9.6 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor-ce parere aveti despre oferta asta?

Discussion in 'EMIGRARE' started by mrdanger, Jun 1, 2013.

1. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Acesta este primul meu post pe acest forum si,in primul rand,vreau sa multumesc administratorului si celorlalti utilizatori pentru toate informatiile care le-au pus la dispozitia celor care vor sa plece in UK.
    Am gasit raspunsul la o multime de intrebari insa am cateva nelamuriri si as vrea sa stiu opinia voastra,a celor care sunteti deja acolo plecati.
    Am fost sunat de o firma din Cluj(Business Active Consult)pentru un post de vanzator de produse "Dead Sea Skin" in mall-uri.Am avut primul interviu cu firma din Cluj,au spus ca sunt multumiti de mine si zilele urmatoare voi avea interviu cu firma din Anglia.Interviul se face prin Skype.Oferta lor este urmatoarea:
    Nu imi vor lua nici un tip de comision,mi-au spus ca ei sunt platiti de catre firma din Anglia.
    Ma vor plati cu 25 de lire pe zi plus 10% din vanzari.Se lucreaza 6 zile pe saptamana.Cazare asigurata contra-cost,intre 250-300 lire pe luna care se scade din salar.Contractul se face in Romania inainte de a pleca.Voi lucra ca self-employed si au spus ca ma vor ajuta sa fac actele.
    Asadar,ce credeti despre toate astea?Firma asta din Cluj,BACLTD,a auzit cineva de ea?Sunt seriosi?
    Banii pe care ii voi castiga,sunt suficienti pentru a putea supravietui toata luna?
    Avand in vedere ca virgula chiria o platesc la sfarsitul lunii din salar,din momentul cand ajung si pana la sfarsitul lunii,cati bani voi avea nevoie pentru a face actele(am inteles ca sunt gratuite dar banuiesc ca exista unele mici cheltuieli) si pentru mancare?
    Va multumesc inca odata pentru existenta acestui forum si pentru posibile raspunsuri.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salariul minim pe economie e £6.19x8=?

Esti platit ilegal, in primul rand.

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    £25/zi - 8h/zi -> £aprox £3/h; salariul minim este de vreo £6.2/h.
    Self-employed cu un singur contract -> cam greu sa primesti NINo. Practic tu esti angajat nu SE.

4. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    25 lire pe zi plus 10% comision din vanzari.Banuiesc ca se fac ceva vanzari.Sincer,pentru inceput banii nu ma intereseaza prea mult,sunt multumit sa castig cat pentru a putea supravietui toata luna.Ma intereseaza sa fiu acolo,sa am actele si pe urma imi voi cauta altceva daca nu sunt multumit.Singura mea preocupare sunt actele si date privind aceasta oferta si firma(daca e teapa sau nu).In legatura cu self-employed,nu pot aplica daca sunt un subcontractor?Spre exemplu,in Romania sunt persoane fizice care lucreaza pentru Avon.Deci au un singur contract.Vor fi probleme in crearea actelor?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tu ce crezi?

Da, se fac vanzari, azi iei 3 lire, maine 5.

Nu cumpara lumea atat de des, pe cat crezi tu.

6. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    Probleme vor fi cu actele pt. ca daca vei lucra ca SE nu vei putea lua NINo cu un singur contract, dupa cum a zis si Radoo ci iti vor trebui min.3 contracte si multe alte documente doveditoare ca esti SE care trebuie sa le prezinti celor de la jobcentre.

7. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    Dar nu inteleg.Trebuie neaparat sa lucrez pentru mai multe firme pentru a fi self-employed?Nu pot avea un singur contract cu o singura firma pentru o perioada de 3 luni sa zicem?In cazul in care eu vreau sa fiu self-employed si o firma imi ofera un contract de un an de zile,cum se procedeaza?

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa fim seriosi, asta nu e munca de SE. Esti angajat.

9. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    Da,eu sunt constient ca sunt angajat dar avand in vedere ca inca avem restrictii incerc sa caut o portita pentru a putea lucra.Probabil nu voi merge la firma care am mentionat in primul post,am cautat mai multe informatii despre ea(soap&co) si nu prea imi inspira incredere.Am calificare ca electrician,dar fara experienta e imposibil sa gasesc fiind in Romania.Ideea e sa plec cu orice job si in timp,dupa ce am actele,este mult mai usor pentru a cauta ceva in domeniul meu.Oricum,multumesc de raspunsuri.

