13.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Accession Card as an Aupair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by azrahelle, Dec 25, 2007.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Catalina sincer imi pare rau de aceasta neplacuta experienta pe care ai trait-o...asa sunt majoritatea ...daca esti au pair asta nu inseamna ca trebuie sa te trateze atat de urat...totusi...toate cele bune , Bivo

2. catalina

catalina New Member

Trophy Points:
    0
    ma intelegeam bine cu sotul si cu copii si mi-am zis ca poate imi imaginez eu ca are ceva cu mine...poate unii dintre voi stiti cum e cand prima experienta nu e asa de buna si ti-e frica sa crezi ca se poate intampla din nou -sad2- ad2- ..as putea spune ca m-a marcat putin dar incerc sa-mi vad de drum... am cerut ajutor la cineva in perioada aceea si mi s-a intors spatele... si acuma daca ma credeti tot ma gandesc ca poate am gresit cu ceva... ma rog... nu mi-a fost si nici nu-mi este in continuare usor viata in uk dar am zis ca sunt destul de puternica si imi ridic moralul spunandu-mi in fiecare zi ca am reusit sa trec peste toate astea singura-eyebrows-... stiu ca nu e mult dar atata am deocamdata.. sa ne auzim cu bine :p

3. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    catalina, acum esti in uk si lucrezi?....tot ca au pair ? trebuie sa treci peste experientele neplacute, nu trebuie sa te dai batuta din prima ,trebuie sa fi tare ca sa iti atingi scopurile si sa faci ce vrei u in viatza ...daca ai postat aici atunci cand ai avut nevoie si cineva ti-a intors spatele ...poate nu a facut-o ca a vrut , poate nu a stiut cum sa te ajute ... -staycool- taycool-

4. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Contacteazama la 07880515441 si iti dau eu familie , sau email
    prioteasasilviuadrian@yahoo.com

PoliceOfficer poti sa imi scrii in privat ?vreau sa vb cu tine

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Scrie-mi mesaj si am sa iti raspund.

6. catalina

catalina New Member

Trophy Points:
    0
    -eyebrows- yebrows- va multumesc tare mult pt suport.. da ..m-am intors in londra in septembrie desi mi-am zis ca nu-mi mai trebuie dar am intalnit niste oameni de milioane..sunt scotieni.. mi-au ridicat moralul si chiar as putea spune ca intr-adevar ma trateaza ca un membru de familie..sper ca totul se va termina cu bine.. nu as putea sa zic ca nu a putut sa ma ajute.. nu vroia... si sincer nu ma mai intereseaza.. un sfat tuturor care lucreaza au pair.. nu stati sa va trateze ca pe niste sclave.. aveti drepturile voastre si cu mana pe inima spun ca am fost fraiera...dar daca nu a avut nimeni sa imi arate -shamed- hamed- .mai rezistati si numai bine -kiss- iss-

7. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0

cred ca puteti utiliza si optiunea mesaj privat...

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Offtopic

....am raspuns omului .... nu am dat cu paru` -slap- lap-

9. regina

regina Member

Trophy Points:
    6
    Pt. PoliceOfficer
    Ai dreptate, imi cer scuze ca nu m-am exprimat clar, 5 ani de Italia inseamna 5 ani prin straini...nu stiu ce ai inteles tu...
    Voiam sa spun ca in anii astia am inghitit si vazut destule, peste tot suntem tratati la fel, nu conteaza ca e Uk, Italia sau Spania. Localnicii sunt intotdeauna siguri pe ei si incearca sa te faca sa te simti inferior...cu atat mai mult cu cat vad ca esti mai bine pregatit. E trist, dar e adevarat...
    Peste tot exista un numar de telefon la care ai putea suna in caz ca esti nedreptatit, dar nu stiu ce eficacitate are...
    Eu spuneam ca daca vin si o sa am macar o camera a mea, o sa incerc sa ajut fetele care trec prin momente din astea deoarece stiu cum e, si de aceea am preferat sa fac imprumuturi nebunesti pentru a avea macar o camera a mea...
    Nici eu nu cunosc pe nimeni in Uk, sunt total singura, am o oarecare neliniste din cauza asta, dar sper sa imi fac niste prieteni pe acolo :)

10. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu, ba.
    Oi fi io mai naspeta si nu suporta nimeni sa stea cu mine in casa :p

catalina> Huuuge pat on the back for you, ca experienta ta a fost mult mai nasoala si ai rezistat si trecut peste cu brio! ;) Sunt mandra de tine.
    Esti in Londra acum? Da-mi pm, poate iesim la un cico si la o palavra despre experiente.

