18.2 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte necesare pentru BLUE CARD

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by Mickey, Oct 12, 2011.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @andreitzesa: tu ai lucrat in timpul asta? Ce acte ai dus tu mai exact?

2. andreitzesa

andreitzesa New Member

Trophy Points:
    0

Buna lidiuta,
    Dovada pe care am facut-o eu a fost cea a statement-urilor bancare, in care am dovedid ca am platit asigurarea medicala in fiecare luna. Actele pe care le-am prezentat la ghiseu trebuie sa fie: scrisoarea din partea angajatorului, scrisoarea de la colegiu in care trebuie sa fie atestat ca tu inca mai esti student si ca ai completat 90% din studii (dar in nici un caz ca ai absolvit studiile), contractul cu angajatorul-Statement of main terms of employment si 12-13 payslip-uri care sa acopere ultimele 12 luni lucrate. Trebuie sa mai ai la tine statement-urile bancare care sa acopere ultimele 12 luni si toate actele legate de asigurarea medicala privata(comprehensive sickness insurance), repet, pentru cei care si-au obtinut Yellow Card-ul ca student dupa 20 iunie 2012.

3. andreitzesa

andreitzesa New Member

Trophy Points:
    0

Am lucrat de cand mi-am luat Yellow card-ul. Actele pe care le-am luat cu mine au fost:scrisoarea din partea angajatorului, scrisoarea de la colegiu in care trebuie sa fie atestat ca tu inca mai esti student si ca ai completat 90% din studii (dar in nici un caz ca ai absolvit studiile), contractul cu angajatorul-Statement of main terms of employment si 12-13 payslip-uri care sa acopere ultimele 12 luni lucrate. Trebuie sa mai ai la tine statement-urile bancare care sa acopere ultimele 12 luni si toate actele legate de asigurarea medicala privata(comprehensive sickness insurance), repet, pentru cei care si-au obtinut Yellow Card-ul ca student dupa 20 iunie 2012.

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ce zvon mai aruncati, mai?!
    Unde scrie prostia asta, ca pt Blue, la an lucrat, cica sa nu fi terminat studiile " in nici un caz". Ti-a zis un cunoscut?
    Aberatie.
    Anul lucrat legal conteaza !!!
    Anul se poate obtine chiar si cu un curs de 9 luni. De ce? Pt ca cardul galben e valabil cat e cursul, plus 4 luni.....astfel adunand chiar 13 luni muncite....asta e tot ce conteaza pt Blue!!!
    In rest DACA AI CHEF ceri Blue, dar nu e obligatoriu!!!
    Dupa an muncit legal (exclus Self), romanii si bulgarii NU AU NEVOIE DE PERMIS DE MUNCA.
    Cititi si raspunsurile domnului avocat Marian Dragut de pe acest forum.
    Citit legea.....prima pagina de pe site-ul UKBA partea cu RO si BG.

D.P. 074

5. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0

Si eu imi pun un semn de intrebare la chestia "trebuie sa fie atestat ca tu inca mai esti student si ca ai completat 90% din studii (dar in nici un caz ca ai absolvit studiile)" . Nu prea vad logica pentru ca eu am intrat in al doilea an de curs de engleza....am luat certificatul pentru Entry 3 si e logic ca am trecut la Level 1....deci am absolvit un an...intrand in cel de-al doilea. Poate ne explica Andreitesa mai multe. Multumim

Asa este Adi PC dar problema este cand mergi la angajator si te intreaba despre dreptul de munca....nu cred ca are el rabdare sa se uite pe legi si pe toate dovezile cum ca am lucrat un an de zile cu yellow ca student (care sunt enumerate mai sus de andreitesa). Cred ca ii este mai simplu sa se uite pe un Blue card. Parearea mea...

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Angajatorul se va uita pe ce-i arati tu, daca deja esti la interviu si el te vrea. Voua in scrisoarea primita impreuna cu Yellow, nu scrie ca dupaban lucrat legal, nu mai aveti restrictii?
    Putei arata si un raspuns de email de la UKBA care sa confirme acest lucru...este o dovada solida.
    La fel puteti cere scrisoare de la avocat cu garantia prevederilor legii, astfel angajatorul fie va crede fie cel putin va suna la UKBA.
    Se poate.
    Oricum aici replica mea era CONTrA afirmatiei ca Nu ai avea voie sa fi terminat cursurile cand ceri Blue. Daca ai 12 fluturi, aplica si iei 100%. (normal, celelalte chestii sa fi fost legale).

