18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Adevarul despre inscrierea la colegii "ca ne da statu bani"

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Dan, Mar 22, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Textul de mai jos se refera la anunturile care au aparut in ultima vreme in mediul online si nu numai. Anunturile promit inscrierea la colegii cu/fara bani de comision, inscrieri facute de persoane aparent dubioase, fara un birou, fara prea multe date.

Cazul cel mai comun:
    Ti se promite o anumita de suma de bani lunar si ti se spune ca pentru asta te inscrii la un colegiu si ca statul englez plateste tot.
    Defalcat, sumele (de la un colegiu la intamplare):
    - tuition fee = aprox £5000 / an => in 2 ani = £10.000 (bani care trebuie returnati) - (mentiune - pt astfel de colegii este intre 3000 si 6000)
    - maintenance loan = aprox £7000 / an => in 2 ani = £14.000 (bani care trebuie returnati)
    - maintenance GRANT = max £3250 / an => in 3 ani = £6.500= bani care NU trebuie returnati (suma difera in functie de veniturile familiei)

Atentie la faptul ca "maintenance loan" se da doar pentru full-time students!
    https://www.gov.uk/student-finance/loans-and-grants

Ce se intampla practic: pentru a te putea inscrie la un astfel de colegiu, trebuie sa dai un test de engleza (pe care il platesti). Odata admis, te indatorezi practic la statul britanic cu cel putin £10.000. Cand semnezi contractul, ai deja un minus £10.000 pe care trebuie sa ii returnezi. Daca aplici si la alte beneficii, poti ajunge sa te indatorezi cu £24.000.

Ce omit sa iti spuna anumiti intermediari (nu toti, da? doar unii) este ca pentru maintenance GRANT, bani pe care nu trebuie sa ii dai inapoi, trebuie sa fi trait in UK minim 3 ani. Sunt multe cazuri cand intermediarii falsifica aceste date pentru cei care teoretic nu ar avea dreptul la acest grant.

Ce mai omit sa iti spuna anumiti intermediari:
    1. Diploma pe care o obtii in urma acestor 2 ani (HND) nu este o diploma de Universitate, ci mai degraba una de post-liceala. Nu iti garanteaza nimeni un loc de munca, iar diploma ar putea fi echivalata cu un NVQ lvl 4-5 (aici nu sunt sigur, poate vine cineva cu info)
    2. In cazul in care vi s-a spus ca in loc sa faceti ultimul an la acelasi colegiu, puteti face ultimul an la o Universitate, obtinand astfel diploma de Universitate, trebuie sa stiti ca acel ultim an se poate face DACA aveti note bune si DACA Universitatea va accepta.
    IMPORTANT!!! Anul de la Universitate va trebui sa il platiti din banii vostri. Respectiv £9000. Tuition Fee se da o singura data si voi deja l-ati folosit.
    3. Scoala este scoala si nu puteti munci in paralel, pentru ca veti pierde banii!. Daca va inscrieti la o astfel de scoala pentru YC, consider ca faceti o greseala (e doar o parere personala, sunt convins ca sunt si cazuri in care merita). Doar in primul an programul este mai lejer, urmand ca in anul 2 sa mergeti la acea scoala 5-6 zile pe saptamana, plus teme cat se paote de serioase, altfel pierdeti banii si ramaneti fara nici o diploma. In cazul in care nu mergeti la cursuri puteti fi exmatriculati, iar banii "imprumutati de la stat" raman ca datorie pe numele vostru.

Pentru cine sunt bune aceste colegii:
    Pentru romanii care au terminat liceul in Romania si nu sunt admisi la o facultate in UK. Ei pot face cei 2 ani de studii in Marea Britanie, urmand ca parintii sa le plateasca cei £9000 pentru a face ultimul an la o Universitate, astfel ca vor putea spune ca au o diploma universitara din Marea Britanie.

Pentru oricine vrea in primul rand sa INVETE. Puteti alege o scoala unde sa invatati ceea ce v-ati dorit si poate nu ati avut posibilitatea.

Pentru cine NU sunt bune aceste colegii:
    Pentru cei care au venit in UK sa munceasca. Pe timpul cursurilor, asa cum am mai spus, este foarte putin probabil sa puteti munci. O persoana cu pregatire medie trebuie sa se gandeasca ca va avea de facut sute de eseuri in limba engleza, fiecare de cateva mii de cuvinte. Fara a promova, va indatorati la stat degeaba.

