14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutoare sociale - cum se pot obtine?

Discussion in 'EMIGRARE' started by MagdaS, Nov 20, 2010.

1. MagdaS

MagdaS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am o curiozitate si sper sa nu vi se para deplasat.
    Nici n-am ajuns in UK, dar ma intereseaza ajutoarele sociale.
    Nu va ingrijorati, vin cu gandul de a lucra legal si nu a ma baza pe ajutoarele sociale, insa as vrea sa stiu.
    Am citit in postarile anterioare ca sunt mici ajutoarele si ca se incurajeaza munca, insa dc se pot obtine, de ce nu!
    Dupa ce obtin BC prin Highly Skilled people ( am sa trimit in aceasta luna dosarul), gasesc chirie, astept sa vina facturile de gaze sau altele ca sa pot dovedi ca stau in UK si ma duc sa obtin nr de asigurat, dupa care imi caut de munca.
    Dupa ce ma angajez, la cat timp pot sa aplic, si unde pentru ajutoare sociale cum ar fi:
    -alocatie pentru copil sub 2 ani ( dc e relevant)
    -suma acordata pt a suporta un procent din val gradinitei
    Intentionez, dupa ce ma stabilesc cu jobul sa o aduc si pe soacra mea care e pensionara sa ma ajute cu copilul- ca pensionara si persoana aflata in intretinerea noastra - parca beneficiaza si ea de ceva ajutor.

Multumesc anticipat,
    Magda

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    <a href='http://www.romani-online.co.uk/component/kunena/44-uk-de-la-a-la-z/62235-totul-despre-beneficii-ajutoare-sociale' rel=nofollow target=_blankAICI[/url] si <a href='http://www.romani-online.co.uk/component/kunena/44-uk-de-la-a-la-z/32380-beneficii-dupa-nastere-in-uk' rel=nofollow target=_blankAICI[/url] gasesti informatii utile.

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Vali , sti cumva ce acte trebuie sa aduc din Ro ca sa dovedesc ca s-a renuntat la alocatia ptr copil de aici din Ro , in scopul de a primi child benefit acolo? (intreb ptr sor'mea)

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie sa ma interesez , mersi oricum ;)

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Eu cred ca pentru posesorul unui BC nu este nici o problema daca aplica pentru, macar un Working Tax Credit. Iar daca ai si copii este stupid sa nu beneficiezi de Child Benefit si Child Tax Credit. Celelalte beneficii sunt si mai greu de obtinut si nici nu este bine sa te intinzi mai mult decat iti este plapuma.

Sunt de acord sa aplici pentru Working Tax Credit si pentru copii la fel, atunci cand sunt cu tine in UK.
    Sunt multi est-europeni care exploateaza sistemul. Primesc alocatie in doua locuri.

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    atata timp cat copilul face scoala in uk e dreptul lui sa primeasca alocatia ... asa cred eu .
    working tax credit pentru ce se ofera? ce e mai exact?

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ma apuc acum sa citesc

PS , cu ce anume te dezavantajaza daca aplici pentru beneficiile la care te califici? cine iti tine contul si care sunt consecintele daca ceri astfel de beneficii?

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Leonard_e36,

Tocmai am sunat la Ministerul Muncii in Ro pt a afla cum trebuie sa procedez cu renuntarea la alocatia pt fetita mea,punand accent pe faptul ca nu mai sunt in Ro,suntem rezidenti in Marea Britanie si sotul lucreaza.

Raspunsul destul de simplu: se completeaza formularul de cerere pt Child Benefit din Uk si prin departamentul acestora,cei din Ro vor fi informati asupra acestei cereri. Banuiesc ca in acest formular,este stipulat undeva si ca renunuti la indemnizatia din tara. Am insistat cu intrebarea"Nu este necesar sa vin in tara pt a semna vreo cerere ?" si raspunsul a fost categoric : "NU"

10. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu daca imi aduc bine aminte dar parca niste persoane de pe aici spuneau ca mai intai trebuie sa faci cerere cum ca renunti la alocatia din Ro ...
    cel mai bine intreaba si acolo (pe englezi) cum se procedeaza , nu te baza numai pe ce au spus aia din Ro.

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu apreciez persoanele care se implica, DAR nu mai dati sfaturi dupa ureche!!!
    Asa e lovelyd, completezi formularul de aici, prin care faci cererea alocatiei (timp in care tie inca iti ruleaza alocatia in Romania, dar nu o ridica nimeni).
    Cerecetarea o sa dureze minim 24-26 saptamani, apoi ei vor verifica si in tara dk a mai ridicat cineva alocatia in timpul asta, si dk raspunsul e nu, se anuleaza din Romania si ti se dau banii aici, inclusiv din urma.
    La mine chiar au sunat acolo sa intrebe de noi, nici mie nu mi-a venit sa cred.
    Sanatate,

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Diana,

Nu stiu cat dureaza "cercetarea" insa, am incredere ca Georgiana stie ce spune -da-da-
    Dar banii vin mai repede (6-8-10 saptamani de la caz la caz...) Eu am depus cererea pe la inceputul lui Octombrie si taman inainte de Craciun (21-22 Decembrie) m-am trezit cu banii in cont inclusiv din urama si cu o scrisoare in care ei imi explicau cat de rau le pare (not) ca nu puteau sa-mi dea mai mult de 3 luni (din urma) de la data cand inregistrasem cererea, adica mi-au dat si pe perioada iulie-august-septembrie -hipno- Oricum eu n-am pupat nicio lira din aia... ba mai mult, la lista pregatita de fiica-mea pentru banii aia a trebuit sa mai adaug vreo suta si ceva de lire... -sssst- -nu-ma-uit-

PS: Alocatia din tara n-o mai ridicasem de 7-8 luni, ca trebuia sa merg la Londra sa fac o alta procura fostei soacre (procura veche expirase) le-am explicat asta...or fi cercetat.. si-or fi vazut ca era adevarat... -ras4-

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da corect, banii se dau din urma (acoperind doar 3 luni de la data depunerii cererii tale)

14. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,fetelor,pt raspunsuri.

Ma gandeam eu ca nu-i nimic complicat.Si citisem deja partea cu retroactivul pe 3 luni.

Dar alocatia fetei mele intra direct in contul meu curent,deoarece asa am optat acum cativa ani. Sa inteleg ca ar trebui sa sun din nou la M.Muncii si sa clarific si aceasta situatie?

Poate voi,dragele mele,va mai amintiti ceva din formularul ala si eventual daca exista si optiunea de "renunt la indemnizatia din Ro"... Thanks -ras4-

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai optiunea de renuntare, insa ai intrebarea 'mai luati alocatie si din alta tara?', bifezi Da, si in momentul cand ti se aproba alocatia de aici ( UK) se opreste cea luata de acolo (Romania).

PS: numai ca asa pierzi mai multi bani, alocatia acolo e 10£, aici e 80£ -ras4-

Share This Page