15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte de identitate pierdute,pasaport expirat!

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by iulia0412, Aug 5, 2011.

1. iulia0412

iulia0412 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Numele meu este Claudia si as dori sa ma ajutai si pe mine.Mi-am pierdut actele(CI, permis de conducere)de curand ,am ramas cu pasaportul expirat ,certificat de nastere si blue card-ul.Am citit informatiile despre inlocuirea pasportului stiu ca este necesar CI , si de asemenea am citit ca chiar pentru a procura un nou CI cu procura ai nevoie de un act de identitate in ter men de valabilitate.
    Am stat pe telefon de doua zile la consulat, nu raspunde nimeni sau suna ocupat, am trimis mailuri la care nu mi sa raspuns.
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca a mai fost cineva in situatia respectiva!
    Va multumesc anticipat..

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    ce poti sa faci este sa te duci la consulat cu blue cardul si cu certificatul de nastere si iei iti vor elibera un document provizori de calatorie cu care te poti deplasa in romanaia si iti poti rezolva problemele, dar te sfatuiesc sa te duci inainte la politi in raza care locuiesti sa iti declari actel pierdute sui sa ai si hartia aia cand te duci la ambasada. Sper ca tiam fost de ajutor multa bafta

3. iulia0412

iulia0412 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de raspuns am sa merg si la politie sa le declar pierdute.

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere si multa bafta

5. iulia0412

iulia0412 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Am revenit pentru a va spune experienta mea de la consulat .
    In primul am declarat actele pierdute la politie ,proces care a durat 5 minute, am trimis blue cardurile impreuna cu hartia de la politie la tradus(ma costat 45 de lire) si am facute cate copii dupa toate actele pe care le aveam.
    Consulatul de la Londra mi-a raspuns dupa ce am reusit sa intru in contact cu consulatul de la Edinburgh(am avut raspuns la mail in acceasi zi)dar m-am hotarat sa merg la Ediburgh asa ca am cerut o programare prin mail , programarea mi sa facut de miercuri pe vineri(foarte eficient).
    La consulatul de la Edinburg am avut placerea sa constat o bunavoinata a domnului consul, care m-au ajutat si au stat peste programul cu publicul sa imi intocmeasca actele mele si ale fiicei mele.
    Mi sa facut un titlu de calatorie care a actionat in loc de ID, iar apoi mi s-au intocmit actele de pasaport al meu si al fiicei mele, este adevarat ca am facut pasaporte cu domiciliul in UK(am avut o hartie doveditoare a adresei de la consilul local).Si iata ca dupa 3 saptamani mi-au venit si pasapoatele iar mane am sa intocmesc hartiile pentru a-mi fi trimise prin posta.
    Personal as recomanda pentru toata lumea conslatul de la Edinburgh chiar daca drumul a fost mai lung sunt extrem de draguti si incerca sa ajute cu tot ceea ce este posibil.
    O zi buna va doresc si sper sa ajute si pe altii experienta mea.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Tot respectul pentru ei!
    Bravo si tie!
    Ai avut blue cardul tradus in romaneste? asa cum se cere in lege?

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mie mi-a incoltit o idee in minte si sper sa nu devina o obsesie. Mi se pare ca ni se acorda prea multa atentie de autoritatile de la Bucuresti. Este ceva necurat la mijloc. Cred ca astia pun la cale ceva. Voi reveni.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pai la cate plangeri au avut, trebuiau sa faca ceva, altfel vor cadea cateva capete, daca nu au si cazut!
    sau poate or fi doar profesionisti , -nu-stiu-

9. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

A mai dat cineva declaratie de pierdere a CI/Pasaportului la consulat?
    Daca da, este un formular tipizat?

Numai bine.

Share This Page