Important:
    De anul trecut, guvernul UK poate urmari persoanele imprumutate in majoritatea tarilor lumii. Astfel, daca va ganditi ca dupa ce ati luat banii plecati in Romania, va inselati. Oricand veti lucra in Romania legal, vi se vor opri bani. Salariul de la care incepe sa vi se opreasca o anumita suma in Romania este in jur de 1000RON pe luna, nu £21.000 pe an ca in UK.

Intermediarii:
    De cele mai multe ori intermediarii individuali nu va dau prea multe detalii, pentru ca stiu ca va puteti inscrie si singuri. Ei au nevoie sa va recomande la un colegiu, recomandare pentru care primesc in jur de £500. De cele mai multe ori sunt chiar studenti ai unui colegiu carora li se spune: adu un prieten si noi iti dam £500.

Exista si cazuri in care intermediarii sunt firme, caz in care acestia au contract cu scolile, va ajuta in alegerea scolii potrivite, va ajuta la compeltarea dosarului si va explica si dezavantajele, clauzele etc.

Posibilitatea de frauda:
    Dupa cum am spus, frauda (daca exista) poate consta in:
    1. dezinformarea asupra dezavantajelor inscrierii la un colegiu si a datoriei la care se inhama cel inscris
    2. dezinformarea cu privire la posibilitatea de a munci pe timpul colegiului
    3. completarea eronata a datelor (declararea a 3 ani de stat in UK) pentru obtinerea unui grant
    4. dezinformarea cu privire la VALOAREA DIPLOMEI primite

------------------------------

Ca sa concluzionez:
    Daca va doriti sa invatati 2-3 ani si sa obtineti o dimploma, daca stiti exact ce vreti, puteti apela cu incredere la orice intermediar care nu va cere bani. Exista atat persoane fizice (studenti de obicei) cat si firme care va vor indruma. Comisionul lor vine de la scoala, asa ca in teorie nu ar trebui sa va intereseze acest aspect. O firma va prezenta incredere mai mare si are cu siguranta mai muilta experienta si relatii cu mai multe scoli.

Daca va doriti sa va inscrieti la o astfel de scoala pentru a obtine Yellow Card, mai bine mergeti o tura in Romania, va intoarceti in 2014 si aveti drept de munca. Oricum veti fi mai castigati decat cu o datorie de minim £10.000 de lire.

Daca va doriti sau vi se promite ca va va da statul cateva sute de lire pe luna doar pentru ca va veti inscrie la un colegiu, trebuie sa fiti convinsi ca cineva va pacaleste sau ca aveti vise er..... Banii sunt un imprumut pe care va trebui sa il dati inapoi indiferent de tara in care veti locui in viitor.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Adevarul despre inscrierea la colegii "ca ne da statu ba

Cei care nu lucrează , o să fie întrebaţi din ce se întreţin . Dacă o să spună că soţul/sotia lucrează că şi SE , să se aştepte să fie verificaţi la sânge de către UKBA , eu chiar nu recomand celor care sunt SE şi lucrează ca şi angajaţi . UKBA o să-i găsească că lucrează ilegal. Cunosc caz .
    Nu vă lăsaţi minţiţi de iluzia că şi nevasta care stă acasă cu copilul o să facă şi ea în sfârşit nişte bani .

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

MARE E GRADINA LUI DUMNEZEU!!!!.... si ce inventiv poate fi romanul nostru.... DE FOAME sau DE JMECHER -nuuu- -nuuu- -nuuu-

Personal, nu-mi pot imagina o astfel de "AFACERE" in ce consta mai exact EXCROCHERIA??? pardon... "intermedierea" LOL -ras2-

Am lucrat si la un colegiu in perioada inscrierilor - ca data entry clerk - verificam dosarele (ajutam la receptie) sa vad daca aveau toate piesele la dosar - diplome; referinte; Personal Statement... le introduceam numele si datele personale in calculator iar receptionistele se ocupau mai departe sa le aranjeze

1. - appointment cu COURSE LEADER - TUTORE - pentru INTERVIU

2.- TESTUL DE EVALUARE - obligatoriu la inscrierea la orice colegiu

N-am intalnit NICIODATA UN INTERMEDIAR!!!!!!!!!! - P E N T R U C E?.... ce anume sa intermedieze???.... SA-I ADUCA LA COLEGIU sau LA RECEPTIE?... Doamne apara si pazeste (vorba lui Dan) !!!