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    evident ca poti incerca, nimeni nu te opreste, mai sus ai incercari ale oamenilor carora le pasa de tine, chiar daca nu te cunosc, de a te avertiza reveritor la posibile esecuri. esecuri pe care sute de oameni le infrunta zi de zi si care vin aici si le expun pentru ca oameni ca tine sa le evite pe viitor.

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @mrdanger
    Salariul este sub cel minim pe economie deci din start nu suna bine dar ma rog, sa zicem ca n-ai lucra cu norma intreaga - desi ma indoiesc.
    Pe urma, bun, comision, dar: ce sanse ai sa vinzi produsele respective? Ce calitati au? Cum este pretul? Cata experienta ai in vanzari?
    Sunt multi care vand produse prin mall-uri. Insa relativ putini reusesc sa si traiasca din asta. Gandeste-te ca nu vei sta in magazin asteptand sa vina clientii, probabil, ci va fi o taraba undeva pe un culoar de mall si tu trebuie sa alergi dupa clienti care ori se duc grabiti spre magazine ori ies cu pungile pline (si buzunarele goale) din magazine, sau se grabesc spre urmatorul magazin, spre WC, etc. Vei avea cateva secunde sa le atragi atentia si maxim 1 minut sa ii convingi sa se desparta de o suma probabil destul de considerabila in schimbul unui produs despre care nu stiu mare lucru. Daca simti ca poti face destui bani cu un comision de 10% si cu un salariu de £25 incat sa te poti intretine, incearca, insa intai intereseaza-te bine de tot de conditii, program de lucru, produse, etc. etc.
    Bafta oricum.

12. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Nu as vrea sa te dezamagesc insa eu unul as spune sa te gandesti de 2 ori inainte de a lua o decizie. Din ce am auzit aceasta firma Soap and Co. este manageriata de un grup de israelieni , iar produsele sunt destul de scumpe. Chiar langa mine unde stau am un mall , Westfield in Stratford , est-ul Londrei, unde exista un astfel de punct de vanzare al produselor Soap and Co. Majoritatea celor care lucreaza acolo sunt romani si bulgari, cum a spus si glissando mai devreme, e cam greu sa vinzi, atata timp cat produsele sunt de o calitate medie, si preturiile piperate. Tehnica celor care vand e ca initial iti prezinta produsul, sa luam un set de unghii uite ce face, uite cum miroase bla bla....pretul e de £37 initial...normal ti se pare scump, apoi mai vb un pic cu tine, ajungi la pret de £25....depinde si ce locatie are mall-ul respectiv, insa mi-e greu sa cred ca un stand ar face vanzari mari zilnic si implicit tu sa faci un comision consistent...Pot fi vanzari mai mari in preajma Craciunului, Paste, etc...

Din ce am mai citit pe net, este o presiune mare sa faci vanzare, daca salariul zilnic e atat de mic £25/ zi....

Va trebui sa lucrezi dupa un transcript care suna cam asa:

NAIL KIT SALE SPEECH
    STEP

SPEECH

APPROACHING

Excuse me mam, may I ask you a question? Show me your hands please.
    I want to show you something amazing. Come with me.

Mam, You see those lines on your nails - those lines called ridges, and it’s the main reason why nails splits and breaks.
    Now, I'm going to show you a natural way to prevent it. Challenge me with you worst nail.

BUFFER DEMO

This is the professional buffer. It has three sides. I will start with the black side to remove all your ridges - no ridges - no breaks, o.k?
    You will use it once a month for only ten seconds.
    Now, check your nail - you can feel its much smoother, right?
    Now, I'm going to use the green side - it’s the most important side. It’s made out of cotton.
    What I'm doing right now is stimulates your blood circulation. That streams oxygen into your nail, which make your nail stronger and healthier. Can you feel it getting warm?
    Great that means you are still alive.
    Now, the last side is the white side, made of pure silk.
    When the silk touches your nail, there is an immediate reaction.
    The nail releasing oil into the upper surface of your nail, and you are going to be amazed now. Mam, are you promise to behave yourself?
    Now, this shine will make your nails stronger, healthier and more beautiful, it will never break and split, and do you know how long it will shine? for two weeks, even if you make the dishes, housework, gardening - this is guaranteed.

