23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Alegeri Parlamentare in Romania (30 Nov)

Discussion in 'in Romania' started by andreiutzu, Nov 18, 2008.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Alegerile parlamentare din Romania sunt la mai putin de doua saptamani distanta, si ma gandeam ca merita sa aiba si ele un subiect dedicat pe forum... -relaxsun- elaxsun-

Fiind vorba despre vot uninominal, pentru prima data dupa revolutie, probabil va fi o experienta interesanta, sa vedem cum se va vota (si cati romani vor vota desigur)...

Nu stiu ce altceva sa spun in acest post de debut, decat ca am vazut ultimul spot al Antenei 3 (Alege cu grija) si ca m-am gandit sa il postez la acest subiect. :)

http://www.antena3.ro/stiri/antena3ro/a ... 58089.html

PS: faptul ca i-a deranjat pe cei de la CNA mi se pare mai putin important. Spotul in sine si mesajul mi se par demne de considerat.

2. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    asa e. alegerile parlamentare sunt pe 30 noiembrie si sincer sa fiu nu stiu ce sa fac. mi-ar placea sa nu mai avem un guvern minoritar si sa castige PDL dar mi se pare ca PSD casttiga teren si vor fi din nou probleme de guvernare in Romania. pe de alta parte, e important ca lumea din UK sa stie ca doar cei ce au acte de rezidenta aici pot vota la aceste alegeri. Trebuie facuta dovada rezidentei pe baza yellow card, blue card, ILR, tenancy agreement, National Insurance Number, NHS Card. Daca nu ai un astfel de act nu poti vota. Doar pasaportul nu e suficient. asa ca nu stiu ce sa zic. nu stiu cat conteaza votul meu in configuratia politica viitoare a parlamentului Romaniei. informati-va si votati daca credeti ca va pot reprezenta domnii aceia!

3. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa nu sune ciudat intrebarea, dar cum is total nelamurita, o sa intreb oricum. Romanii cu rezidenta in Anglia mai exact pentru ce colegiu electoral voteaza? -amazed- mazed-

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Foarte utila intrebarea.

Romanii din UK, fac parte din colegiul D1: http://www.thinkopolis.eu/colegiu/Diaspora-D1
    alaturi de conationalii lor din tari precum: Italia, Spania, Germania, etc.

Link-ul contine si o lista cu sase candidati (sper sa fie actualizata / completa).

A.

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    din pacate am ajuns acuma,ca si romani,in situatia din 98',daca nu ma-nsel,cand Mircea Dinescu zicea--"dle,situatia e groasa daca am ajuns sa ni-l dorim iarasi pe Iliescu (se intampla inaintea ultimului mandat a lui nea Nelu).
    Cam asa si acuma,nu o fi nea Nelu,da e pretini d'a lui.Nu as fi interesat sa votez nici daca sectia ar fi dloua case mai la deal.
    Stiu ca e o dovada proasta de simt civic,etc.,etc.,ca doar asa putem schimba,bla,bla,stati sa vedeti ce absenteism va fi in tara.

6. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei, multumesc pentru clarificare.

O sa merg la vot pentru ca este un drept castigat cu greu de romani. Dar drept sa zic nu cred in ideea reprezentarii intereselor romanilor din dispora in Parlamentul Romaniei. Cred ca este doar o poveste frumoasa. Sunt atatea de rezolvat in Romania pentru romanii care sunt efectiv acolo, incat colegii pentru Europa de Vest sau SUA mi se par o aberatie. Ce o sa faca mai exact reprezentantul nostru? O sa locuiasca in Bucuresti si o sa faca o sumedenie de calatorii in strainatate 'in interes de serviciu' si o sa zica ce vede el in tarile occidentale. Cine o sa il bage in seama? Si cum ne influenteaza noua, celor de aici, nivelul de trai?

Imi pare rau ca sunt asa refractara, dar nu am mai auzit in nicio tara de reprezentarea intereselor diasporei in parlamentul national. Pentru ca vrem nu vrem, o data ajunsi intr-o alta tara ne supunem legilor si sitemului de acolo. Mai toti cei plecati in strainatate nu mai platesc niciun fel de contributii sau impozite statului roman. Va veni parlamentarul roman sa se zbata sa avem un alt regim de impozitare in Anglia, de exemplu?