HND - High National Diploma - curs de 2 ani - curs de higher education = echivalent cu o facultate SUBINGINERI - faci ceva pe ea diploma, dat fiind faptul ca acest curs / program de studiu - NU ARE IN STRUCTURA LUI - WORK PLACEMENT - pentru UK WORK EXPERIENCE!!! fara de care nu te baga in seama NICIUN ANGAJATOR sau RECRUITMENT AGENT !!!

HNC - High National Certificate - curs de 2 ani - acelasi curs ca mai sus = SUBINGINERI = numai ca in regim de PART-TIME destinat celor care lucreaza deja in DOMENIUL RESPECTIV = subiectul cursului... cursuriule sunt fie 1 zi pe saptamana fie cursuri serale....

FOUNDATION DEGREE - curs de 1 an jumate SAU 2 ani = echivalent cu SUBINGINERI - la fel DACA NU AU IN STRUCTURA LOR WORK PLACEMENT = adica practica la locul de munca = te stergi cu diploma undeva!!!!

Dupa ce urmezi un astfel de curs poti fi admis la o universitate pentru un TOP-UP DEGREE = alt curs de 1 an / 1 an jumate sau 2 ani (depinde de subiect / domeniu / universitate / programa cursului.... nr de module ETC) ca sa-ti termini facultatea...

MAINTENANCE LOAN = bani de intretinere (chirie / mancare / haine) care e 6 mii si ceva de lire / an se acorda doar celor care au mai mult de 3 ani de cand locuiesc in UK si

A T E N T I E M A R E ! ! ! = se acorda in 3 transe!!! 2000 - in septembrie 2000 - in ianuarie si 2000 - in aprilie

DE UNDE IDIOTENIA AIA sa-i aduni pe 3 ani 21.000 lire??? - vai de mine si de mine - NUMAI ABERATII s-au apucat de FURAT / MINTIT / INSELAT cu chestii despre care EI INSISI NU AU HABAR si NU LE INTELEG!!!

Niste PROSTI care cauta sa fraiereasca altii SI MAI PROSTI DECAT EI!!! -ceeee?- -nuuu- -ceeee?-

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Am corectat textul, ma gandeam la altceva cand am facut calculele pentru 3 ani.
    Cursurile HND direaza 2 ani. Al treilea an se face cum a zis ELLAWS, Top-up degree, DACA te accepta facultatea si DACA o platesti.

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Imi cer scuze daca zici ca tu ai facut calculul, da eu cand am spus de unde idiotenia sa aduni... m-am referit la anuntul ala care aparuse de FB pe pagina Romani-Online unul calculase toate grant-urile, bursele si loan-urile la un loc pe 3 ani si formulase textul de asa natura ( lasase impresia) ca daca ii dadeai lui 5 - 10 % comision -inainte bineinteles- a doua-treia zi aveai de la Guvernul Britanic 30-35 mii de lire in cont -ras2- -asa-asa- -nu-ma-uit-

O sa-mi fac timp sa fac un tutorial cu toate cursurile la COLEGIU / UNIVERSITATE un fel de

De la A la Z cu tot ce poate invata cineva in Anglia sau o sa deschid un topic cu intrebari si raspunsuri... totul despre cursul X sau Y si-am sa ofer INFORMATII GRATUITE tuturor celor interesati...

De fapt INFORMATII GRATUITE sunt peste tot pe forum referitoare la sectiunea STUDENT IN UK, numai ca ele trebuiesc adunate la un loc / sortate / grupate... ca romanul nostru asa e invatat sa-i dai mura-n gura.... altii prefera sa dea comision sute de lire, decat sa caute / sa citeasca pe forum... si tot ei se plang apoi ca au luat teapa LOL

6. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D

urmand ca parintii sa le plateasca cei £9000 pentru a face ultimul an la o Universitate, astfel ca vor putea spune ca au o diploma universitara din Marea Britanie. ? de ce cand exista finance?

Si scoala nu e neaparat scoala... sunt multe colegii la care nu se invata mai nimic, se copiaza la examene, etc... studentii isi cumpara proiectele.. Stiu cazuri care lucreaza full time si fac HND full time si tot se descurca...

Nu inteleg de ce multa lume incearca sa descurajeze co-nationalii nostri de la a accessa diferite ajutoare sociale, imprumuturi etc...

