17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ACTA, torente, btjunkie si file sharing

Discussion in 'SEZATOARE' started by rewind, Feb 7, 2012.

1. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    tocmai am vrut sa intru pe bt junkie si mi-a aparut un mesaj de ramas bun ca se inchide site-ul dupa 7 ani de activitate

http: // btjunkie.org / goodbye.html

la btjunkie mi-a placut in mod deosebit pt ca exista feedback de la useri si stiai de obicei cand cineva iti da un file virusat.nu-ti trebuia cont.erau si filme abia aparute trase cu camera in cinema
    nu-mi place sa folosesc site-uri de vizionare online pentru ca nu-mi place calitatea , cum se inacrca
    alte site-uri care sa rivalizeze cu bt junkie, fara sa ai cont, eu nu am vazut

PS btjunkie a avut un user care a dat ccea mai buna calitate la inregistrare de filme, pe net; se numea AXXO, a disparut cam acu' 2 ani.Acuma e unu Max-Diamond Max, poate chiar AXXO deghizat
    AXXo era ata de cunoscut incat cei ce puneau fisiere ce paraeau a fi filme bune insa aveau virusuri/troieni, le inregistrau sa apara ca sunt facute de AXXO, asa numitul ''AXXO file'' .
    LONG LIVE AXXO wherever it is! ii sunt recunoscotor pentru sutele de filme ce le-am vazut, la fel si bt junkie!

2. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    A vazut cineva cateva articole din ACTA?Este absolut ridicol actul d.pd.v. legal, a exprimarii evazive din punct de vedere formal si juridic.L-am vazut pe Varujan Pambucian la TV , saptamana trecuta, citind cateva articole;ramai masca la modul de exformulare/exprmare a articloelor.Ajungi sa ai PC-ul investigat si de o oarecare companie ce doar ''banuieste'', ''are motive'' sa creada ca actionezi impotriva lor

3. Hefox

Hefox New Member

Trophy Points:
    0
  4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Activitatea de download de filme/muzica fara licenta este ilegala, asa ca o sa va rog sa opriti aici discutia.
    Exista forumuri speciale pentru asta, aici nu este cazul.
    Va multumesc pentru intelegere.

Daca discutia se rezuma la ACTA este ok, sfaturile despre warez sunt interzise si vor duce la stergerea topicului.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mda ... Are dreptate Dan. Aveam si eu o gramada de zis, dar ... sa ne abtinem!

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu vreau sa fiu asa de strict, si eu am multe de spus.

Alternative cat de cat legale:
    http://www.youtube.com/shows
    http://youtu.be/z6VzFbZw8x8 (vedeti lista din dreapta paginii)
    http://www.justin.tv/directory/entertainment

E si normal sa inceapa sa dispara alternativele ilegale, cand Dotcom a fost arestat si condamnat, iar fondatorii http://thepiratebay.se/ au fost si ei condamnati.
    Oamenilor le este frica, pentru ca probabil nici unul nu este asa puternic ca Dotcom si il vedeau cumva.. intangibil,

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pentru cei care vor sa faca browsing in siguranta, exista urmatoarea retea:
    https://www.torproject.org/index.html.en
    Cei de la Tor se lauda ca toate conexiunile facute prin browserul lor sunt criptate, iar ISP-ul nu poate vedea ce pagini ati vizitat.
    Mai mult, pentru cei cu adevarat obsedati, xista asta: https://tails.boum.org/ care nu lasa urme nici macar in calculator (in afara de urmele de praf de pe tastatura). Browsing cu adevarat anonim.

Exista si metode de a cripta datele de pe HDD si metode de a cripta emailul, dar sunt pentru "avansati".
    Chiar, cine vrea, poate incerca asta: http://www.truecrypt.org/

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
  9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Va suparati daca va rog sa explicati mai ca la...cei neinitiati?

Folosesc mult software, in general legal, si m-ar interesa sa stiu mai multe si despre alte posibilitati.

De exemplu, momentan caut Promethean...

Merci mult.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Rebecca, in afara de software-ul legal nu exista alta posibilitate in mod oficial.
    Exista, de obicei, pentru orice soft pe bani multi, o versiune gratis.

11. Spaceman

Spaceman New Member

Trophy Points:
    0
    Daca se discuta numai de acta atunci imi permit si eu sa mi EXPRIM parerea despre acest abuz incomensurabil la adresa libertatiilor noastre care pe zi ce trece sunt din ce in ce mai ingradite . Condamn Acta pentru ca este un proiect facut la plesneala , cat si extraordinar de evaziv in termeni legali cat si extraordinar de invaziva in intimitatea persoanei /individului . Nu cred ca exista om pe planeta asta caruia i-ar place sa i se verifice smartphoneul sau laptopul la fiecare terminal de aeroport sau sa fie spionat de catre providerul de unde are net .
    Este cea mai proasta (daca pot spune asta) lege internationala care a fost redactata cat si semnata cu ocluzoarele pe ochi.

Dan am si eu o intrebare la tine (daca se poate) tu crezi ca succesele majore ale microsoft sau windows sau oricare film se datoreaza strict faptului ca sunt legale ???
    Acest lucru care este acum tolerat ca nu ii pot spune pe nume ca si orice altceva are si parti bune , nu ?? + ca cu acta se incearca nu numai intimidarea cat si terorizarea persoanelor cat si cenzurarea propriilor opinii chiar si politice , sa ma ierte Cel De Sus dar nici macar Ceasca nu era asa de represiv .

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Spaceman, nu sustin ACTA in nici un fel.
    Tot ce am spus este ca forumul asta nu este locul potrivit pentru SFATURI pentru warez. Adica fara link-uri catre site-uri de torente si fara explciatii despre cum sa spargi un program.

