18.3 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Alegeri Europarlamentare

Discussion in 'EVENIMENTE' started by crismarten, Jun 7, 2009.

1. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
  2. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu, sa fim seriosi.

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  4. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    da mare rusine...pe cine am ajuns sa trimitem la Bruxelles.

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Rezultatul (fie si provizoriu/ exit poll) al alegerilor este unul trist (pentru mine), dar din pacate asta credem noi ca ne ajuta cel mai mult in momentul de fata...

Exit Poll CCSB, ora 21.00:

PSD+PC: 30,4%
    PD-L: 30,3%
    PNL: 15,8%
    UDMR: 10,1%
    PRM: 7,0%
    Elena Băsescu (EBA): 3,6%
    PNTCD: 1,7%
    Pavel Abraham: 0,6%
    Forţa Civică: 0,5%

http://www.antena3.ro/stiri/politica/ex ... 73210.html

6. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Bunica mea avea o vorba: 'Nu-i prost cine mananca sapte pite, e prost cine i le da.'

:(

Eu cred cu tarie ca dreptul de vot ar trebui sa se acorde pe baza unui examen foarte serios.

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe ce sa se bazeze acest examen? Inteligenta nu exclude nebunia, iar intelepciunea nu tine de numarul de scoli absolvite... Ar fi o solutie(partiala) inregistrarea pe liste electorale a celor ce vor sa voteze. Iar neprezentarea la vot, fie ca nu avem cu cine vota, fie ca avem lucruri mai importante de facut, nu face decat sa dea castig de cauza unor personaje "triste". Un vot din zece inseamna mai mult decat un vot din o suta.

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intreb cum poate iesi in evidenta cineva care a avut doar o interventie, sau doar o declaratie? Ori acea persoana e vreun geniu si i-a lasat pe toti cu gura cascata, ori a spus niste tampenii atat de mari incat... a iesit in evidenta.
    Pe de alta parte prezenta nu e un criteriu de competenta, la fel cum nu e important numarul de initiative, ci continutul lor.

10. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Anabelle a scris:
    Anabelle a scris:
    Anabelle, cum ai ajuns "sa trimiti la Bruxelles" cand de fapt nici n-ai votat..prin ignoranta?!

IMO..cei ce nu voteaza(70%) si se "rusineaza"(lozesc) de pe margine sunt mult mai "vinovati" pt ca Becali ori Vadim au ajuns europarlamentari decat ce-i ce i-au votat direct..Dar lenea-i mare..

Am fost la vot si mi s-a parut ca sunt destui candidati ce pot reprezenta Romania decent in Europarlament..desi as fi preferat sa fie vot uninominal si la alegerile astea.

Ex:primii 3-4 de la PNL,primii 3-4 de la PD-L etc
    N-or fi ei asa perfecti dar sunt acceptabili si adaptabili..Cu mai multi,oameni gen Stolojan ori Ungureanu nu cred ca te-ai mai rusina atata..deci solutia e simpla.."trebuie mers la vot"!
    Din cate mii de romani sunt in UK daca au mers 100 si ceva la vot..joi se putea merge la vot pt UK ieri pt romani.Dar lenea si ignoranta primeaza.

11. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Pe cunoasterea platformelor electorale si a sistemului social-politic national si international, Silverfern. Eu una l-as pica fara discutie, ca multi altii, dar cine l-ar lua si-ar merita dreptul de vot. (Si n-ar avea legatura cu numarul de scoli absolvite.)

Ar mai trebui si un criteriu etic, dar pe asta nu stiu cum l-am masura...

12. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea e ca ne demoralizam degeaba acum, cand alegerile au avut deja loc, si din pacate astea sunt rezultatele. Cred ca indiferenta multor romani in a-si exprima punctul de vedere prin vot, se si plateste. Acesta poate e un prilej sa intelegem, in sfarsit cat e de important sa ne exprimam opinia in general, in cazul acesta, prin participand la vot.
    Eu zic ca ar trebui sa privim lucrurile dintr-un unghi mai optimist. Pana la urma, asa cum sunt ei, sunt de-ai nostri. Si inafara de lucrurile negative, mai au si ei punctele lor positive.
    - Vadim are o foarte mare putere de convingere - pe care si-o poate aplica in interes national acolo la Bruxell.
    - Gigi Becali de obicei are succes in ceea ce a facut, si isi poate spune punctul de vedere cu tarie in general - poate v-a folosi lucrul asta pt interesul national acolo.
    - Elena Basescu e foarte insistenta - dovada e partidul pe care l-a infiintat pt o scurta perioada. Poate insista si in parlamentul european pt interesul national.
    Pana la urma, pare similar cu filmul ala in care nimeni nu credea ca o blonda o sa termine facultatea de drept - si a terminat-o cu brio.

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    crismarten,

nu cunosc legea,esti sigur ca aveam dreptul de a vota si joi pt UK,cat si duminica pt Romania?

Eu traiam cu impresia ca poti vota doar odata,deci am fost joi la vot.

14. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Gigi Becali nu va putea participa la ceremonia de învestire în funcţia de europarlamentar de la Bruxelles, după ce judecătorii au decis că acesta nu poate părăsi Bucureşti şi judeţul Ilfov.

http://www.realitatea.net/judecatorii-a ... 35092.html

Gigi Becali: "Eu ştiu engleza, o simt în mine. O mai repet puţin, cam o lună şi gata."

http://www.realitatea.net/gigi-becali-- ... 34242.html

Rasul curcilor...

