23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de sfaturile voastre, va rog!!!

Discussion in 'FAMILIE' started by victoria30, Jan 17, 2009.

1. victoria30

victoria30 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Faceti o treaba super, citesc de peste un an forumul si ma ajuta mult! Doar ca ma descurc mai greu cu postarile, nu stiu exact unde sa scriu sa fiu vazuta, asa ca incerc asa, sper sa nu va plictisesc...
    Am 30 de ani si ma voi muta la londra impreuna cu baiatul meu care va implini 5 ani. Am o idee despre ce ma asteapta, nu visez cai pe pereti, o sa am ceva bani pentru inceput, doar ca o sa fiu singura si o sa am nevoie de niste indicatii mai precise, daca o sa va faceti timp si pentru noi, ar fi super!! -eyebrows2- yebrows2-
    In primul rand, as vrea sa stiu, nu am gasit pe forum, daca exista activitati dupe programul de scoala zilnic, m ar ajuta mult sa am cat mai multe ore pe zi in care sa muncesc....parintii cred ca stiu despre ce vorbesc.
    Am avut o idee la un moment dat, cred ca nu foarte realista, de a posta un anunt pentru cineva care vrea sa emigreze cu mine, eu oferind cazare si masa pentru inceput, in schimbul baby-sitting ului, ca sa zic asa...sau cineva care e acolo deja si se descurca mai greu pentru moment, ar fi un fel de ajutor reciproc, nu stiu. Sunt constienta ca suna cam hazardat, dar voi ati trecut prin mai multe experiente ca si emigrare si integrare, asa ca sunt sigura ca daca nu va plictisiti citind, o sa mi dati sfaturi pertinente si de mare ajutor.
    Mentionez ca venim in aprilie, cel tarziu, si ca, la fel ca la toata lumea, va fi foarte greu la inceput...asa ca m ati ajuta enorm cu orice sugestie, propunere, orice sfat e binevenit! Va multumesc mult, si sper sa ne "auzim" curand, am vazut ca aveti multa rabdare, mai ales cei mai vechi pe forum, cu toti nou-venitii si nu numai...mutumesc si mult noroc pentru toata lumea!

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Este o hotarare destul de indrazneata,dar,daca e luata deja,nu are rost de dezbatut de ce si cum

Mai intai,cred ca poti incepe prin a cauta inca fiind in RO,on-line,cam la ce scoala ar putea merge copilul tau,depinde evident daca stii in ce zona a Londrei vei locui.
    Sunt destule scoli ce tin copiii si dupa orele de program,contra unei taxe desigur.
    Important este ca serviciul tau sa-ti permita sa-l duci la timp la scoala,si sa-l poti lua la ora stabilita.
    Pt mai multe informari rasfoieste forumul,sunt topicuri despre educatie,cu link-uri f utile.
    Pt orice altceva ce nu gasesti,nu te sfii sa intrebi.

Bun venit pe forum!

3. victoria30

victoria30 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, cata246! Stiu ca este o hotarare cel putin indrazneata, sunt motive serioase, si incercarea de a construi o viata noua...
    M am informat despre scoli, deocamdata nu cred ca pot lua o decizie pana nu voi inchiria ceva si in functie de zona, am inteles ca se "repartizeaza" copilul la scoala, sper ca am citit bine!
    O sa vin singura, cel mai probabil in februarie sa inchiriez ceva, poate imi dati niste sfaturi si in privinta asta...avand in vedere ca nu mi permit mai mult de 500lire pe luna.
    Cred ca deciziile urmatoare vor fi luate in ordine...scoala...inregistrare self-employed, samd.
    Am calatorit destul de des la londra, sigur ca nu se poate compara ca si experienta cu emigrarea mea cu un copil relativ mic impreuna cu mine. Nu stiu, ramane de vazut cat ne vom descurca! Oricum, sunt incantata de solidaritatea pe care o regasesc pe site, multumesc, toate cele bune!

4. victoria30

victoria30 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca odata, cata 246! Ai fost singurul care mi a raspuns...ma face sa ma intreb daca nu am deschis un topic neinteresant ...ceea ce e de inteles, din moment ce foarte multi, daca nu majoritatea celor de pe forum s au integrat deja in viata din uk, deci nu au nici timp, nici disponibilitate sa mi raspunda la intrebarile mele, simple si probabil putin nerealiste. Anyway, multumesc si succes in continuare! -takecare- akecare-

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    victoria30 draga, nu te supara ca nu se grabeste nimeni sa-ti dea raspuns ... e cam greu sa dai un raspuns la cererile tale.
    Oricum vad ca esti foarte hotarata si asta nu-i rau, pe de alta parte inteleg ca esti in cunostinta de cauza ca sa spun asa si te-ai gandit bine inainte sa iei decizia.
    Planul de a pune in aplicare decizia ta pare OK, dar totusi 500 lire/luna nu cred ca este realist, cu atat mai mult in Londra ... acum depinde cum vrei si in ce conditii accepti sa locuiesti.
    Oricum ar fi, cel putin in prima luna de acomodare vei avea de cheltuit cu mult mai mult decat cei 500 de lire alocati ... o suma spre 1500-2000 lire pare realista ... dar si aici este vorba tot despre optiuni, suma putand cu usurinta sa fie mai mica sau mai mare.

