15.7 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ACTA, torente, btjunkie si file sharing

Discussion in 'SEZATOARE' started by rewind, Feb 7, 2012.

1. Spaceman

Spaceman New Member

Trophy Points:
    0
    Mufa , daca ai fi citit posturile mele de mai sus , nu ma plang de ceea ce ai spus tu , ci ma plang de incalcarea dreptului meu la intimitate virtuala cat si personala , daca tie iti convine nu ai decat sa ii lasi sa vada conversatiile tale facute pe mess, email , skype , facebook , twitter google+ .

2. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    tu esti mai catolic decat papa si probabil gandesti ca si la aia cu ascultatul telefoanelor ,poi eu n am nimic de ascuns ,n au decat sa ma asculte ...e o diferenta intre a fura si a copia torente ,si e clar ca acta asta e o lege cu care se vor abuza cetatenii si care e facuta pt a mai pune un plus la controlul populatiei ...li se rupe lor de torente ,asta e doar o fatada ca stie ei mereu ce faci tu ..daca nu mai puteau cu adevarat de torenti si de copy right material ar fi inchis de mult situri gigant cu torente de care se pare ca nu i pasa nimanui

3. Anonymous

Anonymous Guest

Ei nu mai putem....!!! -da-da-

4. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Exista alternative, si nu sunt asa de scumpe, Netflix e doar 5£/luna streaming nelimitat pe o multitudine de device-uri. Eu zic ca daca vrei filme e o oferta buna ce costa cat o cafea.
    Apoi daca vrei "new release" exista love film (amazon) unde poti face streaming si inchiria dvd-uri sau BR prin posta, incepand de la 4.99/ luna.
    Eu vad un lucru bun, daca nu exista piraterie, concurenta legala va fi mai acerba si astfel consumatorul va beneficia de oferte si reduceri! Cine vrea sa vada
    "erau si filme abia aparute trase cu camera in cinema " (rewind)
    da, genul ala de film(CAM) unde trepuia sa apesi pe "rewind" ca sa intelegi ceva...nu multumesc :)
    Nu imi permit momentan, dar pe viitor cu siguranta voi alege netflix si/sau love film!

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ai pus degetul pe rana- cu putina contradictie in cafea. -da-da-

6. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    nu beau cafea :) ...bine poate cat un borcan de cafea instant -nas-
    prefer trialul pentru care primesc 15 £ si 20£ amazon :D
    cand o sa am venit minim pe ec UK atunci cu siguranta imi voi permite, probabil o sa incep si sa beau, fumez (NOT) :))

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Clar, pirateria, nu este ceva ce trebuie incurajat.
    Faptul ca nu ai bani, nu este o scuza sa furi.
    TOATE softurile care se respecta in proportie covarsitoare, au versiuni de invatare/utilizare. Adica le poti folosi (exact la fel ca si cum ai folosi un produc cumparat cu licenta) dar nu in scopuri comerciale.
    Apoi vin softurile trial(in general 30 zile).
    Astea sunt variante fiabile oferite de companiile producatoare in scopul neincurajarii pirateriei ci, ATENTIE, nu interzicerii ei prin incalcerea drepturilor si libertatilor omului.

Nu ma intelegeti gresit, nu apar ACTA. Doamne fereste-ma :))
    ACTA nu este unealta optima pt descurajarea pirateriei. ACTA este o masura de incalcare a drepturilor omului in mod flagrant. Nu mai intru in detalii pt ca le stim cu totii.

In piraterie la fel ca in orice alta activitate, trebuie aplicat acelasi principiu de nevinovatie.
    Nu eu trebuie sa le demonstrez lor ca nu fac piraterie. Ei trebuie sa se ocupe de inchiderea surselor de piraterie. Nu e de datoria mea sa nu nu consum orice apare pe piata ci e de datoria lor sa interzica acei producatori ilegali.

8. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
  9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e scump, dar filmele sunt prea vechi ca sa fie tentant.

10. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Problema mea nu e cu filmele pt ca a vedea un film ai foarte multe posibilitati legale, contra unui cost relativ mic zic eu… Dar problema mea apare atunci cand e vorba de softuri, in domeniul in care lucrez un asemenea soft costa mii sau zeci de mii de Euro, iar piata muncii iti cere sa stii cat mai multe si cat mai bine aceste softuri. Singurii care ofera licente pt uz personal pe softuri destul de scumpe sunt cei de la Autodesk, in rest cei de la Siemens sau Dassault iti cer bani grei pe softurile lor. Sunt aproape sigur ca multi dintre noi am invatat anumite softuri acasa, descarcate de pe ce stiu eu ce torente sau alte site-uri si asa am putut obtine anumite job-uri. Probabil ca o mare parte din aceasta piraterie in domeniul softurilor va disparea cand se va putea oferi posibilitatea acestui uz non-comercial… Din pacate postul meu e putin cam specific pe o anumita ramura dar probabil este valabil si pt alte domenii in care computerul ne aduce o paine!

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Share This Page