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Kitten, nu inteleg ce este de ras, chiar de rasul curcilor dupa cum spui ? :(

Omul ala chiar este reprezentativ si reprezinta pe cei care l-au ales. Trist (foarte trist) este faptul ca desi Romania are un Comisar European care se ocupa de multilingvism, acel Becali nu a aflat ca nu are nevoie neaparat sa stie alta limba decat cea romana (limba oficiala in UE) si exista translatori pusi la dispozitia parlamentarilor europeni.

Nu pot insa sa nu ma intreb cum au fost indeplinite conditiile de eligibilitate in acest caz stiut fiind faptul ca personajul este inculpat si aflat in cercetare penala ... dar nici asta nu ma mai surprinde legat de Romania si mai ales de "Justitia" romana.

Consider ca problemele Romaniei sunt cu mult mai grave decat alegerea unui infractor in PE si acelea ar trebui sa ne ingrijoreze cu mult mai mult ... iar faptul ca BBC a postat o poza cu o batrana ce a votat pentru PE nu face decat sa intareasca cele ce le-am scris si indreptateste atitudinea BBC (si din pacate nu doar a lor). Mai mult eu as spune ca doar acea batrana a votat in Romania si nu votantii sunt vinovati pentru asta.

16. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Taranu, ai dreptate. Rectific: plansul curcilor.

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Princpala preocupare a clasei politice romanesti acum imediat dupa alegeri, este sa raspunda la intrebarea cine a castigat alegerile si nicidecum faptul ca prezenta la vot a fost de 27%.

Faptul ca Romania are si acum la aceasta ora fodunrile de pre-aderare blocate si platile pe SAPARD sunt inghetate, nu au fost accesate sub nicio forma fondurile structurale (post-aderare) deoarece Guvernul roman a fost/este incapabil sa intocmeasca programe conforme ... asta nu preocupa pe nimeni. Si mai mult de atat Mass-Media (controlata de mafie -spunetii politica) nu scoate niciun cuvant cum este ? In schimb ne prezinta o poza cu batrana tiganca care a votat si "patriotii" sar ca arsi.

Comenteaza toti ca a fost aleasa Elena Basescu, dar nu spune nimeni nimic, despre faptul ca o fosta ministru de la Ministerul Integrarii Europene au fost cercetata penal si a trebuit sa returneze banii din fondurile pre-aderare. Asta cum e ????

In schimb ne isterizam ca strainii ne iau in bataie de joc cu poze cu tiganci votand sub drapel. Va intreb eu cine isi bate joc de Romania, romanii sau strainii care ne fac sa ne fotografieze mizeria ?
    Sau poate vreti sa va intreb despre Henri Coanda, Brancusi, Ionesco, Eliade ???

18. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    Dreptul la replica, pt Crismarten:

Imi pare sincer rau, dar n-am avut cu cine vota.

Ignoranta, nu, pur si simplu un drept pt care au murit oamenii la revolutie. Democratie, dreptul la alegere, dreptul la libertate. Dreptul de a vota sau a nu vota.

Eu, din pacate n-am avut pe cine sa aleg. La fel ca si cei mai bine de 70% care nu s-au prezentat. Mie imi suna ca majoritate.

Nu e lene, nu e ignoranta. E pur si simplu lipsa de oameni capapibili sa ma reprezinte. Nu ma pot face personal vinovata de a trimite in parlamentul european niste analfabeti, inculti, ciocoi, incapabili sa vorbeasca limba romana corect, nici vorba de o engleza buna, etc. Refuz sa fiu complice.

Fiecare cu optiunea lui. Tu te-ai dus, eu nu.
    Nu te judec, dar deplang ce oameni urmeaza sa ne reprezinte. Atata tot.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    taranu a scris:
    Ma vad nevoita sa explic de ce ma "simt patrioata" in strainatate. Romania nu mai reprezinta demult tara visurilor mele.
    Am plecat de-acolo scarbita si nu pentru ca eram muritoare de foame, la fel cum ai facut si tu:
    Potrivit lui Eminescu: "De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii/ Veacul nostru ni-l umplura saltimbancii si irozii"
    Din acest motiv, nu pot, nu VREAU si nu stau cu mainile in san cand sunt luate in deradere cultura si traditiile noastre care nu au nimic de-a face cu 'saltimbancii si irozii' de azi.
    Mi se pare normal sa actionez unde vad clar ca se POATE rezolva ceva. In Romania cu cine sa ma lupt cu morile de vant? Strig si eu in gura mare: RUSINE POLITICIENILOR ACTUALI! Ma aude cineva? Nu cred... :(

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    taranu,
    imi place f mult cum expui lucrurile,mai ales ca ai perfecta dreptate.
    Mi-as dori de multe ori sa am aceeasi acuratete lingvistica.
    Media romaneasca nu face decat manipulare,toti sunt aserviti unora dintre politicienii din top.

Intr-ucat crismarten nu a mai aparut sa-mi raspunda,intreb pe ceilalti,era posibil sa fi votat si pt UK si pt RO?.
    Nu ca m-as fi dus (aici ii dau dreptate lui Anabelle).

Revenind la alegerile din RO,Vadim se declara deasemenea invingator,cu toate ca i s-a aratat clar ca de fapt,la aceste alegeri,numarul celor ce au votat PRM a scazut de fapt cu cateva zeci de mii,a contat enorm absenteismul ,fapt ce l-a adus pe Vadimica in PE.
    Eu as fi mai ingrijorat de el decat de Gigi,cel din urma mai poate fi stapanit,si are momente cand este rational,pe cand Vadim...

Share This Page