18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

40% taxe pentru second job?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by dromaderu, Sep 9, 2013.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am cautat pe forum si nu am reusit sa gasesc , nici functia search nu m-a luminat prea mult, daca s-a mai discutat, mea culpa,
    daca are cineva idee si ma poate lamuri, caci ma ia cu ameteli... -da-da-

Lucrez ca asistent medical pentru 4 agentii diferite, turele cele mai multe facandu-le doar cu una, cu celelalte cand si cand.
    Chiar azi am primit pay slipul la doua astfel de ture, facute cu o agentie secundara si, spre stupoarea mea am fost taxat cu 40%,
    coincidenta face ca ,tot azi, am primit si o instiintare de la HMRC cum ca noul tax code , pentru anul acesta este DO, si ca da, la doua din cele 3 extra agentii pt care faceam ture, voi fi taxat 40%.

Eu stiam ca , esti taxat 40% doar cand depasesti un anumit plafon de cca 39/40K /an, ceea ce inca nu este cazul, fiind abia in luna Septembrie desigur.
    Asadar, ma intreb, sunt taxat acum 40% deoarece acesta este considerat "second job?"
    Cu agentia principala, tot ce fac, 22.5%, cu intelegerea (de catre mine )ca, cand voi ajunge la acele 40K, da, trec la 40% taxe, dar, de ce si la celelalte agentii direct 40%?

Multumesc oricui are idee despre ce vorbesc!

2. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    uite aici un link poate te ajuta...
    http://www.hmrc.gov.uk/incometax/check- ... -codes.htm

nu garantez dar nu cred ca se suprataxeaza incomul asa d emult din al doilea job ( doar daca nu depasesti 150000 - -bravo- )....dupa ce te lamuresti cit de cit pe net suna - i si intreaba -i ce e cu tax codul tau si in mod sigur te vor lamuri. am niste nr de tel dar nu stiu daca mai sint valabile 08459157141 08453000627....iti raspuns cam dupa 3 min de asteptare
    Nu ezita sa - i contactezi ...nu s emerita sa stai cu sufletu-n batista!
    Hope it helps!

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Well Cata, better get used with this one!
    Eu am patit-o anul trecut si acum doi ani, iar hmrc-ul mi-a luat toate taxele abia anul asta financiar. Am sunat si am ras-sunat la tax man... degeaba... am fost taxat cu 40% (fara ni) pentru doua luni jumatate, fiindca am depasit plafoanele de salarizare. Asa ca m-am oprit in a munci mai mult de trei nopti pe saptamana si am ramas cu o singura agentie. Odata ce banii intrati saptamanal au scazut sub plafon, hmrc-ul mi-a schimbat codul de impozitare cu unul normal.
    Am inteles ca ai avut accident de masina recent. Daca ai primit despagubire, o sa se adauge la venitul anual. Alte taxe...
    Imi pare rau, dar asta e viata in Uk cu guvernarea actuala.

@gella imi pare rau dar nu tot ce citesti tu, se raporteaza la realitatea de zi cu zi.

4. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
  5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc de raspunsuri,
    nu Florine, la chestia cu masina nu am mai dat curs,
    inca ma suna diversi sa imi spuna ca sigur tre sa ma fi lovit... -ras2- ,
    however, realizez ca am sarit putin peste plafon anul trecut, deci de acolo sa mi se traga?

Am sa sun cand am timp sa intreb ce si cum, cert e ca mi-am anulat doua ture ,
    la acea agentie, dar, stii frica romanului, daca asta care acum imi da de munca, se duce dry?

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Suna-ma daca vrei sa vorbim, insa nu mai devreme de joi. Sunt in ture de noapte si am telefonul in silencio stampa.

The choice is yours.

Share This Page