11. kalimdor

kalimdor New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare. Vreau sa ma mut de la familia asta la care sunt acum. Cand am sa aplic pentru urmatorul card - tre sa-l trimit pe cel vechi odata cu documentele? Mi-e frica sa nu primesc actele inapoi sa zica - trebuia sa ne dai cardul daca nu mai lucrezi pentru familia X. THanks.

12. Anonymous

Anonymous Guest

NU

faci la fel cum ai facut pt primul card,nu l trimiti pe cel vechi inapoi pt ca atunci cand vei fi facut un an in total,va tre sa ai cardurile care cumulate sa dea un an.

si hurry pt cardul doi ca nu tre sa ai m ai mare pauza de 1 luna de zile,ca astefel incepi de la 0 din nou cu anul.

13. kalimdor

kalimdor New Member

Trophy Points:
    0
    Mersii Marius! Stiam de pauza, doar voiam sa ma asigur ca in aprilie fac 28 de ani :( trist, nu?

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mariusiasi, esti off topic, mesaj sters.
    Police, asemenea.

15. ellaalle

ellaalle New Member

Trophy Points:
    0
    intrebare work permit????

asa.... deci eu am fost ca au pair pt o famile vreo patru luni, dupa care am incehiat colaborarea nu prea fructuoasa si nu in prea buni termeni. am cardul de au pair de la home office cu familia respectiva. acum ar trebui sa-mi gasesc o alta famile sa stau un an cu ei si sa-mi scrie o scrisoare? ca primii cu siguraqnta nu o vor face, decat dak ii amenint ca m-au pus manager la firma lor cu banii de au pair!!!! grrrr

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Daca familia de la care ai plecat e de acord sa-ti dea o scrisoare prin care sa confirme perioada lucrata la ei, atunci trebuie sa iti gasesti o noua familie si sa aplici din nou cu BR3 pentru un nou purple card ( accession card). In acest caz, e foarte important ca perioada de unemployment sa nu depaseasca 30 de zile. Cand implinesti anul aplici pentru blue card, pe baza celor 2 scrisori. de la prima si respectiv a doua familie.

Din cele spuse de tine insa, inteleg ca e aproape imposibil sa primesti aceasta scrisoare, asadar nu-ti ramane decat sa o iei de la capat, o noua familie, un nou card si un alt an de implinit.

Bafta! -cool- ool-

17. ellaalle

ellaalle New Member

Trophy Points:
    0
    bun asa, inseamna ca pot sa ma pregatesc sa ma intorc in tara si nu mi se pare prea sumbru dupa experienta de aici.
    am deja 3 luni de pauza ca nu am gasit o familie ok. si nici nu vreau sa ma duc la unii care traiesc cu impresia ca sunt muritoare de foame in Romania si am venit aici sa ma sclavagesc.
    oricum nu poate fi vb de un alt accession card nu de alta dar in 2 sapt implinesc 28 de ani si nu mai pot aplica pentru un au pair card:(. asa ca.... raman cu ala stau un an aici si ma intorc in tara. damn!

18. iasirol

iasirol New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu sa fie vreun au-pair care sa nu fi avut probleme cu familia gazda (au probleme cu familia gazda cei care vin la cursuri de engleza si platesc, ce sa mai spunem de au-pairi). Acum depinde de fiecare cum stie sa faca damage control- eu am aplanat situatziile tensionate si pot spune ca e binishor, dar tot m-au incurcat: mi-au spus ca ma tzin un an si apoi cu zambetul pe buze ea a venit si mi-a spus fara nici un regret nimic ca -si da demisia de la locul de munca si ca nu mai are nevoie de mine macar mi-au dat 4 luni sa-mi gasesc alta familie.

Sfatul meu este sa vorbiti macar la telefon cu familia inainte sa veniti( si nu 10 min, cel putin 1 ora) iar daca suntetzi deja in Anglia mergetzi si le facetzi o vizita.

