21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte necesare

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Luci85, Jan 27, 2015.

1. Luci85

Luci85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am si eu o intrebare la voi: in perioada urmatoare doresc sa merg in UK la munca si vreau sa stiu daca diplomele de studiu din Romania sunt absolut necesare in Anglia; e posibil sa intampin probleme in a ma angaja daca nu am diplome de studii? ( mentionez ca diploma de BAC inca e la facultate pt ca abia in toamna pot sa sustin examenul de licenta ). Va multumesc anticipat!

2. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Pune toate diplomele la loc sigur.Locul poate fi in Ro sau Uk,e nesemnificativa locatia in care decizi sa se puna praful peste hartii.Bazat pe formularea "doresc sa merg la munca in UK" imi permit sa evaluez si sa dau sfatul asta,chiar daca suna aiurea.Aaa..si nu fa greseala de a traduce sau a face zeci de copii xerox nimeni nu are timp si chef sa se uite prin ele.
    Practic ai nevoie doar de pasaport,buletin si permisul de conducere.

3. juliaburnea

juliaburnea New Member

Trophy Points:
    0
    Orice diploma/calificare trebuie tradusă si legalizată daca vrei sa te angajezi undeva pe domeniu. Daca nu, urmeaza sfatul lui Gellu -limba- . Anyways..cand ajungi in UK acestea trebuie trimise la NARIC (organizație guvernamentală - naric.gov.uk) pentru echivalare. Aceștia iti vor echivala diploma și-ți vor da un NVQ. Toate info sunt pe site-ul lor. E bine sa le ai pe toate cu tine.
    PS nu știu cum mai funcționează in România.. dar ar trebui sa ai acces la o copie pentru legalizare.

Sfat: dacă stii limba engleză la nivel medium sa nu apelezi niciodată la companiile de consultanță! Îți ia un onorariu foarte mare pentru servicii care sunt foarte simplu de accesat si gratuit de pe direct.gov.uk (government services), hmrc.gov.uk (Her Majesty Revenue and Customs). Ori întreaba aici, pe alte forum-uri sau google it :) Good luck!
    -ma-iubesc-

Share This Page