Ideea de baza este ca nimeni nu are resurse sa monitorizeze tot ce se intampla, asa ca surse de piraterii vor exista mereu. Pentru a te proteja de ISP-ul tau, am pus un link catre un program care iti cripteaza conexiunea.

Poti cripta HDD-ul pentru a te simti in siguranta cu datele tale private, dar na, nu cred ca pirateria trebuie INCURAJATA. Cred ca lupta trebuie sa fie pentru libertatea de a te exprima liber, de a schimba idei etc.

http://paulocoelhoblog.com/2012/01/28/promo-bay/ Uite aici un post interesant al unui scriitor, care ne indeamna sa ii downloadam cartile de pe torente. Doar un om valoros poate gandi asa. Cei care nu produc cultura, ci doar o falsifica si vor banii nostri, vor lansa mereu legi gen SOPA si ACTA

13. Spaceman

Spaceman New Member

Trophy Points:
    0
    Dan , eu nu aprob pirateria , si nici nu dau sfaturi despre cum sa spargi o parola sau sa afli nu stiu ce program (ceea ce pe mine ma depaseste) dar , pur si simplu ma refer strict la acta , care e o lege absolut nebuna ma refer in sensul invadarii intimitatii tuturor , ar fi tare sa te intrebe pe net cat porti la pantofi ? sau de ce ai vizualizat nu stiu ce profil ? asta e aberant .Interesant e sa vedem ce se va intampla in iunie ,ceea ce ori va pica , ori va trece de PE desi cred ca nu ar fi cazul sa ne fie puse botnite la libera exprimare .
    Asta e problema cei ce nu fac cultura /filme/muzica/ vor da legi cum ai spus si tu SOPA , PIPA, ACTA pentru a jupui tot ceea ce mai e de jupuit din mediul online adica noi utilizatorii si pun pariu ca in caz fereasca sfantul sa treaca Acta vor pune niste preturi la filme absolut aberante pentru a da jos un film in mod legal .

Sper sa nu ma injure admini ca postez aici dar aceasta e Acta varianta romana

http://www.capital.ro/fileadmin/templat ... 022012.pdf

14. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa spun ca si la fostul serviciu nu era niciun program cu licenta...programe folosite pt web. Mai pot sa zic ca si in facultate daca nu puteam sa am anumite programe nu puteam sa fac unele proiecte, etc. Profesorii ne ziceau ca sa ne descurcam cum sa le luam, mereu sugerand sa le luam "legal" de pe net.
    Daca ar fi sa platesc sa iau un anumit program de exp, Photoshop CS care o fi el, ar trebui sa strang bani aproape un an de zile, si daca ar fi sa iau tot pachetul Adobe at probabil ca ar trebui un deceniu.
    ACTA e irealista, nu poti sa supui oamenii saraci sa nu aiba acces la informatii. Eu zic Long Live Piracy

15. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    pt cinefilii adevarati care nu umbla doar dupa fimle noi recomand doua situri superbe http://movies2.netflix.com/WiHome si http://www.lovefilm.com/ la care cu 6 lire pe luna ai acces la libraria lor de filme ...filmele sunt hd ori dvd si se incarca instantaneu si le vedeti direct in browser ,,,lovefilm.com are o librarie mai mare dar netflix e abia lansat si chiar daca nu au ultimele filme ,alea intra mai tz ,sunt sigur ca nu ati vazut nici jumatate din filmele care merita vazute din anii trecuti ... asta e o metoda ca sa nu va mai obositi cu torenti pt filme,eu am renuntat de ceva vreme
    ... chestiunea asta cu acta insa nu e ceva care sa ne bucure ,ar trebui sa ne gandim la implicatii si la abuzurile care se pregatesc daca va intra in vigoare ... eu de pe net iau in general muzica clasica ,acum sper ca nu se va gasi vreunul care sa ma dea in judecata in numele lui mozart

...oricum ,trageti o privire pe lovefilm si netflix ,prima luna e gratis ,si daca nu va place zic ei acolo ca puteti sterge contul oricand ..dar oricum ,6 lire pe luna merita

16. Anonymous

Anonymous Guest

George , te sustin.Am abonament pe ambele site-uri si sunt foarte multumit de ce gasesc acolo.
    Vplay-ul romanesc nu prea se impaca cu BT-ul meu , nu stiu de ce si nici nu-mi bat capul.
    Mai mult ,pt ce-i ce nu stapanesc f bine limba engleza recomand ca toate posturile TV urmarite sa fie netitrate in romana ,asa veti invata mai repede limba.
    @ rebecca, vezi si programele opensource , sunt moca. O alta varianta este sa cauti softuri trial si sa folosesti doar ce-ti ofera moca ,sau doar perioada in care sunt gratuite.Dupa aceasta perioada, stergi toate urmele lui din calculator si te inregistrezi cu alta adresa de email obtinand asa alte zile de folosinta.

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Merci. Nu stiu cum e cu opensource. Iar trial astia nu au. Eu am programul de viewer, dar nu ma lasa sa salvez in calc.
    Referitor la subtitrare, schimbati romana cu engleza. (succes garantat-eu si acum fac asta, desi stiu un pic de engleza -limba- )

18. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    acta asta a intrat deja in vigoare sau inca e in proiect ?

19. Spaceman

Spaceman New Member

Trophy Points:
    0
    George doar s-a aderat la ea, ramane sa fie ratificata de catre Parlamentul European , deja Polonia a blocat procedura de adoptare a "celebrei " legi

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Voi vă plîngeți că n-o să mai puteți fura, nu?

Share This Page