D.P. 074

7. Gratian

Gratian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea.Sunt recentul fericit al unei programari la Croydon pe data de 2 ianuarie .Intrebarea mea este: ca si dependent de sotie(yelow card student) am nevoie de asigurare medicala cum a avut ea cand a aplicat ? Va multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.

8. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo Gratian!!Cand ai reusit sa te programezi? Si eu incerc sa mi obtin o programare prin telefon dar fara noroc pana acum :(

9. mihaela28

mihaela28 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Gratian, cum ai reusit si cand? Si eu incerc pentru o programare, sper sa fie cu noroc.

10. Gratian

Gratian New Member

Trophy Points:
    0
    In data de 21 11 am sunat la 08706067766 de pe mobil (vodafone) . A sunat de 16 ori a intrat robotul care te sfatuieste sa incerci prin posta dupa care mia intrat o muzica de Mozart si mia raspuns Carol , mia luat datele nr de telefon si am primit mesajul de confirmare (08 57 dupa ce imi raspunse anterior de 2 ori full in aceasi zi ). Succes .

11. mihaela28

mihaela28 New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat si eu astazi de vreo 5 ori, prima data erau inchise liniile apoi mi-a raspuns o voce de femeie a zis ca e fully booked pana pe 7 ianuarie. Am mai incercat o data mi-au raspuns tot cu fully booked. Am sunat de pe T - Mobile , nu stiu ce importanta are reteaua. Multumesc de incurajari. Bafta. cheers

12. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Vreau sa trimit prin posta actele pentru obtinerea blue cardului " permanent" pentru sotul meu care a lucrat consecutiv 12 luni cu blue card fiind dependent de mine ca student. Actele pe care le pun in plic sunt:
    - BR1;
    - 2 poze tip pasaport;
    - blue cardul;
    - pasaportul;
    - payslips-uri = 12 luni;
    - scrisoare angajator(i);
    - contract(e) angajare;
    - bankstatement-uri = 12 luni
    - certificat casatorie;
    - dovada ca eu am fost la curs (certificatul de absolvire) si dovada ca inca sunt la curs = sa acopere perioada celor 12 payslipsuri;
    - dovada ca eu am avut asigurare pe peioada studiilor si inca mai sunt asigurata;

Daca sunt prea multe sau mai trebuie sa mai adaug ceva va rog sa imi spuneti.

Multumesc

13. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    nu trebuie sa trimitzi bankstatement .nu te complica ca dupa cine stie ce mai cer :)).in rest tot ce ai scris mi-se pare suficient, exact ce am trim si eu .succes!

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    trebuiesc atasate cele de pe ultimile 3 luni

15. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    ok. Ms xxxx

16. fluturas30

fluturas30 New Member

Trophy Points:
    0
    work permit

Buna tuturor,
    sunt nou pe acest site si nu stiu daca e ok cui ma adresez! am o intrebare legata de permisul de munca...e totul destul de confuz
    in 2008 am terminat un Master in UK. Atunci nu am aplicat pentru niciun fel de card (nu stiu de ce, poate din neglijenta). As putea obtine permis de munca? Ce aplicatie trebuie completata?
    Intre timp m-am intors in Romania si lucrez pentru o multinationala, dar as vrea sa ma reintorc in UK.In timpul cat am studiat acolo , sotul meu a avut permis de munca!
    Multumesc!

17. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Sotul meu va aplica pentru Blue Card ca dependent de mine. Yellow Card-ul l-am obtinut acum 2 luni ca student.
    Ce acte trebuie sa aratam la interviu, va rog ?
    Multumesc frumos!

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Actele necesare sunt enumerate in formularul BR, la fiecare sectiune pt care se aplica, ce anume trebuie sa bifezi si atasezi.

D.P. 074

19. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, as avea o intrebare legat de blue si yellow card. Sotul meu are yellow card din sept 2013 dar dupa ce l a obtinut nu a mai gasit de munca .Stiu ca peste 1 an trebuie sa faca dovada ca a muncit ca self ...puteti sa mi spuneti ce acte ii trebuie exact sa aiba peste 1 an, statementurile bancare sau 12 fluturasi? si ce alte acte ? daca in continuare nu o sa si gaseasca de munca cum sa procedam, in septembrie 2014 ar face 1 an de self
    yellow card. eu am blue card obtinut dupa el , eu va trebui sa fac vreo dovada ? imi pastreb blue cardul oricum? va multumesc .

20. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    care

Eu unul am ramas mut la postarea asta in conditiile in care numai de eliminarea restrictiilor se vorbeste pe aici -nu-zic-

Share This Page