14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Adaptarea la clima din UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by Traveler, Oct 28, 2011.

1. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Pt ca relocarea mea si a sotiei in UK a devenit o certitudine -ras4- si pt ca cea mai mare temere a mea este climatul umed as dori sa va intreb pe voi cum ati reusit sa va adaptati vremii de acolo?
    Nu sunt genul de om care sa stea ore in sir in soare dar imi plac zilele senine si iesirile in aer liber -dans- Mi s-a tot spus ca voi vedea soarele doar de cateva ori pe an, ca o sa fiu plouat zilnic etc... este adevrat, este exagerat?

Astept parerile si experientele voastre, daca se poate fara intruziuni politico-economice.

PS: Noi vom "ateriza" in zona Milton Keynes

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    E exagerat. Nu ploua in fiecare zi si vezi soarele destul de des, chiar acum e soare pe aici si sunt cam 11 grade afara.

Scapi de caldurile din Romania dar si de iernile grele cu temperaturi de multe grade sub minus.

Nu cred ca e chiar asa de umed. Personal m-am acomodat perfect si imi place mai mult aici decat in Romania si din punctul de vedere al climei.

3. radia

radia New Member

Trophy Points:
    0
    nu e chiar atat de rau...sunt si zile senine...e adevarat ca predomina cloudy days..dar sa stii ca te obisnuiesti..partea cea mai rea ..consider eu ..este vremea ffff schimbatoare..acuma soare, nori si ploaie...de ex. ieri a plouat de 5 ori..ploaie cu soare care tine max 10 min..acomodare usoara

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hai dom'ne, ce dreq!!! Asta-i culmea! Nici nu vei sesiza schimbarea. Nu am auzit pe nimeni pana acum sa aibe probleme cu asa ceva. Hai sa zic ca vara, pe la 22-23 de grade se simte zapuseala, cum ar fi la noi 27-30 de grade, dar asta nu poate fi un impediment.

5. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Eu personal m-as putea acomoda cred eu si la Polu Nord numai sa scap din tara condamnata la saracie

6. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    In sud e mult mai senin ca in nord.
    De pe la Manchester / Leeds in sus, se impute treaba: o zi soare, doua ploi... asta pe timp de vara(iarna, nu mai zic).
    Dar in sud, poti sa prinzi soare si cate o saptamana, daca o saptamana de soare consecutiv te face suficient de fericit... :))
    Iarna, e mai crunt. Ca doar iarna nu-i ca vara dupa cum spunea un distins ales al nostru.

La inceput iti va fi aiurea si te va everva rau. Dupa cum se stie, in Anglia, nu ti poti face planuri in functie de vreme deci ia ti adio de la asa ceva insa te vei adapta in timp si nu vei mai duce grija vremii... vei compensa aportul de bucurie prin alte lucruri. Gen venituri, de exemplu :)) Eu cred ca e mai bine sa ai un ban in buzunar pe timp de ploaie aici decat sa fi cu burta goala la soara in Romania :))

7. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu zic ca este o chestie cruciala in adaptarea mea acolo, doar ca nu vreau sa duc dorul zilelor cu soare -ma-iubesc- Dar din ce spuneti voi nu e dracul asa de negru -nu-ma-uit-

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    si eu eram disperata dupa soare si caldura, insa m-am adaptat extrem de usor. ieri a plouat mai sanatos pentru prima data dupa vreo 2 sapt. in sud-estul Londrei unde stau. m-am super bucurat, ca doar daca vii in Londra te astepti sa ploua, nu? iar daca nu, vai, ce dezamagire! -nu-ma-uit-

in 2 luni am invatat ca nu te imbraci azi cum te vei imbraca miine! -ras2-
    ia-ti cu tine adidasi, blugi, geaca de toamna si un tricou. sotia-adidasi sau cizme cu toc jos, lejere, blugi, tricou si un jerseu sau un pardesiu.

