18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de sfaturi pentru ILR

Discussion in 'EMIGRARE' started by mrsmoo, Jan 27, 2009.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Trebuiesc returnate cardurile care le ai in posesie. Ar trebui sa ai scrisoarea de statut din 2007 cand ti-au dat AWC-ul, dar oricum, nu-ti fa probleme, detaliile tale exista pe baza de date (CID).

In plus, poti justifica cu P60 si eventual payslip-uri perioada lucrata ca AW.

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Splash :) asa sa fie..pt ca din ce am citit pe immigrationboard (alt forum) in acel ghid pt rezidenta permanenta se specifica de asigurare de multishor , cred ca din 2006, nu mai mi-aduc aminte exact dar mi-a ramas in minte ideea cu 2006/2007....Sa speram ca nu aceasta asigurare va fi criteriu eliminator :D

Mult succes la toti!

-ger-

-cu-bine-

3. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    A trecut aproape 1 luna, de la depunerea actelor pentru rezidenta permanenta si nicio veste de la Home Office

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Consequently,
    cred ca voi astepta luna Iulie,
    dupa vacanta de atunci din Ro, sa trimit actele, caci nu ma pot risca!!

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Catalin,

Eu tot nu inteleg o chestie... spune pe site-ul Home Office ca nu e obligatoriu sa ai rezidenta permanenta... dar daca nu aplici, poti aplica dupa sase ani de blue card pentru cetatenie? Ce zici?

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai se poate si asa?
    Atunci castig cam juma de an,

am sa caut sa citesc si eu exact ce si cum, multumesc!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    "Cica" trebuie sa dovediti ca aveti un venit de minim £31,000 pe an ca sa primiti rezidenta permanenta. Au ajuns Torrie's party la concluzia asta, dar se pare ca e impotriva reglementarilor UE care ar zice altceva si foloseste prea des cuvantul liber(a). Este pe teava tunului aceasta noua reglementare. -iamcool-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asta ca familie sau pe cap ?

Ca daca e ca familie, well, no worries here, tks Good for that!

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasta lege se refera strict la aplicatiile pt ILR de catre NON Europeni, si nu au nici un fel de influenta asupra residentei permanente sau asupra aplicatiilor cetatenilor europeni.

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pai asta e ca nu stiu. Le-am trimis alora de la Home Office care se ocupa cu cetatenia un email inainte de Craciun dar inca nu mi-au raspuns. Am incercat sa sun la Home Office la linia pentru rezidenta permanenta dar mi-au dat un numar de la Sheffield... -nervos-

Cam greu sa inteleaga pakii engleza. Poate ma apuc eu de invatat pakistaneza sau naiba stie cum s'o numi limba lor.

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa cum bine ai observat si tu legea spune clar ca nu ai nevoie de residenta pt a aplica pentru cetatenie, am sa pun linkul aici si un copy paste exact din lege:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... alisation/

This section covers you if the country to which you belong is part of the European
    Economic Area or Switzerland.
    New immigration regulations came into force on 30 April 2006. If you are a national of a
    country which is a member state of the EEA or Switzerland, or the family member of such a
    person, you will automatically have permanent residence status after exercising EEA free
    movement rights in the UK for any continuous period of 5 years ending on or after 30 April
    2006, and therefore will not have to apply for indefinite leave to remain. But remember
    that, unless married to or the civil partner of a British citizen, you should normally have
    held permanent resident status for 12 months before applying for naturalisation. This
    means that you may need to wait until you have been in the United Kingdom for 6 years
    before you can apply.

If you are from one of these countries that joined the EC on 1 January 2007 you will not
    have acquired permanent residence in the UK on the basis of 5 years’ exercise of EEA free
    movement or establishment rights until 1 January 2012 at the earliest. You should also bear
    in mind that, if you are not married to or the civil partner of a British citizen, you will need
    to have been free of immigration restrictions for a further 12 months after acquiring
    permanent residence.

12. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc. Paragraful asta l-am vazut si eu dar care o fi interpretarea "you should normally have" dupa UKBA?

Pe de alta parte din cate inteleg eu rezidenta se acorda pe baza unor "legi" europene pe cand cetatenia se acorda pe baza unor legi britanice. Sa ma corecteze cineva daca gresesc. Asta inseamna ca pot schimba legea la anu' :)

Si oare de ce nu am primit raspuns la email nici acum dupa sase saptamani?

Tot de pe site-ul UKBA (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/)

European Economic Area nationals and Swiss nationals

If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

If you have been outside the UK for six months or more in any one of the five years of the residence period, you will have broken your residence. This does not apply if:

the absence was due to military service; or
    all absences were for under 12 months and were for important reasons such as pregnancy, childcare, serious illness, study, vocational training or an overseas posting.

If you leave the UK for a continuous period of two years or more, you will lose your permanent residence status.

If you have indefinite leave to remain (ILR) in the UK, you will be considered to be settled here provided that you have not been away for two years or more since you received ILR.

Poate suflu eu prea mult in iaurt... Tot nu imi vine sa cred.

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot

Ai dreptate, rezidenta e pe UE, cetatenia pe UK. Eu citisem undeva mai demult ca vor sa mareasca perioada de acordare a cetateniei la 10 ani sau sa faca un fel de "citizenship light" - adica daca se poarta frumos, cetateanul "light" poate deveni "full" dupa o perioada de proba -ras2-
    Astea erau doar speculatii prin ziare cred ca le-am citit imediat dupa ce au venit Tory-ii la putere. Nu stiu daca/cum vor schimba legea pana la urma.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asa m-am gandit si eu, nenea Pop, da' atunci de ce comenteaza UE??

P.S. £31k de aplicant, dar cred ca aplica unul pentru toata familia.

15. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Deoarece este vb de high skill migration form outside EU si poate inpinge si alte tari europene la aceleasi masuri, deoarece UK este tara membra in EU si deoarece UK condamna deciziile EU, acum e randul EU sa condamne deciziile UK-ului. -nu-ma-uit-

Parere personala, nu am urmarit de aproape propunerea legislativa doar fugitiv,sunt sigur ca nu ne afecteaza in nici un fel pe noi.

16. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa nu mai ducem in eroare pe toti oamenii astia cu prostiile voastre cu astia 31 000 ,asa ceva nu exista,unde ati citit voi bazaconiile astea?o seara faina

17. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Din cate am inteles si eu din mesajele voastre de mai sus ,asa se pare sa fie, 6 ani si poti aplica pentru cetatenie ,fara sa mai fi nevoit sa aplici pentru permanent.se refera la cine se casatoreste cu englez trebuie sa aiba cel putin 12 luni de permanent .Ca daca ne uitam cum zic ei ,,you will automatically have permanent residence status after exercising EEA free
    movement rights in the UK for any continuous period of 5 years ending on or after 30 April
    2006, and therefore will not have to apply for indefinite leave to remain.,,
    Acum este prea tarziu pentru mine deja astept raspunsul de la ei .Dar daca este asa voi depune actele la anul in ianuarie pentru cetatenie cand voi implini 6 ani de blue card

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este doar pentru cei casatoriti...

If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

19. backtrack

backtrack New Member

Trophy Points:
    0
    iancuflorin, sotia ta poate sa aplice direct pentru cetatenie daca are 6 ani legal in UK; spuneai acum cateva posturi ca ea are mai mult de 5 ani legal in UK; se considera si anii inainte de 2007 pentru PR.

daca si tu esti in aceeasi situatie atunci poti sa aplici si tu...

20. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Eu am venit in ianuarie 2005 si sotia mea august 2005 din ianuarie 2007 avem blue certificat ,eu am inteles ca nu se iau in considerare anii din inainte de 2007,asa ca am luato de la 0 in 2007.Asteptam raspunsul de la Home Office unde am trimis toate actele pe 11 ianuarie pentru permanent.Va tin la curent

Share This Page