6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ajutor pt self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by lucandrew2006, May 25, 2008.

1. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    stie careva o firma buna de contabili ca sa ma ajute pt inregistrarea de self employed pt sotia mea...o firma serioasa care v-a ajutat

2. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de nimeni sa te inregistrezi. Inregistrarea se poate face prin telefon, nu sunt multe intrebari si e gratis. Suni la nr 0845 9 15 45 15 si spui ca vrei sa te inregistrezi ca self-employed. Te vor intreba cand ai inceput, zici ce data vrei dar trebuie sa fi inceput, spui ce faci (ex. cleaner), te mai intreaba:
    adresa
    data nasterii
    cand ai intrat ultima data in UK
    si, eventual, daca primesti ceve benefits- nu cred ca e cazul vostru
    Atat
    Apoi, in about o saptamana vine o casa o scrisoare prin care se atesta ca sunteti inregistrati (sunteti inregistrati din momentul telefonului. scrisoarea e doar confirmarea)
    Pe scrisoarer vei gasi si un nr de telefon unde sa suni pt programare la NINO (poti amana asta cat doresti, daca nu ai neaparat nevoie de NINO)

Cred ca te descurci, daca mai ai intrebari intreaba pe forum, e inutil sa arunci bajni pe ce e gratis....

3. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare -hello- ello- si multumesc pt raspuns..am fost la job center pt nino pt sotia mea si persoana de acolo {o nesimtita}m-a intrebat pe mine sotul ei daca am dovezi ca eu sunt self employed {eu fiind din 2007}si de ce nu am scrisoare de la contabil cica:pt voi rominii trebuie sas dovediti asta cind aplica sotul sau sotia pt self..m-am enervat am luat actele si i-am zis ca din cite stiu eu nu exista asa o lege ca cind am programat pt nino i-am zis persoanei respective ca merg cu sotia mea la interviu ca sa o ajut in caz ca nu intelege tot..si nu a zis sa iau hirti doveditoare ca sunt self...o proasta era acolo si am zis sa anuleze intilnirea si am sa revin cind am toate actele.O alta problema este ca din august 2007 sunt ijnscris si si nu mi-a venit in aprilie nici o hirtie sa zica ca trebuie calculate taxele ce trebuie platite la sf de an financiar ...am gresit eu pe undeva???trebuia eu sa cer acel formular??

4. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Hi, suna la Quickstartuk, tlf.02074991166,au sediul pe Oxford Street si lucreaza si romani acolo la serv. de consultanta.Sunt f. eficienti si foarte cheap si de ajutor.Bafta ! -takecare- akecare-

5. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    MULTUMESC..CE SA ZIC???LUCREZI ACOLO??Eu sincer am cerut sfaturi nu plubicitate pt altii

6. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Ai intrebat de o firma serioasa care ne/a jutat si firma asta m/a ajutat ! Dar dak tu una intrebi si alta astepti sa ti se raspunda sau intelegi nu e vina numanui.o fi si asta un mod de a multumi !Oricum mi/a facut placere, pt k n/am mai fost luata de mult la rost in stilul tipic romanesc si 2 pt k o sa ma invat minte sa nu mai dau sfaturi utile. Nu mai bine te luam la misto sau te invarteam pe "dupa visin" cum zice o vb tipic romaneasca ? Reciteste/ti intrebarea, si dak am gresit eu cu ceva in raspuns, imi cer scuze !

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Grand mother ,nu-l baga in seama ca nu stie pe ce lume traieste!

8. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    eu cu grandmother am rezolvat disputa,,dar tu daca esti de la tara ramii in satul tau de nastere -slap- lap-

9. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -fart- art- umblii cu inselatu si minciuna...vrei loan,casa pe beneficiu,cauti de munca ca SE si nu stii cum sa aplici ca SE...vorbim de tarani?

10. mils

mils New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Te poti inscrie ca self-employed si online http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/reg ... elfemp.htm .
    Hartia iti vine acasa mult mai repede asa. Eu m-am inscris la telefon si am asteptat 6 sapt hartia care sa -mi confirme ca m-am inscris, iar varul meu s-a inscris online si i-a venit la 2 saptamani.
    Eu am dat bani la o firma care sa ma programeze la interviu pt nino si m-au ajutat dar chiar nu e necesar sa dai bani.
    Daca ei hartia care iti vine de la ei ca te-ai inscris si duci niste invoice-uri pentru ce a lucrat sotia ta (macar 4) , nu cred ca sunt probleme (cunosc 4 persoane am facut asa). Am mers si cu contractul de inchiriere pe casa.
    Sper sa te ajute!
    Bafta!

11. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Mai baieti, nu deviati de la subiect si nu va porcaiti de lunea pe ditai topicul.Uite, asta e cel mai bun exemplu de ce preferam sa fim singuri decit sa stabilim relatii cu alti romani stabiliti aici.Eu cred k clima ii ticaloseste pe toti, ba e soare ba ploua, mai mult ploua, ploua cu nesimtire si tupeu de/mi scartaie toate balamalele.Astia suntem noi, romani, neamul lui Penes Curcanul.Adik esti luat la rost cind ajuti, nu mai bine sa te doara -p4- 4- o sapt buna tuturor ! -love2- ove2-

12. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    pt dudul nostru -fingernose- ingernose- ..nu stiu ce legatura au lucrurile..ca loanul,taxe..asta nu inseamna sau dovedeste ce persoana esti...nu stiu daca exista o persoan in lume care nu se gindeste sa plateasca mai putine taxe sau sa aplice pt drepturile ce i se cuvin..si nu este o rusine asta..ce sa zic i8n rest cred ca nu se merita sa te jignesc

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar vrei sa-ti aduc aminte de toate porcariile pe care vrei sa le incerci?Astea sint drepturile?Cica tiganii ne face de rusine...te duce capul la gidusii! -congrats- ongrats-

14. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    dudule iti urez numai bine,,cind o sa ai o familie de intretinut o sa imi dai dreptate pe{porcariile}care le fac eu..

15. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc grand mother pentru utilele informatii pe care le-ai dat.Chiar aveam si eu nevoie de astfel de sfaturi, pentru ca altfel informatiile sunt scumpe in Londra -kiss- iss-
    Polonezii au o gramada de astfel de birouri de informare; ar trebui sa fim recunoscatori pentru cei care ne impartasesc din experienta lor.
    Si ce bine ar fi daca am prelua ceva din eleganta exprimarii ideilor de la englezi, ce ziceti? -eyebrows2- yebrows2-

16. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Mai copii, sa va fie de folos ! manierele nu costa bani si dak poti face un bine mai ales dak nu/ti afecteaza bugetul, fa/l ! -takecare- akecare-

17. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Arunc o intrebare pentru un bun prieten si sper sa ma putetzi ajuta cu un sfat avand in vedere ca unii dintre voi au trecut deja cu siguranta prin asta...

Ce acte, documente, etc are el nevoie la Job Centre pentru ca sa i se dea NIN ca self-employed? Precizez ca inca nu a inceput nimic ca self dar are de gand sa sune la HM si sa se inscrie. Dar NIN e prioritatea. Mersi mult.

18. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    inca 1 intrebare:
    invoice-urile se gasesc de cumparat (deja tiparite, cotor) sau daca nu e greu, mi le pot face eu in word?
    Cine a mai facut, ce rubrici sunt necesare?

Multam fain! -hi5- i5-
    Toate cele bune!

19. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Poti sa cumperi o carte duplicat de la orice magazin de papetarie (intrebi de invoice book ,este o carticica rosie, nu-l confunda cu chitantier).Originalul il dai clientului si copia o pastrezi pentru contabilitate.Poti sa faci si tu , dar sa ai numele tau sau denumirea afacerii tale si adresa de business, numele si adresa clientului tau, serviciul pe care l-ai oferit ( eventual descrierea defalcata pe subactivitati in dreptul fiecareia valoarea, iar jos in dreapta paginii totalul lucrarii (valoarea)Poti mentiona si felul in care te plateste , eventual semnatura ta, si in partea dreapta sus inregistrezi data. -takecare- akecare-

20. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Daca suna , atunci i se spune ce sa faca pas cu pas si i se va trimite un plic cu toate necesare (lista de documente).Trebuie doar sa mentioneze ca a-nceput activitatea deja, de cateva zile, altfel va fi rugat sa sune cand si-a inceput activitatea. -hi5- i5-

Share This Page