11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de sfaturi pentru ILR

Discussion in 'EMIGRARE' started by mrsmoo, Jan 27, 2009.

1. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Bivo, am inteles acum ,dar sa inteleg ca sunt avantajati cei care nu au aplicat mai intai pentru ,,permanent,,deoarece noi am pierdut timp pana au iesit (in cazul meu din ianuarie ppana in mai)??
    Multumim inca o data

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    @iancuflorian - eu inca mai astept raspuns ..si am trimis actele de pe 20 ianuarie 2012. Acum o sapt gasisem un site bun - al australienilor, americanilor ..in fine non eu - topic ilr-ul si citeam acolo ca de aproape un an s-a introdus un sistem/procedura de verificare mult mai amanuntit/a si ca aplicatiile acum de non eu dureaza cam patru cinci luni..Rare sunt cazurile in care ILR e dat in mai putin de trei luni.Si am senzatia ca acel centru pt Liverpool de analizare dosare ILr e pt toti - EU si Non si de aceea raspunsurile vin foarte greu..Inainte prin 2009-2010 ILR se dadea in cel mult doua luni la majoritatea.

DA, mi-a fost confirmat ca DACA AI 5 P60 -uri aplici direct pt cetatenie.Din februarie stiam de acest lucru, dar eu deja trimisesem si nu preconizam ca o sa dureze atata timp procesarea cazului meu. Stiu o poloneza care a facut asa. A cam asteptat vreo patru cinci luni. Deci se poate...Mi-a zis si o colega de servici , romanca - ea a venit in 2007 - a fost studenta un an ca sa isi ia blue card si a zis ca ea nu se complica pt ca o sa aplice direct pt cetatenie anul viitor ca sa aibe 5 P60-uri de la acelasi angajator, ea lucrand si acum acolo.

Oare pt cei care au trimis acte pt rezidenta permanenta - nu se poate aplica direct in IANUARIE pt cetatenie -sa se ia in calcul cei cinci ani analizati deja si sa aducem dovezi ca practic sunt sase- cel putin in cazul meu.?.Se asteapta prea mult pt rezidenta permanenta -alt blue card..nu se merita pt EU ..dar asta e..am intrat in joc...joc..E totusi o realizare, o garantie..ca te indrepti cu pasi mici dar siguri spre un rezultat concret..

Mult succes in tot ceea ce faceti!

Numai bine,

Andreiuta12345

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    It`s me again :)

Sincer mi-e greu sa cred ca se ia cetatenia in 5 ani cum spuneti voi...sunt 5 + 1....eu nu vb din auzite ci din ce spune legea , ori polonezii , ungurii , romanii etc , sunt si ei cetateni EU si in teorie se aplica acceasi lege nu? Legea spune clar ca se dobandeste permanent residence pt EU dupa 5 ani de cand cetatenii in cauza exercita un drept prevazut in tratat-ul de aderare: munca ca si worker , student , self-employed, self-sufficient...Pana aici am lamurit problema...Insa mai departe intervine legea cetateniei britanice , care nu mai e tot una cu cea EU...Legea pt cetatenie spune ca trebuie sa fi detinut permanent residence pt 12 luni. Sunt de acord ca se cam bat cap in cap una cu alta...ei spun ca nu e nevoie sa aplici pt permanent residence , dar mai departe tot ei zic ca trebuie sa fi detinut acest statut pt 12 luni.

European Economic Area nationals and Swiss nationals
    If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

Practic in 5 ani iei automat permanent residence , chiar daca nu ai aplicat pt asa ceva! DAR...esti liber sa aplici DUPA ce ai avut acest statut pt minim 12 luni. Eu asa vad lucruriile! Voi?

Toate cele bune,

Bivo

4. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Da asa este ,asta inseamna ca cei care nu au permanent pe hartie pot aplica in ianuarie si cei care au caronasele pot aplica dupa 1 an de la eliberare

5. Elli

Elli Member

Trophy Points:
    6
    Am tot citit/studiat forumul. Poate se gaseste cineva sa ma lamureasca. I conditiile in care am venit aici in 2011 cu accesion worker card, iar din 2012 am blue card, in ce an ma calific pentru permanent residence? din cate citesc sa inteleg ca inca 5 ani? dar totusi ceva e neclar. Poti sa consideri si anul cu accesion worker card? pentru ca de fapt e un an lucrat/ stat legal aici.....deci?

