13 C
London
Friday, July 21, 2017
£1 = 5.15RON / €1.13 / $1.29

Ajutor in recuperarea taxelor.

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Neagu Georgian, Mar 19, 2017.

1. Neagu Georgian

Neagu Georgian New Member

Trophy Points:
    1
    Salutari tuturor!

Am cautat pe forum ceva asemanator si nu am gasit si din acest motiv am deschis acest topic.
    Nu inteleg treaba cu taxele si cum se pot recupera daca consideri ca au tras mai mult si nu din motivul parasirii tarii.

Sotia mea lucreaza in uk din luna februarie 2016 si din prima luna a avut taxe retinute ( nu vorbesc de nino).

A lucrat in felul urmator : din februarie pana in mai pentru o firma.
    Asta inseamna ca a prins din anul fiscal 2015 3 luni si o luna din anul fiscal 2016.
    Dupa o pauza de 3 luni a inceput la alt loc de munca unde este si in prezent. La acest loc de munca are tax code 1100L W. Asta inseamna cod de urgenta cand urmatorulangajator nu stie cat ai cotizat la taxepentru ca nu ai adus formularul P60 sau 45 ca nu stiu exact.
    Cum se recupereaza aceste taxe in conditiile date in care in nici un an fiscal nu a depasit suma de 10000 .
    Eu am lucrat o luna de zile pentru o agentie si nu am avut retinuta nici o taxa, acum am schimbat agentia si am acelasi codetax ca al sotiei si imi opresc taxe, singura diferenta este ca ei i-a oprit din prima.

Daca poate cineva sa ne indrume cum recuperam acesti bani deoarece consider ca sunt munciti si nu as vrea sa ii pierdem.

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Last edited: Mar 20, 2017

Share This Page