10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

AJUTOR!

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by rina, Jul 28, 2012.

1. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog din suflet sa ma ajutati.
    Unii dintre voi stiti ca am copiii la studii in Uk la o prietena.
    Am fost anuntata acum ca se relocheaza si nu stiu cum sa procedez pentru ca ei sa poata ramane in continuare la studii.Mentionam ca noi parintii suntem in Romania.
    Dromaderu,Ellaws va rog din suflet sa ma ajutati,sunt disperata.
    Va multumesc din suflet.

2. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
    Eu si sotul meu suntem in Romania.Copiii sunt in Uk la scoala la o prietena romanca.Aceasta prietena m-a anuntat ca se relocheaza si ca nu poate sa-mi mai tina copiii in Uk urmand ca intr-o saptamana sa ii trimita in tara.Copiii merg la scoala in uk din ianuarie 2012,urmand ca dupa vacanta sa mearga in continuare la cursuri.
    Copiii m-au rugat din suflet sa gasesc o solutie pentru a continua scoala acolo,pentru ca isi doresc sa studieze acolo.
    Nu stiu de unde sa incep.Un prim pas cred ca l-am facut si de ieri caut sa inchiriez un apartamant si sa ma mut eu cu copiii acolo.
    Intrebarea mea este daca am voie sa stau in uk?
    Daca Ellaws sau Dromaderu vad acest mesaj ii rog din suflet sa ia legatura cu mine.Eu nu stiu cum sa trimit un mesaj in privat.
    Va multumesc.

3. CT17MAR

CT17MAR New Member

Trophy Points:
    0
    Stimata Doamna,

Nu este nici o problema sa inchiriati o locuinta in Marea Britanie, puteti locui cu copii dv atata timp cat detineti resurse financiare suficiente si nu cereti ajutor de la statul Britanic. Nu aveti drept de munca decat daca doriti sa deveniti Self Employed (Persoana Fizica Autorizata) , dar problema este mai complicata in momentul de fata.

4. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Multumesc din suflet pentru raspuns.Resurse financiare avem,ne pregatim sa plecam in Uk saptamana viitoare pentru a incerca sa inchiriem un apartament pentru mine si copii.Teama mea este ca timpul e relativ scurt avand in vedere ca scoala reincepe in 4septembrie.Am gasit cateva locatii pe internet si am cerut conditii de inchiriere.Astept raspuns de la cateva agentii de inchiriere.
    Multumesc

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ati putea cauta o camera pt copii la inceput, ar putea fi chiar o solutie pana gasiti ce va doriti
    spareroom.co.uk, gumtree.com

6. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni va multumesc din suflet.
    Daca sunteti parinti cred ca ma intelegeti in ce situatie disperata sunt.Copiii au loc la scoala,iar datoria mea de parinte este sa fac tot ce pot pentru ca ei sa-si continua studiile acolo.
    Sapanta iti multumesc pentru sfat.La asta m-am gandit pentru inceput si eu.Teama mea este sa nu fie de acord proprietarul sa-mi inchirieze.
    Pana cand plec din tara fac tot ce pot de aici pe internet sau telefon,iar ultima mea speranta este sa vin acolo la fata locului.
    Va multumesc.

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    In ce zona e scoala copiilor?

8. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Scoala copiiilor este in zona Macclesfield Cheshire la aproximativ 15-19 mile de Manchester.
    Multumesc de sfaturi.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    exista si proprietari care nu vor anumite lucruri, dar la camere inchiriate e mai simplu si rapid

10. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Asta incerc sa aflu acum care sunt conditiile de inchiriere mai ales ca este vorba de copii.
    Iti multumesc pentru sfat.

11. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua oameni buni,
    in primul rand va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor.Dromaderu iti multumesc pentru ajutor si mana intinsa.

Povestea e asa..."prietena mea"rezident in Uk,cu drept legal de munca,tutorele legal al copiiilor mei si inscrisa la consiliul local ca foster parent(asta am aflat-o de curand)m-a conditionat cu 2 reguli foarte importante pentru noi ca parinti.
    1.nu aveam voie sa vorbim cu copiii decat o data pe saptamana, motivatia era ca e mai bine pentru copii sa nu intre in contact cu limba romana (si in prostia noastra de parinti tampiti am fost de acord,noi in ultimile 8 luni am vorbit cu copiii doar o data pe saptamana,iar convorbirea pe Skype putea avea loc doar daca prietena mea o lasa pe fiica-mea sa se conecteze.
    2.mi-a impus conditia ca cei 2 copii ai nostri sa nu vina in Romania in vacanta mai mult de o saptamana,motivele fiind:
    contact limba romana,Romania,prieteni,e foarte cald in RO,acasa nu se mai pune presiune pe scoala,program,disciplina,venirea acasa le va afecta erformantele si rapoartele anuale,cine vrea sa-i viziteze(adica familia) sa vina in Uk dar anuntati din timp,ca suntem prea multi bucatari in bucatarie(familia),ca eu mama lor ii rasfat prea mult,ca,ei copiii,si-au facut o noua viata si prieteni in UK si ca e dreptul lor,ca ea se ocupa de dezvoltarea personala a copiilor,ca le ofera mult peste medie,ca se sacrifica pentru ei,...etc.
    Concluzia:noi parintii ne-am sustinut punctul de vedere si de data aceasta nu am cedat in privinta calatoriei in RO,in vacanta.
    Atunci prietena noastra ne-a spus ca in felul acesta nu poate functiona si ca nu-i mai primeste din toamna nici la ea in gazda,nici la scoala.
    Avem termen pana pe 27 august sa anuntam scoala de aceasta schimbare.

