17.9 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am ajuns in Anglia sunt insarcinata ce trebuie sa fac??

Discussion in 'Pentru ea' started by SunnyD, Aug 31, 2012.

1. SunnyD

SunnyD New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt insarcinata in 4 luni, Mai am o fetita de 3 ani cu mine, si acum o sAptamana am ajuns la fratele si sora mea in Anglia. Fratele meu inca nu are blue card nici yellow dar lucreaza si urmeaza sa aplice. Dora mea are blue card. Ea spune ca sa fac cat Mai repede acte ca de se marita nu Mai pot sa fac pe cardul ei. Ce sa fac? Pentru ce sa aplic Mai intai? Cum sa nasc aici? Nu stiu nimic. Trebuie sa ma inscriu la doctor? Trebuie sa merg la scoala? Pot sa aplic direct pe cardul sorei mele? Daca se marita intre timp Mai este valabil cardul meu facut pe Al ei? Imi da statul alocatie pt copil? Ce Am nevoie sa fac ca sa am o siguranta aici? Sunt mama singura.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti sa citesti in detaliu sectiunea Utile.
    sincer nu prea stiu la ce te-ar ajuta cardul, tinand cont ca peste niste luni o sa nasti.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prima grija: fuga la GP ca sa te inscrii si sa te ia in evidenta ca si gravida. Mai departe, o sa-ti spuna altcineva de aici, dar acum, URGENT la GP!

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Conform informatiilor din diverse surse, spitalizarea este gratuita doar in anumite cazuri.
    Cel mai apropiat de situatia ta este sa muncesti legal in Marea Britanie (nu conteaza forma).

O sa ti se spuna pe forum ca nu conteaza, ca vei fi tratata gratis.
    In realitate, spitalul la care vei naste decide daca te incadrezi sau nu in situatile descrise de lege, pentru a beneficia de tratament gratuit. Asa ca daca reusesti ca pana la nastere sa fii angajata / self employed cu acte in regula, n-ar trebui sa fie nici o problema. Daca nu.. mergi si nasti in Romania.

Mai multe informatii aici: http://www.adviceguide.org.uk/england/h ... abroad.htm

5. SunnyD

SunnyD New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru informatii. Probabil ca voi incerca sa ma inscriu la un GP, apoi sa vad cu un loc de munca. Cineva spunea sa ma inscriu la niste cursuri ca sa pot obtine Permis de munca.

Share This Page