12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

AJUTOR PTR CHIRIE - AM NEVOIE DE O CHIRIE

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by varsator18, Jul 13, 2011.

1. varsator18

varsator18 New Member

Trophy Points:
    0
    daca ma poate ajuta cineva cu o chirie o camera cat de mica, ptr mine si sotul meu, in zona 5, mai exact bromley kent sau beckenham... -plans-

2. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    stiu pe cineva in zona 2 daca te intereseaza,pret ff mic mai bun decat zona 5,

3. varsator18

varsator18 New Member

Trophy Points:
    0
    iti multumesc frumos, dar mai mare nevoie am aici din cauza serviciului, ma ajunge mult transportul, dar daca vrei poti sa imi dai postcodul....multumesc

4. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    e8 3hb hakney filds

5. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    acolo locuieste o prietena de a mea cu prietenul ei si iti spun sincer chiria care o platesc ei pt apartament e f convenabil...

6. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0

7. varsator18

varsator18 New Member

Trophy Points:
    0
    daca ma poate ajuta cineva cu o chirie in partea de sud a londrei...va rog mult...

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Alinakelly , poti da te rog mai multe detalii? ce inchiriezi? un apartament intreg? , o camera?
    si cu cati bani?
    daca nu vrei sa scri aici da-mi un PM te rog.

9. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    e o camera,acolo mai locuieste un cuplu,o romanca cu un "strain" ,daca esti interesat de camera am sa iti da id mess sau tel pt mai multe inf,

10. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    as fi interesat daca e camera dubla (pat dublu) si daca e un pret bun (nu poti sa-mi dai un privat cu un pret informativ sa vad daca merita?). nu stiu daca are rost sa intru deja in discutii amanuntite cu propietarul dat fiind faptul ca noi vom ajunge undeva la inceputul lui august si poate pana atunci o sa se dea .
    scrie-mi nr de tel si un id de mess te rog ca sa-l am pentru orice eventualitate.

11. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    roxanik_19_me.....

12. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
  13. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Profit de acest topic, si va intreb si eu daca ma poate ajuta cineva cu o chirie. Zona ce ma intereseaza este vestul sau sud-vestul londrei. Sau ca sa fiu mai concis, wimbledon, ealing sau acton.
    Va multumesc anticipat.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Celor care cauta chirie

S-a vorbit despre www.spareroom.co.uk. Am platit £12 lire pe 2 saptamani si am apelat la ei.
    Avantaje:

-acces la toate ofertele
    -informatii si poze cu locuinte
    -profil proprietar
    -profil alti locatari
    -posibilitate depozit doar pe 2 saptamani
    -poti scrie la randul tau cerintele tale
    -daca nu-ti convine ce este deja, te poti asocia cu persoane cu pers. asemanatoare si cauta impreuna ce se potriveste, avand posib. sa cautati toti, nu doar 1

Pentru informatii asupra oraselor si zonelor:

www.upmystreet.com

15. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt ajutor rebecca.
    Te mai intreb ceva. Pot sa inchiriez si fara referinte?

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ar fi intelept sa inchiriezi...CU REFERINTE, indiferent de unde, chiar si din tara.

De ce? In felul asta arati ca stii ce vrei, esti actant asupra propriului contract (adica nu te ia de pe strada), dovedesti ca esti in tema cu relatia landlord-tenant.

Personal, mi-am scris contractul cu mana mea.

Am scris exact ce a continut locuinta si in ce stare erau lucrurile
    Momentan, orice defectiune sau eveniment se petrece in casa, inregistrez intr-un document, iar cand sunt lucruri care nu-mi plac, imi anunt housemates ca putem rezolva amical sau cu proprietarul.

Pana si relatiile din casa s-au imbunatatit, pentru ca lumea a observat ca nu ma da nimeni la o parte, indiferent de unde vin.

Bine, eu sunt si un pic mai altfel...genul 'fight for my right'.

Mult succes!

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu exista inchiriat prin agentie fara referinte in UK. Este ilegal. Fara referinte poti numai daca tratezi direct cu proprietarul, caz in care esti expus la riscuri gen proprietar fals sau casa din sistem social housing, cazuri in care esti victima sigura, neavand nici un fel de drepturi.

Si inca un sfat ... S-a format o clica de agenti imobiliari romani. Eu nu spun ca toti sunt excroci, dar toti cei pe care i-am cunoscut eu nu au in cap decat cum sa te prosteasca si sa-ti ia banii. Aveti grija!

18. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Albea mc de info. Urmeaza sa plec cu sotia in Birmingham...si incercam sa cautam ceva de inchiriat si eventual sa stabilim vizionari in ziua in care ajungem (avem deja rezervat si 3 nopti la hotel). Nu am stat decat in Cipru cu chirie si nu am cum sa iau referinta de acolo acum. La proprietari am dat mailuri si nici unul nu a raspuns, probabil ca trebuie sa sunam...cum propui altfel sa luam legatura cu ei daca prin agentii iti trebuie referintza?

19. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Albea , daca nu am mai stat in chirie nici in tara , de unde as putea lua o referinta? se pune si daca mi-o scrie cineva care sta in UK , dar care n-a fost landlordul meu?
    si inca ceva , daca eu imi gasesc singur locuinta pe vreun site gen findaproperty , de ce trebuie sa mai platesc agentul , ca mi-am gasit singur casa? n-ar fi normal sa-l plateasca numai landlordul? apropo , cat mai e comisionul la o casa de 600 lire pcm ?

20. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa iti spun cum am procedat noi cand am inchiriat prima data. Sotul avea cazare oferita de la munca eu nimic logic, la agentie am dat buletinul iar pe fisa data de ei am trecut ca am locuit in Romania in perioada care o cereau ei de referinta.Si asta a fost tot, nu stiu ce au verificat si ce nu. Aa, si o taxa de 150 lire la 2 persoane pentru verificare, stiu ca ma apucasera nervii ca tot eu platesc sa ma verifice.
    pe site-uri gen findproperty, rightmove,etc, tot agentiile dau anunturile, foarte rar sau deloc dau direct landlordul.

Ce intrebare as avea in schimb, am citit pe aici ca in zona de sud se platesc comisioane la agentie e vorba de acelasi comision cum am platit si noi - gen verificare persoane sau e vorba de comisionul firmei ca iti inchiriaza?

Share This Page