Noi ca parinti vrem ca unul din noi sa mearga in UK si sa locuiasca cu copiii.Am gasit multe apartamente de inchiriat insa cand aud ca suntem romani si avem copii nu mai vor sa inchirieze.
    Am incercat si la camere de inchiriat insa nu ne accepta intr-o camera 1 adult si 2 copii.
    Noi vom incerca tot posibilul pentru a ramane in continuare cu copiii la scoala acolo.

Va rog sa ma credeti ca fac consiliere psihologica pentru a intelege daca eu am gresit cu ceva sau nu.Copiii au inteles situatia si ne-au spus ca nu ne vor reprosa niciodata ca am luat atitudine si ca am sustinut ca ei sa vina in vacanta 3 saptamani.
    A si inca o chestie...cand am stabilit datele calatoriei copiiilor in Ro i-am cerut acordul prietenei mele si au fost stabilite din timp si de comun acord.
    Dupa care brusc nu a mai fost de acord cu datele calatoriei,iar cand i-am explicat ca daca nu vin acasa in aceasta vara pana la anul in vara nu-i mai aduc deloc in Ro, ea mi-a raspuns ca regula cu venitul acasa in Ro DOAR o saptamana e valabila si pentru vacanta din vara viitoare.

Eu va multumesc din suflet pentru tot si cum am vesti va anunt.

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Ciudata prietenie...

I-ti doresc succes in rezolvarea problemei !

13. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Doamne-Dumnezeul meu iarta-ma !

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sunt consternat citind asa ceva,
    cum o mai poti numi prietena, pe asa o persoana.

Este absolut absurd , sa interzici copiilor contactul cu parintii de drept, ca e chestia cu limba, aiurea....

noi in casa vorbim DOAR romaneste si copiii mei nu au avut nici o problema in a invata engleza OK.

Nu pot sa-mi dau seama care au fost motivele reale,
    auzi Doamne, sa interzici copiilor vacanta in Romania....sa-si vada parintii,

banui ca e vorba de banii din foster care,

rusinos Rina, sper sa rezolvi cumva, tine-ne la curent te rugam.

15. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    exista scoli (cu internat, mai pe romaneste) se cheama 'boarding school', si sunt cu plata. Ar fi o solutie pina gasiti o locuinta stabila si probabil un servici pt mama copiilor.
    Mult noroc!

16. boris

boris New Member

Trophy Points:
    0
    Mie sincer povestea asta mi se pare cusuta cu ata alba. In astfel de situatii din propria experienta pot sa spun ca ar trebui auzita si opinia partii celeilalte care probabil e total diferita. Cel mai probabil adevarul e undeva la mijloc.
    Mi se pare cam ciudat sa trimiti copii minori in alta tara in grija unei persoane pe care dupa aceea sa o balacaresti. Ori nu cunosteai persoana respectiva destul de bine (vina ta, ciudat parinte) - ori ai facut tu ceva si nu spui (n-are rost sa comentez) - ori ai parte de un scenariu demn de Holywood (putin probabil).

17. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Auzi boris , cusuta sau necusuta povestea ramane una care impresioneza , daca nu poti ajuta macar cu o vorba buna , de ce vi sa pui la indoiala sinceritatea femeii , ti-a cerut bani ? ti-a cerut sa ii gazduiesti copii? Nu ! , a cerut un sfat ...o idee , orice ...ajutor. Si daca o ajuti ce ? ce ti se intampla daca ajuti pe cineva ? Decat ca ti se pune la fapte bune acolo la contor cand Doamne doamne te intreaba ce ai mai facut pe pamant ...
    Am citit ceea ce dromaderu a spus despre doamna si mie mi se pare ca dansii care sunt mai vechi pe forum se cunosc intre ei si au incredere unii in altii .Si mi se par oameni seriosi , nu cred ca e cazul sa intervi ....nu poti ajuta ....lasa-i atunci pe cei care sunt in masura sa o faca .

Rina sincer daca as fi in Anglia te-as ajuta cu placere dar nu sunt acolo . eu zic sa cauti ajutor si in alta parte decat la comunitatea de romani , care se pare ca sunt la fel in toata lumea.

@boris nu pot sa cred ca te-ai inscris pe acest site , nu ai dat nici buna ziua userilor si ai si scris la acest subiect . Mie tu imi pari ciudat nu povestea doamnei

18. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Doamna ,pot sa tin eu copii 2 saptamani daca doriti.Nu am nevoie de bani,de nimic.
    Am grija de o casa si pana se intoarce propietarul nu ar fi deranj.
    Daca doriti contactati-ma.Eu stau in Sheffield.

19. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Doamna,
    Puteti sa veniti si dvs si sotul daca sunteti in UK
    Acum am citit mai bine...nu stiu ce sa zic ca nu prea inteleg ce si cum ,daca aveti nevoie de ajutor contactati-ma.
    Cat despre "prietena" dvs daca doriti punem pe cineva sa-i trimita un "buchet de flori" ,ceva ,un cadou ca sa-i multumim pt. sufletul ei bun.Asta numai daca doriti. :)

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu puteai sa o zici mai bine Maria,
    eu eram la munca si cu greu sa intru dar...te umple indignarea.

Domnul Boris nici macar nu a avut curiozitatea sa vada daca rina (userul) a mai postat ceva aici pe forum, sa vada ca dansa explicase de mult despre dorintele danseia si ale copiilor danseia!

Cum poti sa spui ca ti se "pare ciudat" , ca un parinte sa-si trimita copilul la scoala in UK cand in Romania, sub 50% din elevi au picat bacul, sa nu spun ca nici aia de l-au luat nu prea au sanse mari la ceva de munca!

Mai ciudata, asa cum spuneai, este atitudinea unui user care-si face cont sa arunce "petarde".
    Nu m-ar mira sa fie eventual unul din parintii "foster"..suparat ca nu mai intra banul!

Share This Page