12.7 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ajutor probleme sanatate "cancer"

Discussion in 'SANATATE' started by daniela.iulian, Jun 21, 2013.

1. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Mama mea este in Romania acum , are din pacate cancer, acum e la spital se opereaza a doua oara, pe langa cancer are si hepatita B.Oricum are mai multe problem de sanatate si merge la medici sa zicem buni dar la spitalele din Romania, cu dotarile din Romania si deja incepe sa mi se faca frica prntru ca cea mai mare problema e ca fiecare medic isi vede strict de bucatica lui si nu gasim o modalitate, un medic care sa uneasca toate problemele astfel incat sa ii fie bine.Tratamentul de cancer face rau pentru hepatita, cel de hepatita face rau la stomac.... si tot asa.De aici e tare greu sa o ajut, e sora mea care o sustine si o ajuta dar si ea saraca e legat la maini si nu stie unde sa o mai duca si cum poate sa o ajute mai bine.Acum intrebarea mea este as avea o varianta sa o aduc aici si sa o ajut cumva.Nu stiu o clinica particulara , sa merg pe mana NHS ceva..Ideea e ca ea nu se simte bine si nu prea imi permit sa o aduc aici si sa incep sa caut.As vrea sa caut dar nu stiu unde , ce, de unde sa incep.
    Daca stie cineva o solutie sau are o idee as fi recunoscatoare.Ma simt neputincioasa aici si ma gandesc ca si daca as pleca in tara as fi la fel si daca ar fi o varianta sa vina aici as incerca.
    multumesc anticipat pt orice sfat sau solutie imi recomandati
    Daniela

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daniela,

Imi pare foarte rau. Nu am cum sti prin ce treci, dar un amic apropiat mi-a povestit de o fundatie fiindca el a trecut recent printr-o tragedie. In familia mea, iarasi se intampla ceva asemanator, asa ca am cules informatii si inca mai adun...
    Cand o aduci aici si-i faci forme NHS, ti-as recomanda sa iei legatura cu fundatia MacMillan.

http://www.macmillan.org.uk/home.aspx?g ... tAodtSsA7Q

Multa sanatate!

3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ar fi sa primesti cateva sfaturi de la cei ce lucreaza in sistemul sanitar din UK, noi nu putem decat sa iti spunem ca intelegem prin ce treci.

Daca o vei aduce pe mama in UK, odata inscrisa la GP, vazuta de oncolog, va intra in sistemul sanitar de stat NHS - programul oncologic, va primi acasa scrisoare periodic cu programare la medicul oncolog, care, in urma consultatiilor va decide ce investigatii si tratamente poate sa-i faca. Eu cred ca nu e nimic iesit din comun fata de ce poate face in tara, doar faptul ca aici aparatura medicala poate fi mai noua, nu mai stai pe la usile doctorilor, nu mai cheltui bani inutil pe atentii. Orice ai face, vei avea sentimentul ca nu se face suficient pentru a o salva pe mama ta...
    Nu ai specificat ce fel de cancer, conteaza mult asta, oricat de disperate suntei voi fiicele, incercand sa o ajutati, trebuie sa realizezi, ca ce nu pot rezolva medicii, poate rezolva credinta sau impacarea cu ideea ca trebuie sa fim tari, pentru ce va urma.
    Sa nu ma intelegi gresit, am trecut si inca trec prin astfel de situatie, stiu ce inseamna sa fii neputiincios in fata bolilor incurabile abatute peste cei dragi.
    Va doresc sa infruntati cu tarie toate obstacolele, multa sanatate.

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau de situatia mamei tale.
    Din pacate, trebuie sa iti spun ca unele spitale au reguli destul de stricte in ceea ce priveste tratamentul pt persoane care sunt stabilite de putin timp un uk si nu stiu ce sanse de reusita ar avea acest demers la care te gandesti.
    Pe de alta parte, stiu ca pana la sfarsitul anului Romania trebuie sa puna in aplicare o directiva europeana prin care se obliga sa plateasca tratamentul unui cetatean roman in orice tara din UE. Poate atunci vor exista mai multe sanse, dar nu stiu daca timpul are rabdare...

5. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    din cate am inteles eu Daniela, tu ai dori sa apelezi la cineva care ar putea fi o interfata intre toate specializarile; stiu ca in UK sunt foarte multe meserii medicale dar nu stiu daca exista asa ceva sau cum s-ar putea numi profesia;
    sau poate tb sa decida oncologul - medicul care se ocupa de problema cea mai urgenta - nu sunt sigura ca am inteles corect toate problemele urgente de sanatate ale dansei;
    Pt plata tratamentului - sunt niste formulare care tb completate in Romania si care te-ar putea ajuta dar cred ca mai intai ar tb decis de catre cine tb vazuta /tratata

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    E o chestie f simpla: se numeste munca in echipa. Stanga stie ce face dreapta si deciziile se iau impreuna, in interesul pacientului.

7. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    ok, hai sa nu vorbim vorbe - ar tb sa se adreseze unui oncolog?

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, ar trebuii sa se adreseaza intai GP-ului. De acolo pleaca mai departe catre oncolog, gastroenterolog, etc. Exsita asa-numitele "multidisciplinary team meetings" se discuta cazurile, unul se pricepe la ceva, altul la altceva si se cauta solutii. GP-ul primiste de la fiecare medic o scrisoare cu tot ceea ce se intampla cu pacientul, poate pune informatiile cap la cap si poate lua decizii in cunostiinta de cauza. O sa fii surprins cati GP suna la spital sa intrebe de ceva referitor la tratamentul sau diagnosticul unui pacient. Sau invers, sunat de la spital pt a cere lamuriri. Comunicarea este cheia.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Grea situatia.
    Sa-ti aduci acum mama aici, greu de crezut ca cineva o va accepta in ingrijire, mai ales la ce costuri implica tratamentul.
    Trebuie sa te hotarasti cred fctie de gravitatea si starea in care se afla mama ta acum, si desigur, fctie de dorintele danseia.
    Daca este inca activa si doreste sa ti se alature tie aici, poate sa vina si, sa stea cu tine, o inregistrezi la GP si ...tot asa.
    La o eventuala accentuare a problemelor, va fi luata si tratata in spital.
    Sa o aduci insa si imediat sa o internezi, slabe sperante,am fost martor la un caz cand NHS-ul a platit avion/ambulanta (pana la aeroport) si asistenta pe avion chiar, unui pacient din ceva tara africana, doar spre a scapa de costurile imense ce le implica tratarea acelui pacient.
    Dar, daca reusesti cu varianta inregistrare la GP si examinari sporadice, se poate,
    mai ia apoi in considerare un alt aspect,
    vrem nu vrem, invariabil, bolnavii de cancer ajung mai devreme sau mai tarziu intr-o faza finala,
    din cate stiu, in Romania este greu tare cu medicatia aferenta, aici , nu se pune problema de asa ceva, asta fac eu zilele astea,
    mergem in casele celor unde suntem chemati spre a administra ceea ce se numeste EOL (end of life) medication.
    Imi cer scuze daca cumva mama ta este intr-o stare buna totusi si am adus prea abrupt in discutie acest aspect, nu ai dat destule info , desigur, poate sa fie OK pt foarte multi ani de acum inainte!
    Multa bafta in orice decizie luati!

10. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Multumec pentru rapunsuri, in mare cred ca nu am mari sanse tinand cont ca situtia e destul de avansata, adica ea nu se simte bine si sa o pun pe drumuri, neavand nici o garantie nu pot sa ma risc.Sa o iau de la capat cu GP, analize de la un laborator la altul nu cred ca va rezista.Nu pot sa fac decat sa sper ca va fi bine si medici pe care ii are in Romania isi for face treaba.Cei drept are medici bunicei dar cea mai mare problema e ca fiecare e cu bucatica lui, adica stim ca cancerul e revenit , fiecare medic face analize la particica lui dar nimeni nu ia toata analizele sa le puna cap la cap, ca ele au legatura intre ele sa dea un diagnostic concret .Marcarii tumorali mari, toate analizele bune si toti dau din umeri.
    Multumesc inca odata pentru raspunsuri
    Daniela

11. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    Daniela
    sper ca o sa-mi ierti indranzneala de a-ti da un sfat personal; dar o fac pentru ca am regrete fata de faptele si mai mult - nefaptele mele intr-o situatie oarecum similara; chiar si asa, la mare distanta fiind, incearca sa faci orice, oricat de putin pare

Share This Page