5 C
London
Friday, February 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Agentie AuPair din Romania

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Anonymous, Aug 26, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

M-am inscris pe un site de job-uri si am aplicat pt un job ca AuPair in UK
    As vrea sa stiu daca acest site poate sa fie o frauda
    Am trimis deja prin mail o parte din formularele care trebuia sa le completez.

In mesajul care l-am primit pe mail aparea

Costul programului este de 100 de lire, suma ce reprezinta contravaloarea cheltuielilor de administrare a dosarului, suma o puteti achita doar dupa ce gasim o familie potrivita pentru dvs.

Transportul in Marea Britanie il poate asigura familia gazda (la cerinta dumneavoastra).

Am sunat la agentie si am intrebat cum se face plata si mi-a spus ca mi se va trimite o factura si cu aia o sa ma duc sa o platesc (dar am uitat unde a zis -oops- ops- )
    Mi s-a mai spus ca dupa ce mi se va gasi o familie pe placul meu acea familie ma va suna pt un interviu la telefon
    O parte din aceste familii sunt afisate si pe site

Mie nu mi-e de 100 de lire dar nu vreau cand ajung acolo sa ma trezesc ca sunt singura la aeroport si nu stiu ce sa fac
    Credeti ca daca va dau adresa acestui site a-ti putea sa va uitati si sa imi spuneti daca pare teapa sau nu?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Parerea mea este ca este cam...teapa.Pt ca aceasta agentie taxeaza 100 lire pt ceva ce poti sa faci si tu singura.Ei nu cunosc 'personal' nici o familie.Tot cu ajutorul internetului gasesc familii interesate, deci nu iti pot garanta ce fel de oameni sunt.Asta poti sa faci si tu singura, fara nici o taxa 'de administrare dosar'.Asta nu inseamna neaparat ca te vei trezi singura in aeroport, ci doar ca acesti oameni iti cer bani pt un efort minim si profita de faptul ca tu te simti mai in siguranta daca ei 'iti garanteaza'.Am aceeasi parere despre cei care se ofera sa te ajute cu deschiderea unui cont bancar aici, schimbare permis auto, trimis acte HO, etc.Sunt lucruri pe care le poate face oricine (daca indeplineste conditiile, fireste).

3. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi mult
    M-am mai uitat putin prin forum si am mai citit cate ceva

Acesta este site-ul http://www.transylvania-jobs.com/
    Poate daca aveti timp va uitati putin pe el si imi spuneti parerea voastra
    As vrea totusi sa plec prin aceasta agentie

4. rennate_19

rennate_19 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,:)
    am o rugaminte-intrebare :D
    stie cineva vreo agentie de incredere Au Pair din Romania?eventual una care cauta familie si ptr cupluri?
    ms :)

5. cosminromania

cosminromania New Member

Trophy Points:
    0
    travellot.aupair yahoo id....este o agentie din iasi...

6. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    De ce va incapatanati sa platiti, cand puteti face totul singuri? Nu este deloc greu sa gasiti site-uri din Anglia, sa gasiti familii, sa corespondati cu ei, etc.

Am ajutat, cu ani in urma, o amica sa vina aici ca aupair si nu a platit nimic la nimeni. A platit doar transportul pana in UK.

Cel mai bine sa va gasiti voi familia. Ei daca sunt cu adevarat interesati in voi, va suna, va scriu. Asa va puteti face si voi cat de cat o parere despre familia respectiva.

http://www.greataupairs.co.uk
    http://www.aupair-world.net/?ggl=uk
    http://www.busybeeaupairs.com/

succes :)

7. rennate_19

rennate_19 New Member

Trophy Points:
    0
    :) ms mult ptr link-uri, travellot cere cam 800lei taxa de intermediere...am sa ma gandesc bine cum sa fac si bineinteles ca ideea ar fi sa ies cat mai ieftin :).O zi buna!

8. giurcamc

giurcamc New Member

Trophy Points:
    0
    Ai foarte mare dreptate! Eu am gasit o familie prin www.aupair-world.net. Am aplicat la o gramada de familii si din cele care m-au ales am corespondat pe e-mail si acum lucrez ca au-pair in anglia, fara nici o taxa in plus platita pe la nu stiu ce agentie. Am platit doar avionul 115 euro plus autobuzele pana la ei (trebuie sa ai mici cunostinte de engleza pentru a te putea deplasa ca nu e greu, doar nu esti in alta lume). Dar mare grija la acte. Adik sa face-ti actele. O sa vede-ti ca dupa un an de zile aveti mai multe beneficii (exemplu: puteti aplica direct pentru un blue card, neavand nevoie de yellow card). www.ukba.homeoffice.gov.uk va spune totul despre munca romanilor in UK! Multa Bafta!

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    giurcamc wrote:

-ras2- pai nu o sa ai YC o sa ai pink card ca si au-pair, dk incepi munca fara el lucrezi ilegal, stii da?

10. andreiusha_kiss

andreiusha_kiss New Member

Trophy Points:
    0
  11. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1

12. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara, suntem o familie din UK, avem doi baieti si cautam o doamna/domnisoara au-pair care sa locuiasta cu familia si sa aiba grija de copii pe termen lung daca se poate. Adresa mea de email este: lauramioara@yahoo.com. Astept mesajul tau daca esti interesata. Multumesc!

13. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1
  14. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Andreea,
    Suntem o familie de romani din Uk si cautam au-pair pentru cei doi baieti ai nostri, de 10 si 5 ani. Daca esti interesata, ma poti contacta la adresa de email: lauramioara@yahoo.com. Multumesc!

15. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1

16. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Rennate,
    Daca inca mai cauti loc de munca au-pair sau cunosti pe cineva interesat, noi cautam au-pair pentru UK, pentru copiii nostri de 10 si 5 ani. Ma poti contacta la adresa de email: lauramioara@yahoo.com. Multumesc!

Last edited: Apr 9, 2018

Share This Page