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate imi dau seama se ia in considerare si anul de accession worker card pt ca face parte tot din Treaty Rights...

7. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello ,

NU anul petrecut pe Worker Accession Card nu se ia in considerare ...Ma dau exemplu pe mine , am avut un WAC de au pair , acum cativa ani , si am trimis un email la Home Office; ei mi-au raspuns negru pe alb ca acel an pe worker accession card nu se va lua in considerare daca aplici pt permanent residence, intrucat in cele 12 luni am avut drept de munca partial , si nu part-time sau total ( se refereau aici ca WAC a fost eliberat exclusiv pt a munci pt angajatorul respectiv - familia gazda)

Nu stiu sigur exact daca se va lua in considerare pt persoane care au avut Worker Accesion Card pt un alt job, o companie etc. Sfatul meu e sa verificati cel mai bine cu cei de la Home Office.

Insa daca ati avut yellow card de student sau self-employed sau self-sufficent , de cand a fost eliberat in 5 ani aveti dreptul de a aplica pt permanent residence.

Toate cele bune,

Bivo

8. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    fratilor aveti grija ce spuneti aici e fals ce ai spus mai sus pt ca regula pt rezidenta permanenta specifica - in momentul in care ai exercitat Treaty rights self-employment, employment (AWC in cazul acesta), self-suffiecient sau student 5 ani poti aplica de rezidenta permanenta in mod evident desi ai lucrat sub autorizare acel timp ti se considera. Daca ti se considera pt blue card de ce nu s-ar considera pt permanent residence? Unii spun aberatia ca rezidenta incepe odata ce ai luat blue cardul - ai drept de rezidenta ca cetatean UE odata ce ai intrat in UK insa in cazul tau odata ce ai primit AWC. Nu este prima data cand cei de la Home Office dau sfaturi eronate asa ca verifica legea si vei vedea f clar care sunt cerintele. Tre sa fim atenti ce spunem aici ca lumea o va lua drept de buna

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ Bivo si eu cred ca nu stiau ce zic cei de la Home Office. Legea cu 5 ani nu e a UK ci a UE si anul de Accession Worker Card se considera la rezidenta pentru ca tu ai exercitat Treaty Rights chiar daca UK-ul a ales sa ti le ingradeasca ...

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Multumesc pt feedback glissando si razvan80. Eu am spus acest lucru , prin prisma faptului ca am intrebat la Home Office despre acel an, si unul din functionari mi-a trimis un email sa zica ca nu se ia in considerare...Recunosc, la Home Office daca suni de 3 ori in acceasi zi cu aceeasi intrebare ai mari sanse sa primesti si raspunsuri confuze si diferite. Inca fac cercetari sa stiu exact ce spune legea , probabil o sa le scriu in scris , va trebui sa imi raspunda vor sau nu...La email de multe ori te trimit de la Ana la Caifa...ba ca este intrebare despre permanent residence under EEA law si deci sa-i contactez pe cei din Liverpool , aia de acolo ca eu am avut aplicatia in trecut la Sheffield ( pt Worker Accession Card) si sa-i contactez pe colegii lor , ca se ocupa de romani si bulgari...si uite asa...Precizez ca avand statutul de au pair pt perioada aia , nu a fost nevoie sa platesc taxe , nu am cum dovedii anul cu P60-ul ala...eventual cu o scrisoare de la familie , insa va trebui sa iau legatura cu ei si nici nu mai stiu daca stau acolo, stiam ca aveau de gand sa emigreze undeva cu mai mult soare :)) Card-ul roz, a fost retinut de ofitera de imigratie care mi-a dat blue card-ul...Cert e ca au sunat si familia pt confirmari si alte detalii; Teoretic , Home Office ar trebui sa aibe on file scrisoarea de la ei prin care am obtinut blue card-ul...tot ei ar trebui sa stie si cand mi-a fost eliberat si WAC-ul si blue card-ul si toate detaliile astea...Am citit undeva ca pot face o cerere SAR ( subject access request) under Data Protection Act si imi spun ei ce detalii au despre mine on file...Complicat dar poate incerc...The UK Border Agency holds information relevant to conduct of it’s functions which will include, but not restricted
    to, personal information about applications you have made and any immigration enforcement action undertaken.

