7.3 C
London
Monday, January 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

accession worker card si registration certificate

Discussion in 'ARHIVA' started by ionutani, Mar 24, 2008.

1. ionutani

ionutani New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

sunt si eu student pe aici de vreo 6 luni si sotia e de asemenea pe aici si as avea o intrebare in legatura cu dreptul sotie la munca in UK.

Ma uitam aici: http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... iveworkuk/

si in josu paginii scrie ca sotia unui student NU trebuie sa aplice pentru accession worker card DAR trebuie sa aplice pentru registration certificate.

Ma lamureste si pe mine cineva care e diferenta intre cele doua de mai sus?

Sa inteleg ca sotia poate sa aplice acum pt acel registration certificate si va avea dreptul la munca in UK, eu fiind student? In ce conditii se obtine "registration certificate" si ce drepturi iti da?

Dar in cazul meu, cum ar trebui sa procedez? :)

Va multumesc mult,
    Ionut

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ionut.

daca tu esti student aici sotia ta are drept de munca nerestrictionat in UK.Nu trebuie neaparat sa aplice pentru un card,decat daca vreti voi neaparat.Deci ea poate sa-si caute linistita de munca si sa se angajeze atata timp cat tu esti student.ATENTIE !!Tu trebuie sa-ti mentii statutul de student pentru ca ea sa sa aibe drept de munca.Nu stiu ce fel de cursuri urmezi tu dar daca acestea inceteaza peste cateva luni,din momentul in care tu nu mai esti student nici ea nu mai are drept de munca.Daca este vorba de o universitate si cursurile dureaza mai mult,la un an de cand sotia ta s-a angajat veti avea drept de munca in UK amandoi.(12 luni de munca legala fara o intrerupere mai mare de 30 de zile in cazul in care schimba job-urile)

Acest Registration Certificate mai este cunoscut si sub numele de blue card si daca dai search pe forum vei gasi foarte multe detalii despre cum si cand se obtine.Pe scurt,el confirma ca sotia ta are drept de munca in UK.In cazul vostru eu as recomanda sa nu pierdeti timpul cu obtinerea lui,sa se angajeze sotia si dupa 12 luni aplicati amandoi cu formularul BR1 pentru cate un blue card.As simple as that !

Ce ai citit tu pe pagina al carei link l-ai dat nu ai inteles foarte bine.
    Nu iti mai explic ce inseamna Accesion worker card,nu aveti voi nici o treaba cu el,e mult mai simplu.
    Mai jos,sub titlul "Exempt from the worker authorisation requirement"
    scrie asa :

You can apply for a registration certificate even if you are exempt from having to do so, if you would like confirmation that there are no restrictions on you taking employment in the United Kingdom. For information on how to do this you should see the applying section.

You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the United Kingdom if:

you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is self-employed, self-sufficient or a student.

In traducere libera eu inteleg de aici asa : ca poti sa aplici pt un registration certificate chiar daca nu esti obligat,in cazul in care ai nevoie de o confirmare a acestui drept.
    Iar mai jos unde scrie cu verde scrie clar ca nu esti nevoit sa aplici pt acest card si nu ai nevoie de nici o autorizare din partea statului daca vrei sa muncesti atata timp cat esti membru de familie al unui roman care este student in UK.

Sper ca lucrurile sunt mai clare acum,mult succes in cautarea de job-uri. -takecare- akecare-

3. ionutani

ionutani New Member

Trophy Points:
    0
    @oana_bebelusha mutlumesc tare mult pentru lamuriri, am cam inteles :).

Eu sunt PhD student, full time, la Universitate, deci teoretic 2-3 ani ar trebui sa nu fie probleme, iar dupa 1 an, am putea aplica impreuna pentru permisul de munca amandoi.

Am inteles ce scria la link-ul dat de mine, cum ca sotia are drept de munca in UK, daca eu am statut de student, si ca e "facultativa" aplicarea pentru acel work permit, dar m-a incurcat fraza de jos, care suna asa:

"If you meet the highly skilled migrant person criteria, you may be exempt from having to have an accession workers card, but you will need to apply for a registration certificate on this basis. For information on how to apply for a registration certificate you should see the applying section."