Nu stiu. Cam aiurea.

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    OK, e posibil ca din cauza viziunii in general negative la adresa sistemului politic/democratic din Romania, opinia mea sa para una excesiv de idealista, naiva. Personal o consider moderata, mai spre mijlocul spectrului - dar fiecare are alte repere.

Nu cred ca principala problema la aceste alegeri este ca romanii sa se prezinte la vot, ci sa inceapa sa se implice in problemele pe care ii privesc, si care pot fi rezolvate de altii (alesi). Daca cineva doar se prezinta si voteaza, cel votat ce poate sa creada? Ca tot ce a facut el e bine, si ca cei care l-au votat au incredere in el ca in Messiah. Ca doar asta au exprimat: "Ia votul meu si du-te!"

A lua legatura cu candidatii, a incerca sa le comunici doleantele, si a-i face responsabili pentru promisiunile pe care le fac, pare un efort (timp si bani) cu care nu suntem obisnuiti, sau care nu va da nici un rezultat de la prima incercare (sau a doua...). Chiar si costul benzinei pana la sectia de votare si timpul dedicat pot fi considerate niste cheltuieli pe care nu le poti recupera in urmatorul mandat (ca urmare a actiunilor alesilor) sau in urmatorii 10 ani poate...

Cand se vor vedea rezultatele? Nu cred ca e momentul pentru aceasta intrebare. Cred ca intrebarea corecta acum este "Intr-o lume asa cum ne-o dorim, oamenii cu cultura, educatia si nivelul nostru social, ce fac?" Chiar daca lumea "romaneasca" nu este acum una asa cum ne-o dorim, (si nici nu va fi asa intr-un timp prea scurt) cred ca singurul mod in care va deveni vreodata, este daca fiecare incepe sa isi asume rolul pe care crede ca il are intr-o lume "normala" - dupa standardele fiecaruia.

Daca singurul lucru pe care il CER cei care SE SI PREZINTA la vot sunt mici, bere, si un concert cu Delia, ghiciti ce vor primi??? Exact asta. Pe principiul copilul care nu tipa moare de foame... Evident, ca unii copii care tipa mai primesc si cate o palma... altii se mai trezesc cu usa inchisa la camera in care sunt (ca tipetele sa nu se mai auda asa tare), etc. Mie imi plac pisicile din punctul asta de vedere: miauna si cand nu le e foame, doar asa preventiv... sa te vada ca le aduci mancare, sau doar asa sa vada ce le mai dai... ce mai faci pentru ele??? ca s-au plictisit... si aparent nu obosesc niciodata din mieunat... Buna strategie!... -applause- pplause-

PS: probabil ca o sa primesc mai multe observatii pentru aceste opinii... -staycool- taycool-

8. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Pentru cei care nu au observat deja, incepand cu 1 noiembrie 2008 in meniul principal al site-ului exista o sectiune noua intitulata Vot2008 unde puteti gasi mai toate raspunsurile la intrebarile legate de alegerile parlamentare 2008.

Admin
    -vampire- ampire-

9. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    Buna -hello- ello-
    Imi pare rau sa te contrazic dar de unde ai tu informatia ca numai cei care au facut "dovada rezidentei pe baza yellow card, blue card, ILR, tenancy agreement, National Insurance Number, NHS Card. Daca nu ai un astfel de act nu poti vota."? eu am citit ceva de genul : "(2) Cetatenii romani cu drept de vot, cu domiciliul sau resedinta in strainatate, isi exercita
    dreptul de vot in una dintre sectiile de votare din acea tara in care isi au domiciliul sau
    resedinta, in conditiile prezentului titlu. si ca:
    (3) Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate beneficiaza de aceleasi drepturi privind
    participarea la alegeri ca orice cetatean roman, conform dispozitiilor prezentului titlu.
    (4) Cetatenii romani au dreptul de vot de la varsta de 18 ani, daca aceasta varsta a fost
    implinita pana in ziua alegerilor inclusiv.
    (5) Nu au dreptul de vot debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie, si nici persoanele
    condamnate la pierderea drepturilor electorale, prin hotarare judecatoreasca definitiva." in LEGEA VOTULUI UNINOMINAL...asta ca sa sustin ceea ce cred eu si sa contest fatul ca numai dak ai anumite doc poti vota...asta ar fi total ilegal nuh???
    Si apropo sa stii ca fiecare vot conteaza cu cat sunt mai multe voturi cu atat mai mare este puterea minoritatii in a decide soarta lucrurilor...asa se produc schimbari nu crezi??...un exemplu ar fi petitia romanilor din UK care cer drepturi egale de a accesa piata muncii in UK.
    Deci concluzia : Duceti-va la vot! Fiecare vot conteaza!Opinia noasta conteaza...folositi-va de dreptul asta!
    O seara buna. -takecare- akecare-

10. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am sunat la ambasada acum o luna si mi s-a confirmat ca nu poti vota pe teritoriul unei alte tari ca si turist sau ca si persoana aflata intr-o calatorie. Trebuie sa faci cumva dovada ca locuiesti in acea tara, iar in cazul nostru cu pasaportul PLUS unul dintre cardurile de la Home Office, NIN, tenancy agreement etc.
    Am auzit ca si in Romania nu mai poti vota in alt judet daca nu ti-ai facut mutarea de resedinta la politie.

11. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    Andrada ,desi simtul meu civic e de-acord cu tine ,totusi "fiecare vot conteaza",este valabil poate in alte tari ,pt ca in Ro....nu prea .din "90 ,tot traim cu speranta ca votul dat la alegeri va schimba ceva ,dar in zadar ...mi-e lehamite de clasa politica din tara noastra .sincer si eu am fost una dintre persoanele ce indemna lumea sa mearga la vot ,dar acum cand vad balacareala dintre oamenii politici si lipsa de interes a acestora fata de problemele stringente ale populatiei,iar cand vad ca noi,romanii din alte colturi ale lumii,nu contam decat cand e vorba de vot sau de trimis banuti acasa ,mi se cam FALFIIE"(scuze de expresie ) de ei .de ce ?pt ca tot asa va fi si in continuare ,pt ca clasa politica din Ro,este corupta ,mincinoasa si nenorocita .din "90 am tot votat ,dar acum nu le-as da votul meu pt nimic in lume .asta ca un fel de raspuns ,la lipsa de reactie a autoritatilor romane ,vizavi de situatia romanilor din Uk.scuzati-ma ,dar asta e parerea mea referitoare la alegeri.m-au dezamagit total .... -shout- hout- -cmon- mon-

12. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    buna andrada,

informatiile pe care le-am pus legate de dovada de rezidenta sunt luate direct e pe situl ambasadei Romaniei de la Londra.

te poti convinge singura accsand linkul de mai jos:

http://london.mae.ro/index.php?lang=en&id=73141

iar faza cu fiecare vot conteaza nu o cumpar pt ca noi, cei din UK sau alte tari nu votam sa se schimbe ceva in tara ci dorim intr-un fel ca cel/cea care ne reprezinta in Parlament sa tina cont de interesele noastre. pt mine personal uninominalul as vrea sa rezolve problema guvernarii si sa nu mai fie balacareala asta intre presedinte si prim ministru. vom trai si vom vedea.

13. Anonymous

Anonymous Guest

-hello- ello-

este strigator la cer ... -shout- hout-
    eu, personal, nu ma vad reprezentata de nici unul dintre acei candidati3 din 5, nu dau nici o informatie in prezentarea lor!!! nimic despre activitatea lor politica, sa vad si eu ce initiative au avut...in schimb dintre cei 3 fara informatii in prezentare, domnul de la PNL a avut grija sa posteze multe promisiuni!!! nu am nevoie de promisiuni, vreau sa vad ce au facut pina acum, si cine sunt acesti oameni!

14. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
  15. aditas

aditas New Member

Trophy Points:
    0
    Well, am intrat pe acest topic cu gandul de a vede dc lumea merge sau nu la vot (de curiozitate) ca eu oricum nu ma duc. Imi place cate o data cand am timp sa ma gandesc la Romania-politica de acolo....ca si cum ma gandesc cate odata la sistemul solar, de exemplu. Mai mult de cat atat mi se pare o pierdere de timp.Nu stiu daca pana mor exista ceva care sa imi schimbe parerea despre sistemul din Ro. Nu inteleg oamenii care spera/vor sa schimbe Ro(sau decat "1 cm" din RO)...din partea mea go ahead daca vreti sa va irositi viata fiind o generatie de sacrificiu, ca multe altele, in van si sa va consumatii psihic....dar sunt atatea alte lucruri pt care merita sa-ti batii capul, cum ar fi : familia, prietenii, dragostea, copiii, cariera, etc Stiu ca exista schimbari in bine la nivele f mici in Ro si daca cuiva asta ii place sa faca, sa se lupte cu sistemul si a facut o pasiune....well, asta e firea lui.dar eu ca simpu cetatean care nu am astfel de inclinatii, nici macar nu vreau sa ma amgesc cu ideea ca voi puta sa schimb ceva cu votul meu si chiar daca se vor adauga inca 5 milioane langa acelasi vot credeti ca va schimba mentalitatea celui votat, va fi mai raspunzator, mai constient, chiar aveti incredere intr-un anumit politician...nu stiti ce se ascunde in sufletului lui si cate vorbe/promisiuni desarte a zis ca in final sa mai aiba putrea cati va ani sa-si finalizeze niste afaceri. Ar fi bine sa-l nimeriti la vot pe ala cu constiinta curata, devotat Romaniei. Da, asa e niciodata nu vom stii.
    Sincer, ma uit la oamenii care mai au aceea inflacarare in ochii si suflet si speranu stiu ce sa cred...ori sunt niste oameni f puternici care pot trece peste tot, ori habar nu au sau nu au vazut la propriu/personal pana in ce adancime a ajuns coruptia, parsivitatea, ipocrizia, minciuna, indiferenta, zambetul meschin-prefacut al unor oameni in functii de conducere...care vin la tine si iti zic, "scuze dar a trebuit sa-i dau postul ..are Himalaia in spate, taica-sau` e la PSD " cineva din comise s-a opus, ..intr-o sapt isi cauta de lucru... si asta e decat un caz fff izolat si infim fata de pana unde se poate ajunge.
    Oricum bafta temerarilor, va tin pumnii, construitii o Ro de vis mergeti la vot (votati si pt mine ca si asa se poate) si atunci cand Ro va insemna pt mine mai mult decat ( vremea extraordinara, traditiile si mancarea traditionala, prietenii si familia) ma voi "reloca" in Ro.
    PS: infasurati un biletel in biletul de vot in care rugati-l pe ales sa faca toate demersurile sa de-a drumul la caldura-clorifere in sectorul 5, ca mama nu mai poate de frig....nu e o gluma, chiar asa este.
    Numai bine

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Gand la gand cu bucurie prietene!
    Nici ca le puteai pune mai bine-n pagina.
    Politicianul roman este cea mai parsiva fiinta de pe fata pamantului.
    Din momentul in care se vad ACOLO SUS,uita cu desavarsire despre cei ce au fost sa-i voteze.
    Ce primeaza?-"in ce comisii ma pot baga,sa fie spaga mai mare"
    "cum pot stoarce cat mai mult intr-un singur mandat?"
    "cand or vota astia din nou marirea salariilor noastre,sa ma duc si eu la servici,sa votez pentru?"
    si tot asa

17. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    INSOMAR:

ora 10.00: 41 PSD, 28 PDL, 19 PNL
    ora 12.00: 40 PSD, 29 PDL, 18 PNL
    ora 15.00: 38,5 PSD, 29 PDL, 18,5 PNL
    ora 16.00: 38 PSD, 31 PDL, 21 PNL, 6 UDMR
    ora 17.00: 37,7 PSD, 30 PDL, 20 PNL

18. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    La ora 14.00 prezenta la vot era de 23,80% (cel mai mic procent inregistrat din '89 incoace).

19. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    doar 19% la ora 14:00 iar la ora 18:00 - 34% din nr total de alegatori cu drept de vot

20. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Prezenta la vot:

34,48% (ora 18.00)

40,06% (mediul rural)
    30,43% (mediul urban)
    25,90% (in Bucuresti)

Putin.

Share This Page