STEP

SPEECH

CUTICLE DEMO
    Now, your nail is beautiful, but we have one problem left - your cuticles. Most people push them back, cut them, or chewing them - don’t do that, it’s just makes them grow faster. If you want to get rid of them, just put one drop of our cuticle oil around your nail, leave it for a few seconds, and wipe it of. It will nourish the area, and make your cuticles disappear, you see? No more cuticles, and the nail looks like a mirror.
    HAND LOTION

Now, to complete the treatment, I'm going to take this lotion
    Which is a very light one - based on minerals from the dead sea.
    You will not feel it greasy or sticky, like other lotions, that based on water or oil, and it’s much healthier for your skin.
    Now, I would like you to touch your hands, can you feel it?
    ABOUT THE KIT

It’s all come together in this beautiful set. You get inside the buffer, the cuticle oil, hand and body lotion, nail file and instructions. It costs 29.99 and it going to last you for two years – it’s a full manicure and pedicure kit, and today we have a special offer - only 25 pounds.

THE SMELL
    Now, choose your favorite smell
    We have the vanilla, the ocean, the almond, and the passion fruit. What would you like the most?
    Great choice, this is my favorite too.

CLOSING

Mam, come into my office please. Do you use cash or credit?

UP SALE

Thank you very much, mam. Don’t forget to save the receipt, it will give you 10 percent discount for all our products, and it’s a guarantee certificate for the buffer for one year. Mam, have a great day, and come back to visit us with shiny nails.

Imagineza-ti ca toata actiunea se petrece foarte repede pt a avea timp sa "pacalesti" cat mai multi clienti sa cumpere niste produse overpriced...

Mai multe info despre produse

1. http://www.soapco.info/
    2.http://www.soapco.com/

Toate cele bune,

Bivo

Stand-ul arata cam asa...

13. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    @glissando & @bivo. Va multumesc mult pentru raspunsuri.Foarte folositoare detaliile care mi le-ati oferit.
    Sincer,nu am experienta in vanzari dar am lucrat ca ospatar timp de 4 ani in Spania,deci am avut contact cu oamenii si stiu cum sa ii abordez si sa ii conving sa "consume" un anumit produs.Nu am intentia sa lucrez pentru mult timp la aceasta firma,ci doar cat sa imi fac actele si pe urma,odata fiind acolo si avand actele imi va fi mult mai usor sa imi gasesc altceva cu un salariu mult mai promitator(cel putin asta sper).
    Totusi,dupa ce am ascultat parerile voastre,majoritar negative,ma cam pune pe ganduri daca sa plec sau nu(asta in cazul ca trec interviul care il am cu firma din Anglia peste cateva zile).Cu 25 de lire pe zi m-as putea descurca,singura preocupare sunt actele,ca din cate am inteles trebuie sa prezint mai multe contracte si eu as avea doar unul.Cand voi avea interviul voi vedea ce imi zic si astia din Anglia in vederea obtinerii NINO,cu toate ca nu prea am mare incredere in ce zic ei.Voi ce parere aveti,am sanse sa imi dea NINO?

14. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    Sanse de a lua NINo sunt ff mici pt.ca in primul rand job-ul pe care il vei avea nu se incadreaza in cele de S.E. si prin urmare f. greu sa le explici si sa le dovedesti celor de la jobcentre statul tau de SE. Cu siguranta banii pe care ii vei castiga sunt pentru supravietuire iar contractul pe care il vei semna este de minim un an, cu clauze de nu stiu cate mii de lire in caz ca vei ''dezerta'' inainte de a expira acel contract. Un sfat este, sa te gandesti f bine inainte de a face pasul asta sau sa astepti 2014 cand poate vor fi si zile mai bune pt. noi romanii si poti veni ca angajat.

15. mrdanger

mrdanger New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult de raspuns.Dupa ce am ascultat sfatul tau si al celorlati,voi renunta la aceasta oferta.
    In cazul in care voi gasi o firma care ar vrea sa ma angajeze ca angajat si nu ca self-employed,cum se procedeaza?Poate o firma sa imi faca actele?Spre exemplu,in Spania,iti scoti permis de rezidenta fara drept de munca(care se elibereaza in doua zile in baza unui act de identitate si un certificat de adresa de domiciliu) si in baza acestui permis plus un contract de la firma,iti da permis de rezidenta cu drept de munca.In Anglia este la fel?

