6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de sfaturi pentru ILR

Discussion in 'EMIGRARE' started by mrsmoo, Jan 27, 2009.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu cetatenia, pentru cei care sunt interesati de subiect, dat fiind ca acest topic este mai mult de PR - Permanent Residence ca si cetatean EU am sa incerc sa postez nelamuririle dar si ceea ce am mai gasit pe topicul de Cetatenie.
    Inca o data zic ILR-ul nu este pentru noi sau mai bine zis pt majoritatea romanilor.Indefinite Leave to Remain este pt cetateni NON EU si ar trebui fie sa schimbam titlul topicului fie sa adaugam si cele doua cuvinte magice :permanent Residence - pt a nu mai crea confuzie.
    Glissando, Cheel , Splash, Iancuflorian..si multi altii ..va astept cu nerabdare pe celalalt topic -Cetatenie - sa il frunzarim, invartim pe toate partile :)!

O zi frumoasa !

Andreiuta12345

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut din nou, am o intrebare - usor stupida, recunosc - adresata celor care au primit deja PR. Cand vi s-a trimis cartonasul de la Home Office, vi s-au trimis inapoi si toate actele originale trimise de voi in sprijinul aplicatiei? Adica fluturasi de salariu, contracte, bills, ce ati mai trimis voi - in afara de ID-uri vreau sa zic.

3. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca am mai zis dar in privinta recuperarii actelor eu nu am ce sa reprosez celor de la HO. In primul rand eu nu am trimis plic auto adresat , timbrat, etc..A fost un plic A4 din acela cu basicutze ..bun.Cand am primit PR cu celelalte documente ( fluturasi de salariu - nu i-am pus pe toti - primul fluturas, al doilea si cel mai proaspat -de la cele doua locuri de munca de atunci plus p60-urile si p45 pt primul sa vada cand am terminat, plus self assessemnturile de la inland revenue +primul bil si ultimul de la nic - self etc) - am avut surpriza ca toate actele sa fie puse intr-un plic A4 simplu,din hartie alba pe care scria de mana Supporting docs si nr de referinta dat de ei cazului meu iar la randul lui acest plic era bagat intr-un plic din acela de plastic ca o foita .Fusese al altuia , era adresa scrisa de cel ce trimisese acest plic cu timbre pe el de vreo cinci lire.Au pus alt sticker cu numele meu au pus si stampila de special delivery ..iar timbrele initiale nici macar nu au fost folosite. Ma gandesc sa le folosesc pt dif corespondente pt ca se pot dezlipi usor de pe plasticul acela si nu au fost stampilate...

Asadar, tot ce pot sa zic - din punctul acesta de vedere de cat Jos Palaria!

Intr-adevar se recicleaza tot!:)

A.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, multumesc mult andreiuta12345
    Ma stresez oarecum pt ca n-as vrea sa se piarda P60s-urile si payslips, ca am inteles ca pe alea oricum trebuie sa le pastrezi... P60s cel putin.

5. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Acum ca avem permanent residence,testul life in uk luat cu brio ,trebuie sa ne gandim la cetatenie .Intrebarea este :cand putem aplica ,la 1 ianuarie 2013 sau la un an de cand am primit ,,permanentul,,? astept pareri -limba-

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Glissando,
    de ce nu iti faci xerox la P60 -uri sau chiar sa le si scanezi in computer la tine , daca ai imprimanta cu scanner ..
    Fa-ti un xerox si la formularul EEA3 completat de tine, pt ca din experienta mea dupa ce m-am chinuit sa caut toate iesirile mele , cu datile exacte etc etc...sunt pusa in situatia in care completand AN in ianuarie iarasi trebuie sa spun aceleasi lucruri...si iarasi tb sa caut datile de la iesiri...o nebunie.. -nuuu-

Sper sa te ajute!:)

Andreiuta12345

7. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Guys, propun si eu , tot ce tine de cetatenie - hadeti sa discutam pe topicul ''Cetatenie Britanica ''.Nu de alta ...dar se face o mare varza aici :)ILR/PR/AN...curata nebunie...:))
    O seara linistita va doresc!:)
    Andreiuta12345

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ andreiuta12345 thanks for the tip, pastrez copia formularului -da-da-
    @iancuflorian93 iti raspund pe topicul cu cetatenia

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Revin cu niste informatii noi, eu am aplicat pt o confirmare de status. Vroiam sa stiu exact daca anul de au pair se ia in considerare pt cei 5 necesari pt Permanent Residence. Ei bine ei au spus ca da, a fost perfect legal, cu Worker Accession Card, iar familia in final a avut status de employer.

