17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ajutor pt self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by lucandrew2006, May 25, 2008.

1. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    De curand m-am inscris ca si self employed, mai precis in septembrie (am pus in aplicare tutorialul oferit pe acest site); urmatorul pas a fost testul pentru CSCS, tot folosind tutorialul de pe site, m-am inregistrat online, plata totala a fost de 42 lire, incluzand costul cardului CSCS.
    In final, am facut programare pentru NINO, folosind informatiile de pe acest site; m-am prezentat la sediu cu: -scrisoare de la HM Revenue
    -4 invoices facute de mine (cartea am cumpara-o de la un magazin universal)
    -dovada de adresa
    - bank statement
    - recomandare de la un client (facuta de mine)
    - cardul CSCS
    - Buletin, pasaport.
    Dupa 13 zile am primit scrisoarea cu numarul.
    Sper ca informatiile oferite sa va foloseasca, pentru o descriere mai detaliata folositi din meniul de sus "tutoriale".

2. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    foarte bine ai facut, daca eu stiam lucrurile astea cand am venit in anglia, nu mai sufeream atata,
    sanatate la toata lumea

3. cosminat

cosminat New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Problema mea este ca m-am mutat in Anglia acum 3 luni cu prietenul meu (englez) si nu imi pot gasi un job din cauza ca nu am permis de munca. Stie cineva daca in cazul in care ma inregistrez aici ca SE (ca traducator) trebuie sa fiu inregistrata mai intai in Romania sau pot sa aplic aici pur si simplu? Am citit pe forum ca trebuie sa ai minim o zi de munca inainte de a te putea inregistra ca SE dar.... cine te angajeaza daca nu ai acte in regula???
    Daca are cineva un numar al unui birou de asistenta va rog mult sa-mi trimiteti!
    Sper sa-mi raspunda cineva inainte sa innebunesc in casa de plictiseala ...

Multumiri anticipate!!!!

4. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Cosmina T, te poti inregistra si fara sa fi lucrat ca self employed in prealabil. Suni la HMRC si te inregistrezi ca SE, ca traducator. Sunt o gramada de firme de traduceri care angajeaza fara sa fi traducator calificat in RO. Poti lucra ca interpreter, transaltor doar avand o diploma care sa ateste ca ai studiat engleza.Te poti inregsitra cu o gramada de agentii carora le poti presta serviciile de traducator.
    Cauta pe google si ai sa gasesti o gramada de agentii de traducere. Pe jobcentreplus.gov.uk, poti gasi job-uri de acest gen sau pe gumtree.com, lista poate continua.
    Bafta si mai multa incredere!!!

5. cosminat

cosminat New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Bacovia!!!
    Sarbatori fericite !

Share This Page