Tot pe cererea aia mai scrie si ca ...However, some data may have been reviewed and destroyed where appropriate in accordance with information retention policies.

O sa va zic ce am facut cand primesc un raspuns corect de la ei,

Toate cele bune,

Bivo

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @Bivo pai astia de la Home Office chiar te aburesc dupa parerea mea. Daca ti s-a eliberat Blue Card dupa 1 an de munca, e logic ca ai avut permis de munca - AWC- in anul precedent, nu? N-ai pastrat o copie dupa el? Daca da, da-le numarul. Sa stii ca se pastreaza datele astea in arhiva. Eu am avut un permis de munca inainte cu mult sa intre Romania in UE si, cand m-am intors in 2007 sa lucrez aici, am dat numarul vechiului permis de munca (pe vremea aia era ca o viza) firmei care s-a ocupat de acte pentru a facilita obtinerea permisului nou si l-au gasit pe cel vechi in arhiva HO, deci n-a mai fost nevoie sa le trimit eu inca odata copii dupa diploma tradusa si alte chestii, ca erau deja in arhiva.
    Cred ca functionarii de la HO sunt suprasolicitati pentru ca au ramas putini in urma programului de austeritate si nu verifica situatia cum trebuie. N-ar fi rau sa ceri o scrisoare de la familie. Nu stiu cum e cu au-pair programme insa stiu ca angajatorii din alte categorii trebuie sa pastreze o copie a permisului de munca pentru angajatii straini in caz ca le vine un control de la Home Office.
    Parerea mea este urmatoarea: daca ai deja 5 ani de rezidenta in UK (1 AWC si 4 BC) stai linistit ca esti permanent resident potrivit legii, fara sa fie nevoie de aplicatie speciala. Daca vrei neaparat sa aplici pentru permanent residence, n-ai decat, dar te complici inutil pentru ca nu vei deveni permanent resident decat atunci cand primesti inapoi cartonasul care zice ca esti permanent resident si s-ar putea sa devii PR cu 6 luni mai tarziu decat daca nu trimiti nici o aplicatie. Trebuie doar sa strangi dovezi de rezidenta aici in ultimii 6 ani pentru a aplica pentru cetatenie cand se implinesc 6 ani. Nu stiu, faci cum crezi tu, eu iti zic doar care e parerea mea. Cel mai bine vorbeste cu un avocat specializat in imigratie, dai un ban dar stii ca te-ai lamurit.

12. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Tot rasfoind prin emailurile mele, am gasit niste emailuri de la Home Office cand intrebam daca pot sa ma calific pentru cetatenie si daca anul meu de aupair se ia in calcul.Bine, la mine era alt lucru in leg cu aupairul pt ca era viza ian 2006 -ian 2007 si nu avea legatura cu EU, dar imi aduc aminte ca intrebarea de baza era legata de cetatenie/ilr.De asemena imi mai aduc aminte ca am mai postat acest mesaj si ca era un topic fff bun in legatura cu ilr /cetatenie dar din pacate a disparut in 2010 cand o parte din mesaje de pe forumul nostru s-au sters automat dintr-o greseala.
    Va atasez tot ce am :
    ''This is not a query which can be answered straight away. Normally you are allowed to apply for British Citizenship after 5 years legal working and therefore it would appear that you are not eligible until January 2011 when you will be expected to confirm that you have worked continuously for 5 years. At present your Blue card gives you permission to work as you wish without restrictions. Regards Barc Enquiries''
    Mesajul de mai sus era de la BaRc- ce se ocupa de cazurile bulgarilor si romanilor:.BaRC Enquiries <BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk.Apoi am incercat adresa:ukbanationalityenquiries@ukba.gsi.gov.uk apoi mi-au dat o adresa de email diferita :FurtherNationalityEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk pt ca adresa cu ukbanationality...nu a facut decat sa imi trimita un mesaj kilometric -gen robot...nimic legat direct de ceea ce am intrebat.Intr-un final am primit de la FurtherNationalityEnquiries urmatorul email:
    ''Dear Andreiuta12345, Thank you for your email enquiry. Unfortunately this office can only deal with queries surrounding Right of Abode, Naturalisation and Registration as a British citizen. To find out if you qualify for permanent residence on the basis of being an EEA National or Family Member of an EEA national can you please resend your enquiry to UKBAeuropeanenquiries@ukba.gsi.gov.uk Regards, Customer Service Advisor AO1 UK Border Agency Correspondence & Enquiry Team Dept 16 PO Box 306 Liverpool L2 0QN ''. Daca voi vreti sa le scrieti la ultima adresa mentionata, feel free :)..eu deocamdata mai astept pt ILR - tocmai s-au facut cinci luni de cand am trimis plicul...Intr-o luna ar tb sa soseasca..dar sincer dupa atata asteptare nici nu ma mai pot bucura ...

O zi frumoasa si sper sa va foloseasca adresele mentionate!

Cu drag,
    Andreiuta12345

PS:Nimeni nu stie exact cat dureaza daca aplici direct fara ilr...Poate stie careva sa ne raspunda .x

13. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si felicitari pentru toti cei care ati primit rezidenta permanenta -bravo- -bravo- si multa bafta pentru cei care sint in asteptare. -da-da- .Acum,vin si eu ca tot romanul cu o rugaminte,daca stie cineva....Am 5 ani de self,iar sotul meu care nu este cetatea UE a primit anul trecut 5 ani de rezidenta ca membru de familie.Acum vreau sa aplic pentru rezidenta permanenta si sa-l includ si pe sot in aplicatie.Stie cineva daca va primi si el rezidenta permanenta sau va trebui sa astepte trecerea celor 5 ani?Va multumesc pentru un eventual respuns. -asa-asa-

14. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Tot eu sunt :)) Am mai facut cercetari si am descoperit ca pt A8 , cei aderati in 2004 , si inregistrati legal in WRS (Worker Registration Scheme) daca pot dovedi cu card-uri si P60-uri se ia in considerare anii pe card-uri , chiar daca intre timp am aplicat sa zicem pt Registration Certificate (blue card)

Inca nu am aflat exact daca anul meu de au pair cu Worker Accession Card se ia in considerare sau nu , in mod tehnic ar trebui sa fie luat , am lucrat legal 12 luni...insa nu am platit taxe -hipno- Nu trebuie sa platesti taxe lucrand au pair , ai cazarea asigurata, mancare si bani de buzunar...

Azi trimit scrisoarea aceea si aplicatia pt Subject Acces Request, poate ma ajuta ei cu o confirmare a statusului avut in aceea perioada...Ar trebui sa aibe in baza lor de date aplicatiile din trecut si cum am dobandit Registration Certificate...

@ Marygab nu stiu exact daca sotul poate lua Permanent Residence odata cu tine, trebuie sa studiez un pic legea!

Toate cele bune,

Bivo

15. Alexandros

Alexandros New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor și felicitări pentru deschiderea topicului.Sunt interesat să obțin cetățenia britanică dar din câte observ mai întâi trebuie să obțin acest ILR/permanent residence.

Să vă spun situația mea: am venit în UK la începutul lui septembrie 2010 în calitate de student și până în prezent nu am petrecut mai mult de 32 de zile în afara UK-ului pe an (as requested by the naturalization citeria).Dețin yellow card+NIN și la anul voi primi acel Blue Card.

În perioada sept 2010-octombrie 2013-voi fi exersat full treaty right ca și full time student.

după oct 2013 voi lucra în cadrul universității pentru încă 2 ani până în septembrie 2015-exersând din nou acel full treaty right ca employee.