Si de aici am inteles, ca e scutita de acel "accession workers card" DAR TREBUIE sa aplice pt "registration certificate".

Dar acum recitind asta si vazand ce ai sris tu mi-am dat seama ca asta nu se aplica pentru noi ci pentru cei cu "highly skilled migrant person criteria".

Citind mai pe forum am gasit ca acel registration certificate e de fapt un "yellow card" iar acel accession worker card ar fi "blue card". Totusi care e diferenta intre ele? -eyebrows- yebrows-

Mersi mult pentru informatii.

P.S mai e cineva din RO prin zona: Leicester/Loughborough/Nottingham/Derby?

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ionut stiu ca totul e putin confuz la inceput.
    Aceste card-uri sunt de trei tipuri.Poti sa ai Yellow registration card atunci cand esti student,self-sufficient sau self-employed pentru a-ti confirma statutul.
    Purple registration card este acest Accesion worker card de care vorbesti tu si se obtine atunci cand esti au-pair sau cand esti dependentul unui roman care are drept de munca in UK.De ex,daca tu ai avea work permit,sotia ta ar putea aplica pt un accesion worker card dar pt a-l obtine este nevoie de o oferta de munca.
    Blue registration card este card-ul care confirma libertatea pe piata muncii din UK,si se obtine dupa un an de munca legala in UK .Sotia ta are dreptul la unul provizoriu,cum ar veni (zic provizoriu pt ca in primele 12 luni dreptul ei de munca depinde de faptul daca tu ramai student)si nu poate transfera acest drept de munca dependentilor ei pana in momentul in care a indeplinit 12 luni de munca legala.Cand implineste aceste 12 luni,blue card-ul devine permanent si de aceea vei putea aplica si tu pt un blue card ca dependent al ei.
    Sper ca nu te-am zapacit de tot.Te rog citeste ce scrie mai jos si vei intelege mai multe.

Inca ceva foarte important : un blue card nu este totuna cu un work permit ,ok?

Numai bine !

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... omania.pdf

5. ionutani

ionutani New Member

Trophy Points:
    0
    ce sa mai zic, multumesc tare mult, m-am lamurit :)

numai bine,
    Ionut

6. mady

mady New Member

Trophy Points:
    0
    salut!!
    Daca ma poate lamuri cineva.Sunt de 5 luni in Anglia si nu am reusit sa fac rost de un NIN.Eu am aplicat un formular Br1 la Home Office pt self-employed.Ideea e ca nu prea ma accepta multi ca self employed sa muncesc, si nu prea stiu cum as putea sa am macar un NIN temporar ca sa pot munci fara dureri de cap pt inceput.Unde ar trebui sa aplic.Daca ma poate lamuri cineva ce pasi ar trebui sa urmez si sa lucrez si eu cu NIN temporar macar(pt ca toti te intreaba de nr asta).ms anticipat

7. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, mady.

Te-ai inregistrat la HMRC ca self employed?

8. mady

mady New Member

Trophy Points:
    0

nu, inca, mai exact ce trebuie sa fac , ideea e ca vreau sa muncesc , nu conteaza ca ce , self employed sau altceva.Ca ce as putea sa pot munci linistit.NU vreau sa fiu sel employed neaparat, nush, sunt dezorientat.cu ce sa incep.sa am in primul rand un NIn

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Numarul temporar nu vi-l da nimeni, il scrieti singuri:

TN= temporary number + data nasterii sub forma zi zi luna luna an an + sexul masculin=male=M sau feminin=female=F. Un barbat nascut pe 1 ianuarie 1980 va avea National Insurance Number temporar TN010180M.

Sunt tutoriale pt toti pasii ce trebuie urmati pt a fi inregistrati ca self employed sau pt a obtine NINO si multe altele la forumul UK de la A la Z sau sectiunea NOU VENIT din pagina principala.

Trebuie doar sa cititi, informatiile sunt deja pe site si forum.

10. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    mady, ca sa poti lucra ca self employed, trebuie sa te inregistrezi la HMRC, nu la Home Office. Ca self employed inseamna ca lucrezi pe cont propriu, iti cauti clienti si inchei cu ei contracte de prestari servicii, nu contract de munca/angajare. Dupa ce te-ai inregistrat ca self employed poti incepe linistit sa lucrezi si, intre timp, te programezi pentru NINO la Job Centre. Nici un client pentru care lucrezi nu are dreptul sa-ti ceara NINO. Tu dai facturi si chitante pentru munca prestata, clientul n-are nevoie sa stie daca tu ai NINO sau nu. Si chiar te-as sfatui sa nu i-l dai.

Ca sa poti lucra in calitate de angajat, trebuie fie sa ai work permit pentru care sa aplice angajatorul (cazurile de obtinere a work permit sunt rare), fie sa fii student si sa obtii yellow card care iti da dreptul sa lucrezi part-time, fie sa fii dependent de sotie/partenera care este angajata, self employed sau studenta. Daca esti dependent de sotie/partenera, aplici pentru NINO cu oferta de angajare de la angajator.

Obtinerea NINO nu iti da automat drept de munca - degeaba il ai daca nu te incadrezi in categoriile de mai sus.

Astea sunt, pe scurt, posibilitatile. Mai citesti si pe forum si, daca nu intelegi ceva, intrebi iar.

Numai bine.

11. mady

mady New Member

Trophy Points:
    0
    Ms mult ELLA,ideea e ca eu lucrez la un magazin ca si cleaner , si de fapt nici self employed nu sunt inca pt ca nu am aplicat la HMRC.SO , ce as putea face ca sa-mi pastrez job-ul la care sunt,in cazul in care , seful mi-a cerut doar NIN ca sa mai pot lucra acolo.Sunt angajat de o luna

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Dai temporary NIN si spunei ca esti programat la interviu si mai tragi de timp 1 luna 2.
    Eu asa am facut si muncesc de 6 luni cu temporary nin

13. mady

mady New Member

Trophy Points:
    0
    Daca fratele meu e self employed, si eu nu sunt, pot sa aplic pt work permit?sau am inteles gresit..

14. danut3112

danut3112 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca esti dependent de sotie/partenera??????????poate sami spuna si mie ce inseamna ?
    adika nu trebuie neaparat sa fim casatoriti ?
    si daca da cum se demonstreaza parteneriatul?
    sau parteneri se refere sa fii partener cu british?
    multumesc

15. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Un Paste fericit, mady!

1. Work permit si blue card sunt doua lucruri diferite. Pentru work permit aplica un angajator, nu o ruda. Nu poti aplica in calitate de dependent de fratele tau pentru blue card. Sau poti aplica, dar cu sanse de 0,1%. E foarte greu sa dovedesti, in mod credibil, ca te afli complet in intretinerea fratelui tau.

2. Chiar daca obtii NIN permanent, asta nu iti da dreptul legal de a munci ca angajat.

3. Chiar daca angajatorul te plateste pe NIN temporar, tot nu inseamna ca esti angajat legal.

4. In afara de variantele self employed si student (sau amandoua in acelasi timp), eu despre altele nu stiu sa-ti dau informatii. Poate e o idee sa aplici ca au pair , dar legat de asta sunt mai in masura sa te sfatuiasca cei care sunt au pair aici.

Numai bine.

16. krissnis

krissnis New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Ma numesc Alina si locuiesc in Leeds.
    Sotul meu e self-employed si eu vreau ca sapt asta sa aplic dependent de el cu BR1.
    Dar am inteles ca pot sa caut joburi si fara acest card(confirmare ca pot munci). Este adevarat?
    Daca da, ce-i spun eu la angajator? Ca sotul meu e self si eu am drept de munca?...doar atat?

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  18. mady

mady New Member

Trophy Points:
    0
    Un Paste fericit si tie Ella,
    Ms muult pt raspunsurile prompte pe care le-ai dat si sa auzim de bine.Poate o sa reusesc si eu intr-un final apoteotic sa imi fac acte si sa muncesc linistit, momentan sunt inca dezorientat.Nush cum sa purced mai bine.Cred ca o sa ma inregistrez ca self-employed si sa vedem cum o sa fie..A bien tot

Share This Page