aaaa ...si inca ceva. in timp ce lumea in Ro e disperata ca 'n-au dat aia drumul la caldura!', aici am inchis caloriferele, asteptind vremuri mai rele.
    acum sint 15 grade la mine, da se simt cam 17-18, vreme de plimbare prin parc. iar peisajul este o SPLENDOARE, imagineaza-ti mii de frunze in toate culorile, cazute peste casutele lui Harry Potter:))

9. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    ieri a fost o vreme infernala sau cel putin asa mi s-a parut. Toata ziua am fost pe drum, vreo 700-800 km de la leeds la londra... in vreo 8 ore de condus... a plouat continuu si pe tot drumu, vizibilitate minima, am crezut ca fac cu nervii... ca sa nu mai zic ca am ramas fara stergatorul de parbriz din stanga. Mi-a ramas doar cel din dreptul soferului, imi venea sa dau cu ea in pom :))

Acum e soare. -obosit-

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ca o ai. E 'mult mai misto' sa astepti in ploaie sa-ti vina autobuzul...sau sa pierzi joburi cand soferul decide sa nu opreasca.

Abia astept ora de conducere.(Mi-am lasat o dupa-masa libera special pentru ea, asa ca nu iesiti pe strada dupa 4.30!) -ras2- -da-da-

11. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Numai eu stiu cat am injurat mergand prin vremea asta de rahat de aici... ploaie, vant, frig, etc. Numai eu stiu cate taxiuri am injurat si cate autobuze si pe aia de treceau cu masinile pe strada de ma stropeau cu apa din balti(ca eram singurul ce mergeam pe jos) si cate si mai cate... dar am incercat sa ma obisnuiesc, nu m-am vaietat ca anglia e nu stiu cum si nu stiu cum. Poate ca este(si sigur este, are si parti foarte proaste) dar in momentul de fata este alegerea optima.

In final mi am luat si eu forashul asta de masina, imi fac treaba cu ea... :))

Bafta la orele de condus si ai grija sa nu provoci vreo congestie in traficul londonez ca falimentezi toata capitala :))

12. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Oi! Mai incet ca speriati bietul om! Da’ in Romania nu ati umblat prin ploaie, lapovita, ninsoare, etc.?

Cel putin aici nu ma stropesc pe pantaloni cu noroi si imi fac pantofii cu crema dupa doua – trei purtari nu ca-n Romania cand ii faceam si de doua ori pe zi.

13. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    pai si eu ce am zis ? :p

14. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Calatorule -asa-asa- eu am cu sotia aici pe 15 August si de atunci si pana acum ploile au fost foarte scurte pe la noi.
    Mie imi place mai mult vremea de aici dar sunt un freak cum zicea o Caraibianca cand m-a tuns :)
    Nus daca am scris bine caraibianca, intelegi tu ce vreau sa zic:)

15. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal am avut (si inca mai am)probleme cu umiditatea. In special in zilele ploioase de vara nu pot sa respir. Prima data cand am avut problema asta am fost la gp care mi-a spus ca nu are ce sa imi faca. Acum-dupa 3 ani-, tot mai am dificultati de respiratie, dar nu ca atunci cand am venit aici.
    "It`s very close"-asa spun englezii in zilele sufocante.
    Sper ca organismul meu sa continue procesul de adaptare si sa pot respira normal. Nu e ceva foarte grav, doar extrem de incomod.

16. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am in cap o anume perioada cand eram prin Bologna: am prins vreo 2 zile in care era un fel de ceata combinata cu o vreme calda... aveam aceeasi situatie ca antevorbitorul meu, era foarte greu sa respiri in aerul ala cald si umed.
    Oricum e bine de stiut ca voi vedea soarele de mai mult de 3 ori pe an si pot avea chiar si cate o saptamana de vreme buna si cum eu si sotia nu prea suntem genul care sa stam in casa... -ras4-

Share This Page