Toate cele bune,

Bivo

10. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    E o informatie super pretioasa Bivo..
    Pacat ca multi nu si-au dat seama de ea.Daca poti , cand poti , posteaza si tu mesajul - ce ti-au scris ei, ca sa vada si altii formularea celor de la HO, sa inteleaga ca ANUL DE AUPAIR ce putin de dupa aderarea Romaniei la UE ( calea cu Pink card) SE IA IN CALCUL.
    -asa-asa-
    -multumesc-

11. danielchi75

danielchi75 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am urmarit discutia voastra cu interes de la inceputul anului.

Eu am aplicat pentru ILR la sfarsitul lui Februarie si am primit cardul acum dupa 6 luni si o saptamana.

In schimb prietenul meu care a aplicat la fel in Martie a primit cardul dupa 2 luni. Nu pare sa fie o regula clara.

12. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare ...cine ma poate ajuta cu un sfat in legatura cu cardul residenta.am trimis actele pe 5 aprilie si s au facut 6 luni si 3 saptamani si nu am nici o veste de le ei. -trist- ce ma sfatuiti sa fac? este vreun numar de tel pentru asa ceva?eu am trimis un mail la ei ei sapt trecuta si nici un semn.va multumesc ..o zi faina

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Andreiutza a dat linkurile pe pagina anterioara. POti sa le scrii folosind al doilea link sau la amandoua. Bafta, probabil sunt pe drum :)

"Pt cei care inca mai asteapta : va las cateva adrese utile:
    1.
    "Liverpool Euro Passport Returns" <LiverpoolEuro.PassportReturns@homeoffice.gsi.gov.uk> - ''is specifically for requesting the return of passports or identity documentation submitted with applications made under the European Economic Area Regulations of 2006.

If you have made an application for a Residence Card or Registration Certificate under the European Regulations, please provide your name, passport/identity card number and if applicable postage reference number.''
    2.
    UKBA Bulgaria and Romania Casework Enquiries
    "BaRC Enquiries" <BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk>''
    Customer Contact Centre on 0114 2074074"

14. Claudiu23

Claudiu23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

As avea si eu o rugaminte daca se poate indeplini si dak cinema din cei care au aplicat deja pentru permanent residence cu formularul EEC3 ar dori sa il printeze sau sa descrie fiecare pas unde trebuie sa completam si ce exact trebuie si as fi interesat in special pentru statutul de self employed si ce acte exact trebuie trimise la HO.

Va multumesc

15. marcucristian80

marcucristian80 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare dragilor si la multi ani in noul an. A venit timpul ca eu sa aplic pentru rezidenta permanenta si am nevoie de informatii daca ma puteti ajuta. Am toate actele necesare aplicarii dar vreau mai multe informatii de la voi. Trebuie sa aplic si pentru baietelul meu de 2,8 ani dar pasaportul ii expira in Iulie si ma gandesc sa aplic cand ne intoarcem din concediu dat fiind faptul ca ei au nevoie de pasaportul lui de asemenea. Astept informatii de la voi chiar daca ati mai raspuns la ele. Nu am avut timp sa sap pe forum.
    Va multumesc frumos.

Cristian

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

LA ce iti trebuie RP?
    De ce nu direct pt citizenship?

17. marcucristian80

marcucristian80 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai am inteles ca e mai bine sa aplici pentru RP mai intai si dupa aia pentru cetatenie. Atunci o sa aplic pentru cetatenie ca tot mi-am comandat cartea din care trebuie sa invat ce se da la test. Lamureste-ma te rog daca ai mai multe informatii.

Multumesc frumos!

18. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Azi am primit permanent residence document .Am aplicat pe 16/0ct/2012.
    Sa va zic povestea mea:
    -3/aug/2005 -venit au-pair visa in glasgow
    -29/oct 2009 - am aplicat ptr. Blue Card-primit intr-o luna
    -si alte info nesemnificative .

Permanent residence aplicatie:

5 ani cuprinde(cei din 20005-2007 nu se pun la socoteala ) :
    -2007-2010 lucrat ca au-pair doar ce am trimis la Ho sa dovedesc asta a fost o scrisoare de la angajator .
    -1 martie 2010 am aplicat ptr Job Seeker allowance pana in 30/Aug/2010 am trimis toate actele date de la Jobcentre plus
    -16/nov/2010-present lucrat ca nurseru nurse intr-o gradinita .Am trimis toate payslipurile mele ,Am mai trimis deovada unde am stat timp de 5 ani : bank statement pe 5 ani , contractul de la internet , contractul facut cu landlord ca stau la adresa respectiva, NHS card , contractele de munca pe 5 ani .

Deci cei care au muncit ca au-pair fie un an sau doi dup 2007 se pune la socoteala ptr, permanent residence .
    Bafta multa ptr . cei care inca mai asteptati ptr residence document.

Gabriela

Share This Page