15.7 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

AJUTOR PTR CHIRIE - AM NEVOIE DE O CHIRIE

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by varsator18, Jul 13, 2011.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Uite, daca va este de ajutor, ce mi s-a cerut mie:

Tenants requirements:

Proof of income/savings

Some form of guarantor as coming from abroad

Previous landlords references

Show that can live in UK & valid passport

Admin fees: £300.00

Then (4-6 weeks) deposit & first months rent

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Deanna din ce scrii tu acolo se pare ca vrei in Surrey. :) Aia ce mai cer asa de mult pt o amarata de casa. Apropo, ai uitat move-out fee catre agentie cand te muti din casa sa nu plateasca cumva proprietarul din buzunar ceva.

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit o casa pe strada Robin Hood din Kingston si mi-a placut ideea de a locui acolo, plus ca oricit m-am invirtit pe Google map, tot zona de sud e mai curata. Dar au astia niste pretentii mai ceva decit SRI-ul. Move out fee cit mai e? Iar amaritul de chirias are vreun drept pina la urma? -plans2-

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Linkurile de mai jos o sa-ti raspunda la intrebari Deanna:

AICI

AICI

AICI

Ceea ce mentionezi tu mai sus sunt clauzele de inchiriere. Nu te obliga nimeni sa le accepti. Cauti altceva, pana gasesti ceea ce-ti convine.

5. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna, si eu m-am uitat pe goagal sa vad ce zone sunt mai curate si am vazut o mizerie prin unele locuri din Croydon de nedescris. Nu am vazut insa asa ceva prin nord si vest. Eu vin pe 15 sau 16 sa vad cum imi este mai ieftin la avion(biletele de pe 8 le pierd ca s-a schimbat o regula de virare a banilor la BRD in doar doua saptamani....) Ma sperie conditiile alea care le-ai scris tu acolo dar eu nu le-am intalnit pe unde am cautat chirie pana acum deci tind sa cred ca e un caz izolat. Apropo, la sora mea in Francia si se zice ca si in Germania daca nu le arati 3 fluturasi de salariu nu iti inchiriaza.... Sunt mai rai ca englezii.
    Una peste alta rog si eu sa scrie cineva zonele indezirabile pentru locuit in Londra si Multumesc anticipat.

6. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    exista cumva un model standard de contract de inchiriere periodic , nu la data fixa , (adica sa pot pleca oricand , doar anuntand propietarul cu ceva timp inainte) ???
    As vrea sa semnez totusi un contract chiar daca iau de la landlord direct , fara agentie.

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte foarte bune linkurile, multumesc mult. Am aflat ca trebuie sa semnez un periodic agreement, nu fixed term agreement, ca sa pot pleca oricind, adica cu preaviz de doar o luna. Cred ca e cel mai bine asa, decit sa fiu nevoita sa stau minimum 6 luni intr-un loc care constat ca nu-mi place. Mai greu va fi cu sediul pentru business, ca acolo se semneaza contracte pentru ani de zile (uneori asta e chiar in interesul tenantului, daca tot isi incepe o afacere in zona).

Cit despre clauzele acelea, am inteles ca orice agentie ti le cam cere daca esti strainez...

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Acuma, Amy Winehouse avea vila de 2 milioane in nord, deci sint si acolo zone misto banuiesc. Dar nush, parca uitindu-ma pe strazi mi s-au parut mai aerisite cele din sud (desi e multa populatie, da parca mai putin negri, sorry, nu-s rasista, da' cred ca m-as simti mai bine intr-o zona mai familiara).
    Cit despre inchiriere, nu inteleg de ce nu le ajunge depoziul de bani si plata inainte pe 2 luni de ex, ce vor de fapt, pe Jesus Christ in chirie? -ras2-

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna, contractele care merg de la luna la luna vin in general cu chirii mai mari decat cele pe 1 an. Contractul anual cu 'break clause' la 6 luni si 2 luni preaviz este destul de intalnit aici si eu zic ca e o optiune buna - 6 luni nu sunt chiar o vesnicie :)

Cat despre referinte, noi am incheiat contract acum 2 luni prin agentie fara referinte de la landlords, ca nu aveam de unde, abia sosiseram in UK. Am platit 6 weeks deposit si un fee de vreo 2-300 lire care a inclus si verificarile alea. Daca ai o oferta de munca sau esti student, poti sa le dai contact info de la firma sau de la facultate, unele agentii accepta.

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Lightplay, pentru mine e enorm si 2 luni, pt. ca nu stiu unde voi gasi sediu pentru businessul meu, ca mi-ar conveni normal, dupa ce pun businessul pe picioare, sa ma mut cit mai aproape de el, de-asta vreau termen scurt.

Ce sint de fapt verificarile despre care vad ca vorbiti? verificarea referintelor?

11. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Verificarea referintelor da si in plus unele agentii iti fac credit history check. Si mai platesti si pentru inventarul pe care il fac cand te muti - o lista cu tot ce e in casa si starea de functionare/uzura. Uneori aceasta taxa e inclusa in taxa de agentie, dar am vazut ca nu e intotdeauna asa.

12. AlinS

AlinS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebeca. Am tot citit commenturile tale.Eu ajung in 18 aug in Londra.M-am uitat pe linkuri vis-a-vis de locuinte.Este cam nasol de inteles.Chestiunea este ca nu este asa simplu sa inchiriez o camera,apart.etc.Se tot vb de referinte.Uite,eu vin asa,ca picat din cer.Vb. aia : eu sunt mic,nu stiu nimic.Cam asa sunt eu acum.Sunt debusolat.Stiu ca nu este greu dar nici foarte usor.I need help.Cazarea este primul pas ptr orice roman.Apoi vin si celalalte.Keep in touch.

13. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca iar nu mai inteleg, dupa atatea luni de cautat pe aici spuneti ca nu pot sa imi inchiriez casa daca ma prezint la agentie cu banii in mana si platesc deposit? Ma scuzati dar sunt chiar prosti sa te refuze si cu banii pe doua luni inainte? Si de ce? -nervos-

14. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Uite,poti citi link-ul asta,unde s-a discutat mai mult pe tema inchirierii: www.romani-online.co.uk/forum/emigrare/ ... e-locuinta

15. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Mai scriam eu pe un topic asemanator, dar hai sa zic si aici cate ceva:
    -orice lanlord ce se respecta o sa va ceara minim referinte(de la lanlord-ul precedent) si detalii despre venituri(istoric). in cazul in care nu le aveti ajungeti la plata in avans sau un depozit mare.
    -contractele se fac de regula pe un an, cu clauza de intrerupere la 6 luni (daca lanlord-ul accepta...)
    -notificarea pentru eliberarea locuintei se da cu 2 luni inainte de catre lanlord sau cu o luna inainte de catre chirias (asta cand expira contractul sau esti pe periodic)
    -pe 2 luni nu o sa va accepte niciun lanlord serios/mare, o sa inchiriati probabil printr-o agentie sau veti subinchiria de la altii...etc...
    -cu cat va indepartati mai mult de centru, in principiu chiria o sa scada. totusi sunt zone si...zone
    -incercati sa va cautati cat de cat aproape de zona unde lucrati/studiati. "Naveta" in Londra o sa va consume ceva timp/bani daca distanta e mare
    -sa nu va amagiti ca gasiti ceva ok/repede/convenabil/pe placul vostru imediat. Va doresc sa reusiti insa inarmati-va cu multa rabdare ca e un proces greu si de durata. Nu vreau sa va dezamagesc, dar asta e realitatea.
    Multa bafta oricum si daca aveti intrebari raspund cu placere in masura in care pot.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, sunt 'prosti' . Pai de unde provin banii? Daca le bate bailiff-ul (executorul judecatoresc la usa)? De unde stiu cu ce te ocupi tu si ca nu le faci probleme cu vecinii?

Langa prietenul meu de exemplu, stau niste traficanti de droguri. Oare-or avea bani? -nuuu-

17. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Este ok sa ceara deposit mai mare daca nu ai referinte si voi plati depositul acela, dar eu cum sunt pentru prima data acolo de unde sa le aduc referinte daca in Romania am avut proprietate? Oricum sunt inarmat cu multa rabdare si sunt convins ca rezolv intr-un fel numai ca ma faceti sa ma gandesc daca cele 5 zile de hotel imi vor fi suficiente pentru a gasi o locuinta.

18. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

de ce nu ia nimeni in considerare site-urile de gen www.gumtree.com sectiunea 'private'? noi asa ne-am gasit. intai am vazut anuntul, cateva poze, apoi intalnire cu proprietarul, vazuta casa, baut o cafea impreuna, schimbat 3 vorbe, stabilit termeni conditii si gata. de doua ori(din alte motive decat nemultumiri cu privire la proprietar sau proprietatea in sine) a functionat fara probleme.
    avans 1 luna.

zic si eu. de ce nu?

19. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Termenii si conditiile trebuie puse pe hartie nu? Mie cel putin asa mi se pare normal. Daca landlordul zice ca nu vrea rent agreement e ceva suspect?

20. kTz

kTz New Member

Trophy Points:
    0
    De cateva saptamani bune ma chinui sa inchiriez o casa,suntem 2 baieti unde la randul nostru vrem sa aducem inca 2 aici sa le fie si lor "bine" . Problema sta in felul urmator , unde stam noi acuma stam cam pe "naspa" deci referintele cam iesa din calcul plus ca mai toate agentiile lucreaza cu credit expert si creditul meu nu e tocmai bun.Pe gumtree nu prea gasesc privati in zona in care stau eu.Putin cam complicat.. Dar nu cedam ! Succes tuturor ce vor sa inchirieze case , e ceva de munca ...

---
    - Sent from

Share This Page