Daca ati avut probleme cu familia propun moderatorilor sa faca un topic fixat in care sa posteze cei care au avut probleme cu familia si sa dea adresa lor sau nume , etc sa stie altzii sa nu mai mearga la ei.

Spunea aici cineva despre o familie care au dat-o afara ca nu stia sa conduca ....era familia cumva din Uckfield?

19. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    Da, io sunt aia. Nu, familia era din Welwyn, Hertfordshire(pe nume Passmore).
    Ce pot sa zic?
    1. Cand zic ca au nevoie de sofer, credeti-i, vorbesc f serios.
    2. Daca zic ca au nevoie de sofer, stiu ca e usor sa va imaginati ca e caca-maca sa conduci aici daca ai condus in Ro, ca te obisnuiesti repede. Nimeni nu o sa aiba rabdare sa va obisnuiti cu copiii lui in masina. Pentru ca vrea aupair fiindca nu-si permite dadaca. Deci nu-si permite nici sa te aiba in casa si sa te plateasca cand tu nu esti inca obisnuit sa conduci aici si ori functionezi la parametri mici si ii tremura fundu cand ai copiii in masina, ori nu te lasa sa functionezi inca de grija copiilor.

Daca nu stiti sigur ca aveti muta experienta la volan si ca ati face fata fara probleme si ca n-o sa va socheze diferentele si stanga(mici sanse), nu va bagati la familii care vor sofer.

Am o prietena care a avut aupairi ani de zile si una din aupaire care avea si 26-27 de ani s-a laudat ca poa sa conduca aici fara probleme, desi ei nu aveau nevoie de sofer. Normal ca prietena a zis "ok, poa sa fie folositor" si a lasat-o la volan si ea cu sotu s-au asezat in spate. La primu round-about aproape i-a omorit.

Deci nici eu nu mi-as lua aupair englez in Ro ca sa-l pun sa conduca ;)

20. freya

freya New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor de pe aces forum!

am citit aproape toate posturile legate de Au pair, deoarece ma intereseaza subiectul. Vreau sa va spun ca toate informatiile gasite aici m-au ajuta extrem de mult.

Am o nelamurire totusi: Am inteles, din cele citite pe forum, ca pentru a putea munci legal ca Au pair trebuie sa am Accession Card as an Aupair. Pentru acest card, din cate am inteles pot aplica fie din Romania, fie din UK la HO.(ok, mai bine ar fi din Ro).
    Ceea ce m-a nedumerit este ca familia la care s-ar putea sa merg mi-a zis ca eu trebuie sa incep acest proces prin consulatul din Londra (citez:"The consular that you will contact is here in Uk because he is one of the consular at the BRITISH HOME OFFICE and as you know that BRITISH HOME OFFICE is the head of all British Embassies worldwide because going through the Consular here will make the processing easier,faster and reliable")

ok! nu am nevoie de viza pentru a putea intra in UK!!! si atunci mi se pare foarte dubios faptul ca mi-a dat datele de contact ale consulului care binenteles e o adresa simpla @aol.co.uk si urmatoarele instructiuni, desi i-am zis k nu am nevoie de viza "I will advise you that don't apply for the visa from the British Embassy in your country because if you do it will make it difficult for the Consular and that might cause VISA DENIAL/REFUSAL.What i will tell you is that the Consular will apply for visa and other legal documents for your stay here through BRITISH HOME OFFICE and when everything is ready they will pass it to the British Embassy in your country and then British Embassy in your country will contact you so that they can paste the visa on your passport and give out all the neccesary legal documents and then you can now move to UK to start working with my family and as i have told you before that all the expenses make by you will be refund back to you by me"

A da! mi-a dat add pe mess si m-a intrebat daca voi plati 50% din cheltuieli. Logic - sa dau banii inainte si apoi adio familie. lol. Deloc creativ!

Nu stiu, poate sunt eu paranoica, dar dupa cate am citit pe acest forum am zis ca e mai bine sa fiu putin open-yed.

Desi am mari dubii legate de aceasta asa-zi-sa familie, totusi va rog, pe cei cu mai multa experienta sa ma lamuriti.

Merci frumos -eyebrows- yebrows-

Share This Page