5 C
London
Friday, February 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Agentii romanesti - International Job Search din Iasi

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by alis, Jan 21, 2010.

1. alis

alis Member

Trophy Points:
    6
    buna!!
    eu incerc de ceva timp sa gasesc o modalitate de a ajunge sa lucrez legal in uk.
    in ultimele zile am dat de o firma din iasi care intermediaza contracte pt joburi ca au pair,mother's help...firma are id de mess international job search iar din pe formularele pe care mi le-au trimis apare si un alt nume "ENGLISH CHALLENGE"...
    este cineva printre cei de pe forum care au mers cu aceasta firma...
    ei nu cer prea multi bani...dar am citit foarte multe topicuri pe forum despre firmele fantoma...asa ca daca ma puteti ajuta in vreun fel va multumesc!!
    de asemenea daca aveti alte solutii pt a lucra in uk sunt dechisa la pareri!!
    multumesc!!

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:international job search sediu in iasi????????????

Parerea mea, personala, avizata si patita:
    EVITATI INTERMEDIARII!

3. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

da rebecca...stiu...dar altfel ce solutie am???:(:(

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

alis a scris:
    cati ani ai?
    au-pair nu ar fi o solutie?
    dar ar insemna sa castigi doar 200-250, cazare si masa...

5. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

pai cam asta ofera i compania aceasta...au-pair,mother's help...doar ca nu stiu cata incredere sa am in ei...cat despre salr stiu ca nu e prea bine platit...dar 200 pe saptama sau pe luna???nu stiam ca e chiar asa de putin...

6. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0

Salut alis. Eu am venit in UK prin agentia aceasta si sunt de incredere. Tipa care e acolo se numeste Catalina si te va ajuta sa iti gasesti familie. Multa bafta.

7. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

buna...john_doe...poti sa dai mai multe detalii cum a fost procesul pt tine...?si cum e in familia pe care o ai?ce responsabilitati...?cam cat a durat pana ai plecat si ce cheltuieli?multumesc!!

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Nu confundati au-pair cu un job. Scopul acestui program e de invatare a limbii si de familiarizarea cu modul de viata dintr-o tara straina. Un fel de schimb cultural. Iar banii sunt bani de buzunar, si e reglementata prin lege limita maxima(nu mai stiu exact cat e).

john_doe, oare aceasta tipa, Catalina, e mai descurcareata, decat voi? Voi nu puteti gasi o familie, mai ales ca aveti acces la o gramada de informatii? Daca da, atunci dati navala la intermediari, ca trebuie sa manance si ei o paine, nu? Si cum zicea alis "nu cer prea multi bani".

9. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0

Alis am fost la agentia tipei, mi-a explicat ce acte imi trebuie, am facut actele, iar familia mi-a gasit-o in 6 luni. Cred ca din cauza ca sunt baiat, iar ca au-pair baiat gasesti mai greu. Familia la care sunt e ok si banii de buzunar sunt 60 de lire, dar depinde de la familie la familie. Faza e ca aceasta Catalina nu face altceva decat sa iti faca un dosar si sa il trimita in Anglia niste agentii cu care colaboreaza, lucru pe care poti sa il faci si tu singura. taxa pe care o percepe e de 1000 RON dupa ce ti-a gasit familie.
    Dar vorba lui silverfen ai putea sa cauti site-uri cu agentii din anglia, sa iti faci dosar si sa il trimiti prin mail sau fax. o agentie pe care eu o stiu este http://www.sunfloweragency.co.uk/au-pairs.php . Dar daca te hotarasti sa pleci prin agentia aceasta eu iti spun ca ajungi sigur aici la o familie. succes.

10. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

multumesc f mult!!!!tu esti acolo ca au-pair?din cate am vazut au-pair nu e chiar un job!iar banii nu sunt multi!tu zici ca ai 60 de lire...banii astia cum tii dau pe zi ,pe saptama,pe luna?iar cu actele cum e?e acelasi lucru ca si in alt domeniu?stai un an si apoi ai blue-card?scuze daca te bombardez cu intrebari doar ca nu cunosc si as vrea sa stiu si din experienta alotra!!
    multumesc mult!!

11. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0

Da sunt au-pair si da banii nu sunt multi. cel mai mult o familie te poate plati cu 90 de lire, daca castigi mai mult de atat trebuie sa platesti taxe din cate stiu. banii de obicei ii iei pe saptamana, deci 240 pe luna,in cazul meu. dupa un an de au-pair cu maxim 30 de zile pauza poti aplica pt blue card. in legatura cu actele, dosarul pt agentie trebuie sa cuprinda: cazier, 2 poze tip pasaport, scrisoare de invitatie de la familie (asta cand gasesti familia si te-ai inteles cu ei), 2 referinte de la familii la care ai avut grija de copii in Romania sau poate in alta tara, poze cu tine si cu copii respectivi si scrisoare pt familia la care vrei sa te duci in care trebuie sa vorbesti despre tine. cred ca asta e cam tot. oricum gasesti actele care iti trebuie pe site-ul pe care ti l-am dat.

12. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

multumesc f mult!!!!

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

alis a scris:
    alis, ce experienta ai in lucrul cu copiii?
    te-as putea recomanda cuiva
    dar imi trb confirmarea ta k te pricepi, nu sa se trezeasca fata cu tine la usa si tu sa nu stii sa vb cu copilul.poti sa detaliezi nitel...dar fara prea multa reclama, te rog

14. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

eu spun sincer ca nu am experienta pofesionala...dar ador copii, in primul rand am 3 frati mai mici pe care practic eu i-am crescut,fiind cea mai mare si avando doar pe mama care muncea de dim pana seara,apoi de multe ori am fost pe post de "baby sitter"pt prieteni de familie,e drept ca numai pt cateva ore pe zi,dar eu consider ca si asta e o experienta ca daca nu iti place sa stai cu un copil,sa vb cu el,sa te joci cu el nu rezisti nici o ora in prajma lui.in plus ma descurc destul de bine cu engleza iar daca se pune si 3 luni de experienta in italia de stat cu o batrana 24/7...se zice ca la un moment dat batranii sunt ca si copii...dar nu iti fa probleme...stiu sa fac diferenta!!

15. stafiuta

stafiuta New Member

Trophy Points:
    0

Buna Alis. Nu te cunosc dar am citit ce ai scris si nelamuririle tale privind JOB_International_Search si English_Challenge. Eu am venit aici prin JOB_International_Search acuma aproape doi ani. Si prin aceeasi agentie acuma 3 ani am aplicat si am reusit sa lucrez in vacanta de vara in Franta. Catalina se numeste persoana de contact..si poti sa ai toata increderea in ea..acum Catalina lucreaza English Challenge dar e vorba despre aceeasi agentie asa ca sa nu ai dubii.
    Eu plec in aprilie de la familie, si incerc sa o contactez pe catalina sa gaseasca un alt au pair bun, care sa iubeasca copii..pt ca familia este foarte foarte buna ofera £150 pe saptamana si iti plateste drumul acasa..eu am fost si sunt foarte multumita cu ei..dar m-am casatorit si in mai putin de 2 luni ma mut. daca vrei si esti sigura ca vrei sa lucrezi in anglia fara agentie (sau cu..depinde, dar sunt bani dati aiurea)sau prin agentia din romania..lasa-ma sa stiu daca esti interesata de familia asta. Ei m-au rugat sa le gasesc pe altcineva tot din romania..as fi bucuroasa daca te intereseaza sa-ti dau mai multe detalii..daca dorestixtc

16. carmen2301

carmen2301 New Member

Trophy Points:
    0

Buna stafiuta. Tocmai am aplicat si eu CV la aceasta agentie, si am intrat sa vad ce se spune despre aceasta pt ca nu as vrea sa am surprize neplacute. Am citit postarea ta si as vrea sa te intreb daca familia la care esti tu acum a gasit pe altcineva, as fii interesata. Iti las adresa mea de mail, daca vrei sa imi lasi un mail cu id tau asa putem vb mai simplu. As fii foarte fericita daca mi-ai raspunde si poate ai timp sa-mi dai si mai multe detalii. Eu imi doresc f mult sa lucrez in anglia, am insa indoileii in ceea ce priveste seriozitatea agentiilor. adresa mea de mail: krmenk22@yahoo.com
    Astept raspunsul tau. iti multumesc mult...

17. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

Buna Stafiuta,din pacate abia acum am reusit sa intru pe forum si am vazut posul tau.Aici arata ca e de 2 saptamani si cred ca deja am pierdut ocazia oferita de tine,dar am zis sa iti multumesc in primul rand ca te-ai oferit sa ma ajuti :) .In caz ca oferta mai e valabila sunt mai mult decat interesata!!Astept mesaj pe privat! Oricum multumesc mult si multa bafta!!

18. Katy Krähenbühl

Katy Krähenbühl New Member

Trophy Points:
    1
    Vad ca sunt multi tineri interesati de un Job ca Au pair. Eu caut o tanara intre 20-25 care e interesata pt asa ceva. Sunt asistent social in Elvetia am 2 copii (9 si 13) si am nevoie urgent pe perioada veri. Cine e interesat pt limna germana astept sa imi scrie. De preferinta din regiune Iasi si poate sa fie si de la tara. katykraehenbuehl@yahoo.de

Share This Page