Întrebare: în perioada aceea de doi ani după ce-evident-nu voi mai fi student, contează dacă sunt part time sau full time worker?

Apoi, eu am deja bank statementurile pe aproape 2 ani împreună cu rent payment receipts pe fiecare lună începând de la luna în care am sosit în UK-asta ca să dovedesc șederea mea legală.

Prin urmare va trebui să mai aștept încă 3 ani până la primirea ILR ului, nu-i așa?având în vedere că am venit în 2010 ca student.
    *Adică nu va trebui să număr 5 ani începând din mai anul viitor când voi primi Blue Cardul-pe care l-aș primi oricum prin noiembrie 2013 cel târziu având în vedere că voi termina o facultate aici.

Aștept răspunsurile voastre.

Mulțumesc pentru timpul acordat

16. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa nu mai existe confuzii: -limba-

Permanent residence

Permanent residence under EU law is a right provided to all EEA Nationals and their family members.
    United KIngdom este membru EU, deci respecta legile EU -bravo-

After you have lived in the UK for a continuous period of 5 years, you can apply for confirmation of your permanent residence. You will need to have been in employment, self-employment, studying or self-sufficient in the UK throughout the 5-year period.
    For your residence in the UK to be considered continuous, you should not be absent from the UK for more than 6 months each year.

vs

Indefinite leave to remain - aici se aplica legile UK- (migrant from outside Europe)

Indefinite leave to remain (ILR) is the permission to stay permanently (settle) in the United Kingdom, free from immigration control.
    This permission is granted by the United Kingdom government under the Immigration rules regarding all foreign nationals and not by EU law, as for Permanent Residence.

Concluzia?
    Indefinite leave to remain SE APLICA la persoanele din afara EU care vor sa apllice pentru ILR (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ettlement/) iar noi... cei din EU primim automat dupa 5 ani munciti legal in UK "REZIDENTA PERMANENTA" (After you have lived in the UK for a continuous period of 5 years, you can apply for confirmation of your permanent residence. You will need to have been in employment, self-employment, studying or self-sufficient in the UK throughout the 5-year period.) iar dupa 12 luni de rezidenta permanenta se poate aplica pentru cetatenie!

If you qualify to settle in the UK, you will be issued a Permanent Residence Card as soon as possible after the application has been received.
    Your non-EEA family member will receive it no later than 6 months after the application has been received.
    Acum depinde, daca au facut pentru romani&bulgari... alte reguli ramane de vazut... adevarul e ca suntem departe de EU -sssst-
    Permanent residence cards are valid for 10 years from the date of issue and takes the form of an endorsement or ‘vignette’ that is placed in the holder's passport.
    ps. Permanent residence inseamna Indefinite leave to remain, doar ca e adresat membrilor UE si vine cu unele facilitati cum ar fi trecerea automata la ILR (eu recomand ca dupa cei 5 ani legali munciti in UK e mai sigur sa aplici la home office pentru o hartie care sa ateste cum ca esti rezident permanent) e o dovada in caz ca se mai schimba regulile...
    Daca am gresit cu ceva... mea culpa... am vrut doar sa ajut! -limba-
    -bravo-

17. fainoshag

fainoshag New Member

Trophy Points:
    1
    Salut!
    Am citit aproape toate comentariile voastre si va multumesc pt postari. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit si va rog sa-mi dati si un sfat/idee daca se poate.
    Situatia nostra:
    Sotul a venit in 2002 cu work permit, eu in 2005 ca si dependent spouse. In 2007 dupa 5 telefoane la HMO si doar 2 rasp. asemanatoare am aplicat de BC(eu) si YC(sotul). Vrem sa aplicam pt British Citizenship dar nu stim cu ce varianta sa continuam.

1. aplicam cu EEA3 si peste 12 luni o sa aplicam pt cetatenie?
    2. aplicam ca si non-eu cu ILR?- asta in cazul in care nu s-au sters anii 2002-2006
    3. asteptam pana in 1013 si aplicam direct pt cetatenie?
    Va rog daca se poate sa-mi raspundeti care e cea mai buna cale si daca exista un nr de tel/adresa pt a contacta un specialist in rom/bulg immigation law.

