0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutooor !!! Self Employed

Discussion in 'ARHIVA' started by franiostefan, Dec 8, 2007.

1. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog daca stie cineva sa ma ajute.M-am inregistrat ca S.E. telefonic,am primit scrisoarea prin care ami multumesc ca m-am inregistrat si-mi solicita sa-mi fac programare pentro NINO.Am facut programare la Nino si am interviu pe data de 20>Dec>2007.Problema este ca eu depasesc cu trei saptamani cele 3 luni de stat legal in UK,e vreo problema?O sa am probleme la BR1?Si inca o intrebare.Pot aplica BR1 daca inca nu am fost la interviu pentru NINO s-au abea dupa NINO?Va multumesc din suflet.Astept raspuns cat mai repede.Stefan

2. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Din cate stiu eu,daca te-ai inregistrat ca "Self E.."in termenul acelor 3 luni,nu ai de ce sa-ti mai faci griji,i mportant este ca ai facut acest lucru la mai putin de 3 luni de la data primei zile lucrate ca si S.E.

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa te inregistrezi ca self employed in decursul a 3 luni din momentul in care ai inceput sa lucrezi. Tu te-ai inregistrat, sanatate. Nimeni nu poate sa iti spuna nimic.

Mai intai iei NINO si apoi trimiti BR1 la Home Office (impreuna cu NINO) pentru certificatul galben (care este optional, doar daca ai ceva dependenti de tine).

-staycool- taycool-

4. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet !!! Eu ma refeream la acele trei luni legale de sedere in UK acelea le-am depasit,nu cele trei luni in care am inceput sa lucrez.Eram foarte stresat deoarece ieri seara pe la ora 19:00 am primit un telefon (fara numar) si mi s-a prezentat ca este Police Officer de la Immigration...problema este ca nu mi-a pronuntat numele,nu s-a prezentat si vorbea ceva de "your home.."dar din pacate nu ne-am inteles pentru ca nu vb prea bine engleza,a spus ca ok si a inchis..atunci am intrat in panica.Inseamna ca sunt OK deoarece m-am inregistrat in acele 3 luni.Puteau sa ma sune cei de la Immigration??S-au cineva face caterinca cu mine??Mii de multumiri.Sa va dea D-zeu Sarbatori Fericite.Multumesc.

5. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    A fost caterinca parerea mea... -happybirth- appybirth- stai linistit

6. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc.Sa dea Domnul sa fie caterinca! Dar ce se intampla daca depasesc acele 3 luni de sedere legala in UK si aplic BR1 nu voi avea probleme ca nu m-am inregistrat pana in 3 luni de la intrarea mea in Uk?Ca si S.E. m-am registrat OK in termen de 3 luni de la data inceperii activitatii dar nu ma incadrez la acele 3 luni de sedere in legala in UK deoarece interviul pt NINO e pe 20 dec si depasesc cu 3 saptamani..Multumesc.

7. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Omule stai linistit bea o bere si bucurate de viata. O data ce te-ai inregistrat ca SE pareerea mea ca esti ok. Nu conteaza ca trec 3 luni pana la acel interviu daca te-ai inscris in acest interval de 3 luni.

8. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Daca e asa cum spui tu,bem bere impreuna ! Numai sa nu ma trimita acasa,si cu o interdictie frumoasa :)...

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Franiostefan

De ce iti e frica? Nu ar trebui sa ai nici cel mai mic dubiu! Nu are cum sa te trimita nimeni acasa...nici vorba de interdictie! Nu mai pleca urechea la toate zvonurile si glumele proaste! Informeaza-te, citeste si fii stabil pe picioarele tale! Apoi bea o bere cu zambetul pe buze! -ahaa- haa- Aceasta este singura conditie care trebuie respectata (si tu esti 100% legal, esti inregistrat).

.

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... DG_4015975

si uite ce spune brosura despre romani si bulgari de pe site de la Home Office:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/2 ... abulg2.pdf

Deci daca pune cineva vreodata la indoiala faptul ca esti self employed, trebuie sa explici frumos pasii pe care i-ai urmat, fara sa fii speriat.

-staycool- taycool- -relaxsun- elaxsun-

P.S Vine Mosu in curand.... -shamed2- hamed2-

10. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    FranioStefan,
    In capacitate de S-E, in mod normal nu ai nevoie de NIN pana la mementul cand trebuie sa-ti faci taxele. Cel putin as mi-a spus contabilul meu, cu 6-7 saptamani inainte de a face 'tax return' punem aplicatie pentru NIN.

Restul (cu chestia de 3 luni, etc, etc. si cu telefonul de la politie) e apa de ploaie, asa ca poti bea berea linistit. -relaxsun- elaxsun-

Cheers,
    Aussie.

11. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Acum ramane sa descoperi cine te-a tepuiit.... -ahaa- haa-

12. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Dar mai ii partea celalta cu cela 3 luni de cand esti in Anglia
    Cine si de unde stie de cand esti???
    Nu ai viza si daca ai intrat cu cartea de identitate sau chiar si cu pasaportul nu au de unde sa stie de cat timp esti tu in Anglia, tu poti zice ca esti de o saptamana ca nu are cum sa vada de cat timp esti in aici.

Stai linistit -congrats- ongrats-

13. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cineva a facut o gluma proasta, sau cineva a vrut sa te sperie, parerea mea.
    Nu ai nici un fel de motiv de ingrijorare. Ai contabil, esti declarat la HMRC, esti total in regula din punct de vedere legal.

14. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor foarte frumos !!! Poate cineva sa-mi mai spuna ce alte acte mai am nevoie in afara de INVOICE ca S.E.?Cunoaste cineva si poate sa-mi dea un contact al unui contabil care vb romaneste?Multumesc frumos.Stefan

Share This Page