13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am luat Teapa de la o firma RO

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by NAGHI PETER, Sep 6, 2010.

1. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Datim o ideie cum as pute recupera bani pentru care am lucrat.
    Indivizi sot cu sotie Romani m-au sunat l-am zis ca inca nu am acte si miau zis ca nui bai ca ma angajeaza pe firma lor si im fac acte si ....
    auzind asta nici nu am stat pe giduri si am inceput lucru.
    Acuma ca tebe sam dea bani tot cauta scuze ca le-a furat cardul,ca lea blocat contul ca ia murit o ruda in tara ...dar nimic concret sa zica cind ar da bani.
    Am impresia ca nu o sa mai vad bani.
    Ajutatima cu o ideie,ce as putea face.stiu unde sta si unde vor sa se mute stiu nr de masina numele firmei numele lor.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    " www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_177940

Pay and Work Rights helpline

The Pay and Work rights helpline is a new confidential helpline providing help and advice on government-enforced employment rights. It provides information on National Minimum Wage rights, Agricultural Minimum Wage rights, and the right not to have to work more than 48 hours a week against your will. You can also phone the helpline for information about the employment rights that apply if you are paid by an employment agency or gangmaster.

If you need to know more about your rights in these areas, or think your employer is not respecting those rights, call the helpline for advice. The Pay and Work Rights helpline is a government funded advice service.
    Pay and Work Rights helpline
    Contact pointPay and Work Rights helplinePhone number0800 917 2368Text phone0800 121 4042

De asemenea se poate discuta si in limba romana: payandworkrights.direct.gov.uk/ in partea dreapta a paginii.

Chiar daca sunt speriati de statutul muncii ilegale, cand sunt implicate si agentii romanesti sau britanice, trebuie raportat, cu atat mai mult cu cat s-ar putea sa nu fie vina angajatilor statutul ilegal."(Taranu)

"Mai e o autoritate:
    Home - Gangmasters Licensing Authority
    Set up to curb the exploitation of workers in the agriculture, horticulture, shellfish gathering and associated processing and packaging industries.
    www.gla.gov.uk/ " (Alicestela)

Suni si spui tot ce stii la telefoanele de mai sus.

Doamne-ajuta! -ingeras-

3. jhonysoft

jhonysoft New Member

Trophy Points:
    0
    las` ma peter ca ne luam noi banii intr`un fel sau altul....io acu` caut pa cineva care sa ma ajute....in fine...tu stiii bine ca el a cam prins incredere in mine....shi pot sal ard io pe alta parte....nmaine o sal sun sa vad ce`mi zice....hai ca ne mai auzim la telefon. Ionutz -nervos-

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    jhonysoft wrote:
    Sper sa nu va vina in cap sa "rezolvati" problema cu pumnii...Peter suna unde ti-am zis si da de de stire ce-ai rezolvat. Numai bine! -asa-asa-

PS Am patit si eu asa cu un englez, pe atunci nu stiam de autoritati, dar l-am inregistrat pe telefon si l-am amenintat cu mediatizarea, dupa ce mi-a dat un CEC invalid. S-a rezolvat urgent...si cu bonus, numai sa tac -sssst- -nu-ma-uit-

5. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    O noutate. Azi nea scos din site pr toti trei la care ne datoraza bani.Initeal nu am vrut sa iesim pina nu ne primim bani si nu se face un inventar la scule ca sa nu cumva sa o intoarca ca iam furat ceva sau ce stiu eu ca sunt in stare de orce.Dar domni au chemat politia au venit vro 10 cu masini,cu bicicleta..si a trebuit sa parasim locul,neputind face nimica ca poloitia nu are treaba ca el nu nea platit si ca am lucrat si...Asa ca azi iara m-am plibat degaba pina acolo si tot nu am rezolvat nimica .Ce nea zis de data asta o alta minciuna de a lor ca proietarul locuintei de fapt nu la platit si sa stam linistiti ca o sa primim bani dar cind nu.Ca si minciunile pe care ni lea zis pe parcusul saptamini.

