13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte Italia cu dubla cetatenie - nedumerire

Discussion in 'ARHIVA' started by biscovici, Feb 28, 2008.

1. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    Am o intrebare penrtru cei care stiu .Am pe cineva care sunt rezidenti in italia si vor sa vina in anglia...acum intrebarea mea este cu acte de italian adik de ex are buletin d italia scrie pe el domiciliu din italia si la nationality scrie:Roman,pot munci aici?sa se duca sa isi faca national insurance number ar avea vreo problema adica sa li se spuna ca nu poate sa lucreze aici?A mai inatlnit cineva cazu asta?Multumesc -saint- aint-

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Daca are cetatenie italiana atunci beneficiaza de acces liber pe piata muncii din orice tara europeana. -staycool- taycool-

3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Deci are sau nu cetatenie Italiana?
    In titlu` zici ca are dubla cetatenie, iar in postul tau zici ca pe "ID" de italia scrie ROMAN la identity. Altceva este sa fii rezident, si altceva este ca sa ai cetatenie. Parerea mea personala, este ca daca era si cetatean italian, pe ID card nu mai scria cetatenia ROMANA. Stiati ca si HO au introdus si vor introduce un sistem de ID carduri care a intrat anul acesta, si il vor dezvolta anul viitor. Asta nu inseamna ca daca ai acest card ai cetatenia. Vin`o cu date mai exacte daca vrei raspunsuri exacte.

Pe scurt ... cum a zis si Parteneru`.... are cetatenie italiana (dar cetatenie sa fie nu altceva) => este "bagat in oala" statelor "bune" din EEA, daca nu are cetatenie, este roman si de aici vin restul.

Bafta !

4. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stiu concret acest lucru. Pe Carta d'identita unde scrie " citadinenta" ( imi cer scuze de greselile de scris) daca scrie ITALIANA inseamna ca persoana este italiana, deci de nationailtate italiana, dar daca scrie altceva - spre ex Roman sau USA inseamna ca persoana respectiva a primit acel act de identiate ca forma de rezidenta in ITa si nu ca forma de cetatean italian. Orice persoana care locuieste legal in ITA, primeste acel buletin, dar unde e cetatenia scrisa, aceea reprezinta cetatenia persoanei respective.
    O persoana de nationalitate / cetatenie ItLIANA, are scris pe buletin " ITALIANA". Sper ca te lamureste aceasta mica informatie.

5. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    mul?umesc pentru r?spunsuri,nu pot munci aici deoarece la cittadinanza scrie Român NU ITALIAN,iar pe acte scrie român stabilit în italia pe permisu de sogiorno parc?.ca s? fi scris italian la cet??enie ar fi trebuit s? renun?e la cet??enia român? ceea ce ei nu au vrut.oricum..mul?umesc oameni buni! -sad- ad-

6. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar vroiam sa intreb pe cineva chestia asta..Stiu pe cineva care are CI-italiana..anul asta o sa-si ia si pasaport italian(dupa 5 ani petrecuti in Italia..casatorie cu cetatean Italian etc)..Mi-a spus acelasi lucru..ca pt a deveni cetatean italian trebuie sa renunte la cetatenia romana..E adevarat?..nu mi se pare normal..potrivit legii europene se poate avea dubla cetatenie..cel putin in UK sigur se poate..practic doua pasapoarte(unu' ro +celalalt uk)!Stiti mai mult pe tema asta?(ma refer la chestii specifice in legislatia italiana)

7. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, e ciudat ca, atunci cind accepti cetatenia ITA trebuie sa o denunti pe cea ROM... Nu am auzit nici eu de acest lucru. Stiu in principiu, ca, se poate renunta la o cetatenie, prin " denuntarea " in mod lagal la ea. Se completeaza nicte formulare prin care declari ca " nu doresti sa fii cetetean roman".
    Numai ca eu nu vad cum poate statul ITA sa faca pe cineva sa renunte la cetatenia lor initiala ptr cea ITA.
    In UK, ai dreptate, nu se face asta, ci in mod legal poti pastra 2 nationalitati ( chiar eu am 2 pasapoarte , unul roman, unul britanic, valabile).
    Eu zic ca, persoana in cauza, va stii daca a fost " fortata" sa renunte la cetatenia ROM, si, daca nu a completat sau a declarat acest lucru, inseamna ca, in mod legal, poate sa ramina ca amindoua cetateniile.

8. gropitzze

gropitzze New Member

Trophy Points:
    0
    Am prieteni romani in Spania care mi-au spus si ei ca daca vor sa aibe cetatenie spaniola trebuie sa renunte la cea romaneasca! Probabil este politica doar a unor tari pt ca intr-adevar in Uk poti sa ai dubla cetatenie!

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este, legea difera de la tara la tara, nu este unitara la nivel EU.
    Spania si Italia sint doua dintre tarile EU cu aceasta regula, mai sint si altele.

10. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Sora mea are dubla cetatenie...Romana si Italiana -amazed- mazed- tot in urma casatoriei.

11. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    A-ti face aici NIN nu are nimic de a face cu ce scrie pe actele italiene, ci pur si simplu sa-si foloseasca identitatea romaneasca (passport).

Si eu am cetatenie dubla, Australian-Roman, dar aici in UK am folosit tot timpul pasaportul romanesc cand a trebuit si unde a trebuit si nu am avut nici o problema.

Aussie.

Share This Page