Din cate imi amintesc am postat eu ceva de genul care te intereseaza pe un topic numit UK de la A la Z, Sa insistam pe A. Daca urmresti forumul de peste un an, imposibil sa fi ratat topicul/mesajul in care-i raspundeam lui Haris (parca).

Bafta !

6. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Victoria!

Nu ti s-a raspuns mai degraba fiindca ai nimerit intr-un moment mai 'linistit' si nicidecum deoarece ceilalti considera subiectul neinteresant sau nerealist sau fiindca sunt indiferenti.

Cu scoala, asa cum ai zis, cred ca e greu sa iei o hotarare pana nu stii in ce zona stai. Idealul e sa fie cat mai aproape de casa sau serviciu. Baby-sitters care sa perceapa sume rezonabile exista.

Daca acele £500 sunt doar pentru chirie, asa cum am inteles eu, nu e chiar nerealist. Poti gasi o locuinta decenta la pretul asta. Daca sunt insa pentru toate cheltuielile pe o luna, atunci si eu cred ca planurile mai trebuie ajustate, fiindca mi se pare o suma insuficienta pentru Londra in conditiile in care vii cu cel mic.

Numai bine si mai vorbim -eyebrows2- yebrows2-

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Victoria,

Eu am un baiat de 7 ani (si o fetita de un an) si am realizat ca cea mai ieftina alternativa si cea mai buna pentru noi este after school club-ul. Adica dupa scoala raman in continuare acolo, mananca, se joaca organizat si au activitati interesante.

Chiria de 500 lire pe luna mi se pare mica (mai exact suma alocata este mica) insa cred ca in bugetul asta puteti gasi o camera in casa cu altcineva. Apartament cu o chirie asa mica nu am vazut, insa poate depinde si de zona, ma gandesc totusi ca cu un copil de 5 ani nu vrei sa mergi intr-o zona foarte rau cotata.

Succes

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Victoria,

Nici eu nu-mi dauseama daca cele 500de lire le ai rezervate doar pt chirie sau nu. Te poti orienta eventual spre nordul Angliei unde chiriile sunt ceva mai mici decat in Londra. Ca sa-ti faci o idee poti cauta pe www.gumtree.com sau www.findaproperty.com sau www.rightmove.co.uk . La fel iti poti face o idee despre preturile din UK pe www.tesco.com sau www.asda.co.uk .
    Nu stiu ce te-as mai putea sfatui. Citeste forumul, tutorialele, sunt o multime de lucruri utile pe care le poti afla. In general cu cat te informezi mai mult cu atat e mai bine.

-takecare- akecare-

9. victoria30

victoria30 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si idei! Zilelea astea nu verificasem contul de pe forum, dar cand am vazut ca mi s a raspuns, m am mai linistit, incepusem sa cred ca m am ambalat cam tare cu solutiile mele de moment! -handlaugh- andlaugh-
    Oricum, clubul after school e o idee foarte buna, sper ca o sa fie bine, tot mai rasfoiesc pe forum si mai gasesc cate ceva. Va doresc la toti succes! -thankyou- hankyou-

10. stalone

stalone New Member

Trophy Points:
    0
    Succes si tie in viitoarea ta "aventura" in Anglia.Sper ca o sa iti mearga foarte bine acolo si sa reusesti tot ce-ti doresti.
    Daca ai nevoie de ajutor merg cu tine acolo.Ai grija de tine...
    Sa ne auzim cu bine:p -takecare- akecare-

11. victoria30

victoria30 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru incurajari, Stalone! Iti doresc mult noroc pe teritoriul regatului! Take care! -scratch- cratch-

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Eu cred ca ar fi mai indicat sa vii fara copilas, sa-ti cauti ceva de lucru si casa, si apoi cand ai 'siguranta zilei de maine' sa-ti aduci odorul (asta daca ai cu cine-l lasa cateva saptamani) IN situatia in care nu ai o oferta de lucru ma refer, caci acum cu recesiunea anuntata....s-ar putea sa fie cam dificil.
    Mult noroc!

Share This Page