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    In privinta NINO sunt si eu de acord cu cei dinainte care au spus ca nu prea ai sanse sa il obtii pentru ca nu prea poti dovedi calitatea de self-employed, dar nu se stie niciodata. Ideea e ca job-ul asta pare de angajat si nu de self-employed.
    Tu spui ca te-ai putea descurca cu 25 de lire pe zi, ok, sa zicem, desi nu prea vad cum, dar nu te ingrijoreaza chiar deloc faptul ca oferta asta este sub salariul minim legal in aceasta tara? Adica, esti ok sa lucrezi pentru o firma care te plateste cu mult mai putin decat salariul minim? De ce crezi ca incearca sa aduca oameni din strainatate cand aici, pentru un salariu si un job nu decent dar care sa ofere sanse de supravieturire, ar obtine mii de cereri? Sunt zeci de mii de tineri in somaj care incearca sa obtina joburi, daca postul asta ar fi cat de cat decent nu-mi fac probleme ca n-ar gasi doritori aici in Anglia. Pentru 25 de lire pe zi, legal, ar trebui sa lucrezi 4 ore pe zi (la salariul minim pe economie de £6.19 pe ora). Intreaba la interviu cate ore de munca efective sunt pe zi, nu strica. Daca poti intr-adevar sa lucrezi 4 ore pe zi pe £25 atunci ai putea sa iti mai cauti si altceva (nu stiu, cleaner, handyman, gardener, orice) si sa ai mai multi clienti ca sa poti sa devii intr-adevar self-employed si sa obtii NINO. Dar daca e vorba sa stai 10 ore in mall sa vinzi produse pe £25 pe zi si ce pica, nu stiu daca merita, plus ca n-ai siguranta ca obtii acte.

17. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    @mrdanger

eu iti zic asa. Daca tzi se da sansa sa muncesti fara acte chiar si pe un salariu mai mic decat cel minim si esti in mare criza de bani. Nu te uita inapoi. Fa ceea ce poti sa ajungi la 1 Ianuarie 2014. Nu este o rusine. Stiu foarte multe fete care muncesc prin magazine pe 4 lire / ora. Daca banii pe care-i faci iti confera un minim de subzistenta nu te uita inapoi. Oamenii care dau sfaturi pe aici sunt cei cu sacii in carutza adapostiti de un job cat de cat ok. Fa ceea ce trebuie sa faci sa te intretii. Cei care te angajeaza ilegal nu iti pot da teapa in cazul in care au un business public cum ar fi
    magazin , cafenea. Daca vei avea probleme cu plata salariului zi-mi mie si-ti zic ce sa faci. Este foarte simplu. O firma care angajeaza ilegal si nu plateste este in mare pericol daca sti unde sa te duci.

multa bafta

18. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ciobanuldinoras

Eu nu imi permit sa sfatuiesc oamenii sa vina aici sa lucreze ilegal. Este foarte periculos sa faci chestia asta, in afara faptului ca este... ei bine, ilegal. Depinde desigur de circumstantele fiecaruia insa exista oameni care se imprumuta de la rude, de la prieteni, de bani de drum, ajung aici si isi dau seama ca nici macar nu pot trai din "marele" salariu promis de cei care ii angajeaza ilegal, ca sa nu mai vorbim de strans bani de plata datoriei, si intra in depresii si in tot felul de chestii din astea, isi distrug sanatatea samd. Sunt cazuri si cazuri si mie mi se pare totusi ca exista destule ocazii de a lucra legal - cea sugerata de mine era chiar ok, zic eu: lucreaza pe £25 cate 4 ore pe zi (perfect legal) si isi mai cauta inca un client-doi sa faca diverse alte chestii in restul timpului si gata, este self-employed, poate sa isi ia NINO, acte, etc. si sa munceasca legal si fara sa se streseze.
    Este adevarat ca de la anul se schimba treaba si nu vor mai fi nevoiti oamenii sa se chinuie cu acte, demonstratii ca au drept de munca, drept de a trai si drept de a respira, si alte chestii din astea. Mult a fost, putin mai este.

19. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    este de preferat sa lucrezi legal , logic. Dar viatza este o balanta , iar noi oamenii ne chinuim, inconstient, sa o echilibram. Viata are multe variabile. Periculos sa muncesti ilegal nu e, risti 1000 lire amenda iar compania care te angajeaza 5 sau 10 mii,

20. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Mrdanger, poate linkul de mai jos si povestea altor confrati, te va ajuta sa privesti lucrurile mai limpede.

http://www.ziare.com/diaspora/diaspora- ... tii-968727

Chiar presupunand ca oferta ta nu este o himera, pana vei veni in UK, pana te vei instala, pana faci rost de actele necesare, pana obtii programarea pt NINO, vor trece luni bune, iar 2014 este dupa colt. Nu risti prea mult ?

Share This Page