Imprumutl e chiar foarte rentabil... Dai inapoi gen £50 / luna dupa ce termini facultate si DOAR daca castigi peste ceva gen £20,000 pe an

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

1. Cum spuneam, nu poti apela la finance de doua ori, deci facultatea ti-o platesti.

2. Nu descurajeaza nimeni pe cei care vor sa invete ci pe cei care se gandesc ca "ne plateste statu sa ne inscriem la colegiu". Asa cum ai spus, este un imprumut, nu iti da nimeni bani pe degeaba.

3. daca scoala nu e de fapt scoala, pentru ce te imprumuti zece mii de lire? Sa ai o dimploma? Diploma aia pe ce se bazeaza, pe nimic? Aia nu e frauda? Poate nu e a ta ci a colegiului, dar tot frauda se numeste.

4. Imprumutul e rentabil, ca poate n'are dobanda, dar in conditiile descrise de tine, in care nu faci practic nici o scoala, de ce te mai indatorezi? Ca banii aia nu's ai tai ci ai colegiului.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Buna expunere! Cred ca trebuie dat si in ziar postul asta.

9. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0

Ok, am inteles acum de ce il "vanati" pe Method pe topicul ala. Insa na, eu sunt adepta "vinovat pana la proba contrarie".
    Si eu credeam ca tot bateati piua cu 3 ani de UK si pentru tuition fee loan, nu doar maintenance.

Oricum, de la Martin Lewis este articol foarte interesant despre student loan care merita citit
    http://www.moneysavingexpert.com/studen ... es-changes

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu stiu de ce a inteles @crash ca descurajez oamenii sa ia ajutoare si imprumuturi, eu zic incerc sa deschid ochii oamenilor care citesc aici, sa inteleaga despre ce e vorba si sa nu pice in plasa celor care le promit marea cu sarea, apoi ii lasa datori cu zeci de mii.

Uite, un exemplu de anunt inselator este chiar la "anunturi":
    Intelegi acum care e sensul inscrierii la colegiu despre care am scris eu povestea de mai sus?

11. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0

Poate in parte pentru ca esti convins ca nu se poate munci cand urmezi un curs full-time. Zic si eu.
    Ca se poate, am o colega la munca care face un nursing degree si are, pe langa eseurile imense, si plasamente, si tot munceste in weekend sau seara. Un alt coleg studiaza in alta localitate, dar este angajat tip bank (sau casual) si munceste in timpul vacantelor. Plus de cati am auzit cu joburi de weekend. Si am muncit si eu pe timpul facultatii (e drept ca in Romania, dar daca am reusit pana si acolo sa muncesc cu cursuri full-time... mai ales ca pe atunci nu se incurajau deloc studentii sa munceasca pe timpul facultatii si nici nu prea existau joburi part-time).

PS: sa nu se inteleaga prin asta ca sugerez ca e usor sa muncesti si sa si inveti serios full-time in acelasi timp. Pentru ca nu e, e chiar foarte greu uneori. Dar cine stie ce vrea si e serios pe invatatura, intampina orice greutati. Deci sunt de acord cu Dan cand spune ca aceste cursuri/imprumuturi nu sunt pentru cine vrea doar sa munceasca.

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Pai logic ca se poate sa muncesti, dar nu poti sa inveti full time simsa si lucrezi full time.
    De asta am spus ca e ok sa faci un asemenea colegiu daca vrei sa inveti si ca nu e ok sa il consideri o sursa de venituri.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

13. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

@Dan - nu ziceam neaparat ca tu ii descurajezi dar mi se parea ca asta e cam atmosfera generala pe aici...

Eu personal sunt de opinia ca decat sa nu studieze deloc, mai bine studiaza. Cat de proaste ar fi colegiile astea fantoma, tot e mai bine decat deloc... zic eu.. fie si zeci de mii "prejudiciati" contribuabilului tot e bine ca fac macar o scoala...

Sunt multi care lucreaza necalificati, sau la negru, castigand £4 - 5 / ora - pai pentru ei chiar ca ii plateste statul sa mearga la scoala. Ei sunt chiar bucurosi cand dau de cate un recruiter care le mai ia si comision sa aplice in locul lor la imprumut sau te miri ce mai face..

14. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Crash tu prin posturile tale incurajezi romanii la furt si minciuna. Asta te invata si pe tine la biserica? Daca esti sarac ai dreptul sa furi?
    Acum on topic. Tu nu intelegi ca nu se face nici o scoala? Totul este o frauda. Iti si vin cu exemplu concret, unde oamenii nu stiu deloc engleza si sunt in UK de cateva luni care au dosare aprobate si bani intrati in cont. Cum sa sa faci tu cursuri in limba engleza in aceste conditii? De unde vin acesti bani? De la prostii care muncesc si platesc taxe.
    Abia astept sa fie data in vileag aceasta smecherie si asa zisele colegii care ''platesc oamenii sa studieze'' inchise.

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@olteanul - pune te rog (daca vrei si poti) informatiile complete. Numele colegiilor, metoda exacta.
    Din ce m-am interesat eu, asta am aflat, ce am scris in primul post.
    Nu am vrut sa acuz colegii fara sa stiu clar cum sta situatia.

Pe de alta parte stiu ca sunt colegii infiintate legal dar foarte noi, care la "contact" au numai nume bizare.
    Unele din ele dispar peste noapte, iar "studentii" raman cu datoria si fara pic de diploma.

16. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0

Lesin de ras pe unde merg si vad rromanistani care se dau studenti la facultatile englezesti dar habar n-au sa lege 2 cuvinte engleza.Plus ca se mai lauda ca sunt de cateva luni ,altii ani pe aici .Concetateanul meu oltean are dreptate.Toata faza asta e o scamatorie,dar daca se poate ,de ce nu ?

La idei romanul e nr.1.La restul e pe ultimul loc.

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

La gainarii suntem fruntaşi .

18. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Unul din colegii este http://mrcollege.ac.uk/. Mai este unul, insa momentan nu ii stiu numele.
    Treaba este simpla. Sunt adunati oameni de pe strada si adusi la colegiul care '' iti da bani sa studiezi''. Nu conteaza ca tu in Romania nu ai nici macar 8 clase, sau ca nu vorbesti deloc engleza. Nici macar cei 3 ani de UK nu conteaza. Important este sa semenzi actele ca sa iei banutul.
    Un lucru foarte interesant este ca unii studenti muncesc si asta inseamna automat venituri, deci nu ar avea nevoie de bani de intretinere. Dar totusi primesc acei bani de care ai scris tu in primul post. Banuiesc ca frauda este in acte.
    Nici varsta nu conteaza, poti avea 40-50-60 de ani, tot student te numesti. Setea de cultura (foamea de bani) te impinge catre colegiile minune.

De invatat nici vorba, toata lumea este multumita, scoala isi ia banii, ''studentul'' la fel. Esti invatat sa folosesti google, copy paste si gata examenul. -ras2-

Fenomenul a luat asa amploare inca multi si-au adus sau vor sa isi aduca si catel si purcel din romania, pt ca aici statul te plateste ca sa inveti. -ras2- -ras2-
    Si la final va veni nota de plata. Si cine credeti ca o va achita?

19. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

@ bai oltene :) , dupa tine ar trebui impusa o limita de varsta pt facultate? Sau care e problema ta ca studiaza si oameni peste 40 de ani? Ar trebui discriminati ?

Voi chiar credeti ca acele 'regulating bodies' nu sunt constiente de ce se intampla in aceste colegii ?

Nu e numai dezinteres, mai e si interes asa ca mai lasati-l voi pe ghita din capul satului care se bucura si el ca e student la londra si mai luati-va de adevaratii vinovati si de cei care comit frauda.. ca stai tu linistit ca cine isi deschide asemenea colegii nu numai ca ia o gramada de bani pt fiecare student dar mai si obtin tot felul de finantari... ca doar creeaza o institutie de invatamant ;)

Oltene - fi sincer, te omoara gandul ca tu mergi la lucru si oamenii astia tot 'studiaza' pe banii tai, asa-i ? :))

Ce sa-i faci.. asta e viata foarte injusta.. dar asa cum e, mai revizuieste putin Biblia si vezi la capitolul rautate, judecata, rele intentii aproapelui tau, etc. ce mai spune pe tema asta...

20. Anonymous

Anonymous Guest

Prin toamna lui 92 ma plimbam pe malul Bahluiului , in Iasi. Asteptand sa-mi intalnesc niste rude. La toate facultatile politehnicii erau masute afara unde 2,3 fete imbracate precum la showurile auto imbiau lumea sa se inscrie . Cu ochii dupa decolteul uneia am semnan si eu niste hartii si asa m-am trezit student bursier la TCM, la stat, fara taxa.

Care-i diferenta?

Share This Page