Intrebarea mea ar fi urmatoarea.Daca o sa fac o plingere si am sa le zic exact ce mi sa intimplat. Pe baza ca eu nu am acte(numai carnet uk si cont bancar) nu as putea sa am probleme? sau as pute sa le zic ca doar ei stiau ca nu am acte si ca mi-au promis ca ma vor angaja si pe baza aia as fi putut obtine restul de acte.

Va multumesc ptr tot.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, nu vei avea probleme. Ei pe asta mizeaza.

La modul serios, scrie numele firmei si persoana s-o punem la "Coltul Rusinii"-Imagine negativa.

7. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Numele firmei este DIADAR LTD
    Este condusa de doi indivizi sot cu sotie ai cheama Cristi si Angela,
    el este inalt slabut cu ochelar ea este mica de statura si cu ochelar au o masina SAB albastra cu nr: X235ABL. Locuiesc in Wood green dar aveau de gind sa se mute nu stiu daca au facuto dar stiu ca vroiau sa se mute in
    Queensbury.

Orcum o sa postez anuntul asta pe mai multe saituri ca sa nu pateasca si alti

8. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Rebeca de raspuns, mine o sa incerc sa sun sa vad ce voi rezolva.

9. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Am tot postat anuntul pe diferite forumuri despre numele firmei care mi-a tras teapa si ma si sunat o doamna din romania care ma uimit prin ce a trecut cu acesti doi indivizi in 2009.
    "Dupa felil cum m-a batut si pe mine nu ma indoiesc ca la asta se pricepea cel mai bibe"
    " Dar acea Angela mi-a spus ca daca o sa ma prinda cu minciuna si alte bazaconii o sa ma bata si o sa ma distruga pe viata, ca ea una-doua chiama politia , ca a mai chemat dar spera ca la mine n-o sa fie cazul????? Ce mai erea de zis??? No comment"
    "Ma-au dat afara din casa, mi-au sechestrat bagajele"
    "Facindu-se noapte m-au bagat in casa in baie si au sunat incontinuu la politie"
    "Ajunsa la sectie la lumina mai puternica au observat ca sunt batuta dar nu am vrut sa fac la rindul meu nici o plingere. Am fost lasata sa dau citeva telefoane. M-am descurcat si am ajuns cu bine in autogara"

In 12.12.2009 a aparut pe romani.co.uk urmatorul anunt

AVIZ PT TOTI ROMANII!!!!!!!

Romanii in WoodGreen sw afla o firma numta DIADAR feriti-va de ea, daca nu vreti sa luati teapa la bani ca mine patron este CORACI CRISTIAN din Deva daca il intilniti feriti-va sa lucrati pt el, deoarece bani nu ve-ti primi. Se ocupa cu constructiile si cauta mereu oameni noi sa ii tepuiasca.

10. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    NAGHI PETER wrote:
    Datim o ideie cum as pute recupera bani pentru care am lucrat.
    Indivizi sot cu sotie Romani m-au sunat l-am zis ca inca nu am acte si miau zis ca nui bai ca ma angajeaza pe firma lor si im fac acte si ....
    auzind asta nici nu am stat pe giduri si am inceput lucru.
    Acuma ca tebe sam dea bani tot cauta scuze ca le-a furat cardul,ca lea blocat contul ca ia murit o ruda in tara ...dar nimic concret sa zica cind ar da bani.
    Am impresia ca nu o sa mai vad bani.
    Ajutatima cu o ideie,ce as putea face.stiu unde sta si unde vor sa se mute stiu nr de masina numele firmei numele lor.

Do you think 'naive' would be a good choice of word to describe you?

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Aussie bine ai revenit printre noi! Ce surpriza

Nu ai oferit cel mai constructiv raspuns si nu cel mai bun exemplu de urmat ca membru vechi.

Naghi, daca esti in Romania suna la sectia locala de politie si semnaleaza cazul, fara nici o ironie, cu siguranta mai sunt si politisti care isi fac treaba bine si care vor sa fie promovati! Daca esti in UK, suna la sectia locala de politie (cauta online nr) si spune-le ca vrei sa reclami o escrocherie, frauda (scam) si sa te indrume. Nu prea ai sanse sa faci ceva concret daca ne impartasesti experienta daca nu faci niste pasi legali mai intai.

Share This Page