15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte la ambasada

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by gyana, Dec 10, 2012.

1. gyana

gyana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Acum cativa ani m-am mutat in Bucuresti, unde m-am maritat si am luat numele sotului, si buletinul tot de bucuresti l-am avut. Anul acesta am divortat, si hotararea de divort inca nu a ajuns ca sa o legalizez si sa imi schimb numele,intre timp mi-am gasit de munca inafara tarii -Londra. Intrebarea mea este daca dupa ce vine hotararea irevocabila si legalizata voi putea sa-mi schimb buletinul la ambasada, si daca va trebui sa fac vreo procura unuia dintre parinti pentru a ma ajuta cu demersurile pentru cartea de identitate.Multumesc.

2. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    da,se poate.la ambasada ceri o procura speciala pt schimbare buletin in tzara .trebuie sa imputernicesti pe cineva din tzara si cu aceasta procura plus 2 poze persoana din tzara poate sa `tzi faca buletin in numele tau.costa 55 de lire o astfel de procura (cand mergi la ambasada va trebui sa stii toate datele pers pe care o imputernicesti,nume, prenume adresa ,cnp,serie,unde i-a fost eliberata cartea de identitate.... potzi sa cautzi pe google ambasada romaniei la londra si gasesti acolo toate informatziile de care ai nevoie .succes!

3. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare dragii mei si Sarbatori Fericite! mare veselie la mine in casa ,2 prieteni buni de`ai mei (baiat si fata :)) vor sa se casatoreasca .toate bune si frumoase pana aici :) ,acum eu fiind nasa tre` sa ii ajut pe finutzi sa duca la bun sfarsit ce si`au propus :) .m`am informat cat de cat si am intzeles ca tre` sa mergem la primarie sa "declaram casatorie" ,aici sunt cerute pasapoarte,buletine,certificate nastere si dovada cum,ca tinerii nu au mai fost casatoritzi anterior .de unde naiba iau dovada?de la ambasada nu?m-am uitat pe site la ei,nu am gasit nicio informatzie :(((.alta problema ar fi ca ginerica nu are buletin (doar ce a expirat acum 2 -3 luni) sper sa se poata rezolva si fara buletin ,din cate am citit pe site la primarie nu ar fi obligatoriu buletinul daca ai pasaport si certificat de nastere.stiu ca ar putea sa trimita o procura speciala de la ambasada in tzara si sa imputerniceasca pe cineva sa ii faca buletin dar speram sa nu fie nevoie :)
    intrebarea mea e cum procedez sa obtzin de la ambasada dovada de "necasatorie " a tinerilor ???
    astept un raspuns cat se poate de repede !va multzumesc :)

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Misiunile diplomatice si oficiile consulare nu elibereaza cărţi de identitate, cu exceptia primei cărti de identitate la implinirea varstei de 14 ani.

Cartea de identitate se elibereaza doar in Romania. Persoanele interesate pot solicita autentificarea de catre ambasada a unei procuri speciale prin care să imputerniceasca pe cineva din România pentru depunerea tuturor documentelor necesare eliberarii cărtii de identitate.

Toate informatiile privind eliberarea unei procuri le gasiti aici:

http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... riala-8764

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

Share This Page