Va multumesc anticipat!

18. alin10

alin10 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor,astazi primiram si noi rezidenta permanenta,am aplicat pe 15 ianuarie,deci a durat exact 6 luni,bafta celor in asteptare.. -bravo-

19. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Alin10 , felicitari ! Sa va fie de bine si de ajutor !

20. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, -castigator-
    Dupa EXACT sase luni de asteptare, am primit inca un card albastru. Este vorba de mult asteptata rezidenta permanenta.Am trimis actele pe 17 ianuarie,ho le-a primit pe 18 ian 2012.Cardul a fost eliberat in data de 5 iulie si a ajuns la mine astazi - 20 iulie.
    Cateva lucruri de luat in seama:
    1.Eu nu am trimis pasaportul (pt ca am vrut sa calatoresc si prin zone unde nu merge cu buletinul) si in consecinta am trimis buletinul de identitate.
    2.Nu am avut asigurare student de la inceput.Chiar le-am atras atentia ca in 2008 asig nu era necesara.
    3.Ce au oprit pe langa formularul EEA3 a fost un xerox color cu toate cardurile mele.
    4.In loc de ROM cum era inainte acum scrie ROU la codul tarii , ceea ce e mai bine.
    5.Pe spatele cardului scrie printre altele :If found, this document should be handed to the nearest police station or returned to :Bulgarian and Romanian Caseworking/Immigration and nationality/Directorate/PO Box 4160/Sheffield/S1 9DZ ceea ce ma face sa cred ca pt romani si rulgari exista un departament separat de analizare aplicatii pt rezidenta permanenta si nu sunt analizate de cei care eval dosarele celorlalte tari - EEA.Probabil de asta dureaza si atat de mult.
    6.Nu am trimis blue cardul - si vad ca nici nu mi-a fost cerut.Blue cardul acela e pt Free Movement.Am trimis o copie color plus scrisoarea de atunci cand mi l-au dat.

Pt cei care inca mai asteapta : va las cateva adrese utile:
    1.
    "Liverpool Euro Passport Returns" <LiverpoolEuro.PassportReturns@homeoffice.gsi.gov.uk> - ''is specifically for requesting the return of passports or identity documentation submitted with applications made under the European Economic Area Regulations of 2006.

If you have made an application for a Residence Card or Registration Certificate under the European Regulations, please provide your name, passport/identity card number and if applicable postage reference number.''
    2.
    UKBA Bulgaria and Romania Casework Enquiries
    "BaRC Enquiries" <BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk>''
    Customer Contact Centre on 0114 2074074
    3.
    Freedom Of Information Team - Home Office
    "Freedom Of Information Team ( IND )" <FreedomTm@homeoffice.gsi.gov.uk> sau info.access@homeoffice.gsi.gov.uk - pt a afla cate aplicatii s-au procesat intr-o anumita perioada de timp, anumite procentaje..

Eu acum ma retrag, mi-a fost dat in fiecare an sa primesc un card, o adevata colectie de tipuri de documente.Actele mele de identitate au stat mai mult pe la HO decat la mine.
    Surad...am inceput cu viza aupair(2006), apoi card galben - self(2007), apoi card galben - student(2008), apoi blue albastru(2009), apoi rezidenta uk pe cinci ani pt partenerul meu - non eu ( si acolo am asteptat raspunsul sase luni)(2010), card albastru de dependent de mine pt mama mea (2011), iar anul acesta - card albastru - Rezidenta permanenta (2012). Urmeaza 2013 - cetatenia...Acum ramane de vazut asa cum zicea si iancuflorian - cand trebuie sa aplicam..pt ca practic asteptand pt cardul de rezidenta permanenta s-au mai scurs inca sase luni pe langa ceilalti cinci..Trebuie studiata problema...dar deocamdata , pana pe la sfarsitul anului iau o pauza de la cardurile ho. -nuuu-

Sa aveti o zi frumoasa asa cum am avut-o eu azi!

Numai bine va doresc!
    -dragoste2-

Andreiuta12345

Share This Page