18.7 C
London
Friday, August 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de parerea voastra. Multumesc

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ddfgh12, Mar 3, 2017.

1. ddfgh12

ddfgh12 New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare romani,
    As avea nevoie de parerea voastra referitoare la o sectiune din contractul meu.

Locuiesc si lucrez in UK ca si Personal Assistant, cu o persoana cu dizabilitate. Pentru ca nu poate sa isi miste mainile eu ocazional trebuie sa ii conduc masina si sa il transport la diverse evenimente. Foarte rar pentru ca este o persoana faina s-a intamplat sa mi dea masina si in scopuri personale. Nu au fost probleme pana acum, consider ca sunt un sofer bun, nu am facut accidente, am luat 2 amenzi de parcare in 2 ani - de fiecare data am parcat unde mi a cerut el, deci vina nu imi apartine (sunt assistent - de regula fac ce mi cere). Persoana cu dizab s-a ocupat de amenzi.

Zilele acestea mi se reinoieste contractul si noi reguli au fost stipulate referitor la modul in care conduc masina. Ma intereaza ce intelegeti voi din aceast fragment ca sa nu pic de fraier mai tarziu.

Car Accident Policy: Please note that the use of (Persoana cu Dizab)’s car whilst you are working is a privilege and not a right. In the event of an accident, fine, parking charge, speeding ticket, etc. the PA will be liable for the full cost of repair, charges, etc. The PA will also be liable for any increase in insurance premiums and payments to cover additional costs as a result of the accident.

Ma intereseaza sa stiu cum vi se pare textul, daca ma obliga sa platesc amenzi sau accidente indiferent daca conduc in intereresul meu sau al lui.

Mie mi se pare ca textul este prea vag si lasa loc de interpretare. Am comunicat acest lucru contractorului si mi a spus:
    I think you have misread the car information – you are liable if you are using his car for your errands as this is a privilege afforded to you by (Persoana cu Dizab).

Multumesc ;)

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Trebuie modificat astfel incat sa specifice clar ca regulile respective se refera la momentele cand folosesti masina in interes personal. Trebuie scris nu doar sa ti se spuna ca asa e si ca interpretezi tu gresit ce scrie.

Scrie clar "ca in timp ce lucrezi folosirea masinii e un privilegiu si nu un drept" ceea ce e in fapt o aberatie, pentru ca atunci cand muncesti e in folosul angajatorului.

Trebuie scris clar, folosirea masinii pentru uz personal in timp ce lucrezi/esti angajat.

Please note that the use of (Persoana cu Dizab)’s car whilst you are working is a privilege and not a right.

Please note that the use of (Persoana cu Dizab)’s car for personal use whilst you are working, is a privilege and not a right.

Poate nu e rea vointa, poate ei considera ca e formulat corect, pentru ca ei la asta s-ar fi referit, dar in scris inseamna altceva si nu trebuie lasat asa.

Last edited: Mar 3, 2017
  3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Serios??? Adica munca ta este un privilegiu? Eventual sa o faci pe gratis, sau sa platesti tu ca plimbi pesoana cu dizab de colo-colo. Hahaha, ce tare!

Deci uite care e treaba: daca te face pe tine raspunzator de amenzi si accidente e ok, dar in acest caz tu vei opri numai acolo unde iti este permis. In caz ca nu-i convine, nu are decat sa suporte consecintele (amenzi de parcare). Cere sa se faca mentiunea asta in contract.

I ce priveste accidentele, trebuie stabilit intai clar daca condusul masinii face parte (sau nu) din atributiile tale de serviciu. Daca da, atunci angajatorul este responsabil de plata asigurarii indiferent cate accidente faci.

As adauga ca mie (sofer batran pe meleagurile astea) mi se par suspecte aceste adaugiri in contractul tau. Te sfatuiesc sa vorbesti cu un avocat, sau poate intervine si Dio sa iti dea mai multe lamuriri.

4. ddfgh12

ddfgh12 New Member

Trophy Points:
    1
    multumesc, o sa ma tin de ei sa modifice clauza din contract daca vor sa continuam colaboarea.

Share This Page