2.4 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte bebelusi

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by yoo_floriana, Feb 21, 2010.

1. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara la toata lumea
    as dori si eu un sfat daca se poate,si anume,am fost zilele astea la consulat sa aflu ce imi trebuie ca sa ii fac acte la baietelul meu,si mi-au zis ca mai intai de toate trebuie ca certificatul de nastere britanic sa aiba pe verso apostila conventiei de la haga,si acum vine nelamurirea mea si anume ca ei mi-au dat o adresa la care sa ma duc pt asta(legalisation office,norfolk house,437 silbury boulevard,milton keynes,mk92ah)si e la 104 mile distanta de unde stau eu,iar pe site aici am gasit postat o alta adresa(Old Admiralty Building, Whitehall, London SW1A 2LG)care e mai aproape,ce pot sa fac?
    si as mai vrea sa stiu daca trebuie programare inainte sau nu pt apostila asta?
    va rog mult daca e cineva care sa ma lamureasca sa o faca ,ii sunt foarte recunoscatoare.
    multumesc!

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    La noi urmeaza sa fie updatat tutorialul cu actele bebelusului si din cate stiu adresa din Milton Keynes este cea corecta.
    Cred insa ca poti trimite actele prin posta si nu trebuie sa mergi neaparat acolo. Poate te ajuta cu sfaturi cineva care a trecut recent prin pasii astia, altfel da un telefon, ai aici toate detaliile de contact:
    http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what- ... contact-us

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu trebuie sa te duci direct acolo.
    Ai mai sus site-ul.Platesti si in cateva zile ai actul tradus. Desi o prietena imi spuse ca dureaza vreo 3 saptamani, al meu a venit in 5 zile, cam asa...
    Apoi vezi k va trebui sa traduci certificatul in lb romana, caci ei nu stiu sa citeasca engleza LOL. Traducerea asta se face pe langa consulat. Roaga sa te indrume sa mergi undeva aproape caci nu ai stiut si te-ai dus fara. Iti va da un hartie cu traducatorii autorizati de Ambasada Romana si iti va sublinia pe cineva. Ai un nr de telefon in dreptul persoanei respective, suni si ea iti va da mesaj cu contul si banca unde trebuie sa platesti- NATIONWIDE, e la vreo 200 de metri, pe High Street. Pe mine m-a costat 20 de lire, dar am auzit de la prietena mea ca ea a platit 40, poate sa o fi trimis la altcineva.
    In cateva saptamani-3-4 saptamani sa fie- te duci sa iti ridici certificatul romanesc,dupa ce in prealabil suni sa vezi daca este gata.
    Bafta!

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what- ... on/by-post
    Toate astea le gasesti la sectiunea "Legalizare prin posta"-
    in josul paginii platesti online, apoi le trimiti documentul ce urmeaza sa ti-l apostileze.
    Ai sa primesti un nr de referinta. Pastreaza-l bine!
    Trebuie sa le scrii un Cover letter incluzand si detaliile platii

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ah, si trimiti special delivery. 5 lire si putin

Share This Page