9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

4 luni, 3 saptamani si 2 zile - Favoritul criticilor de la New York Times

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by negrutxa, Jan 8, 2008.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Articol in intregime: HotNews
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/20263/413/

Ce parere aveti, avem vreo sansa? Ati vazut filmul?

Personal, filmul m-a tinut putin in tensiune. L-am perceput mai mult ca un documentar, datorita temei sale nu il poti incadra in : "mi-a placut", "nu mi-a placut". Actiunea pare foarte reala, fiecare detaliu te trimite acolo, in cadru, e putin chiar socant. Cred ca filmul merita vazut. Nu sunt critic de film, nu ma pricep, insa cred ca avem o sansa reala la premiile Oscar.

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu am vazut filmul ,dar vreau sa-l vad si eu cum fac rost de el ...ma poate ajuta cineva ...pls

3. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
  4. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut filmul dar nu stiu ce sa cred. Camera de hotel ma ducea cu gandul la filmul vacancy..
    Eu vreau ca filmul sa aiba succes dar e un subiect prea urat ...

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu l-am vazut din postura de aspiranta la un bebe. Incercam sa am un copil de 2 ani si subiectul intai m-a intristat teribil, ca apoi sa ma umple de furie (sau invers?). Ai dreptate, nu pot spune ca nu mi-a placut, nici ca mi-a placut (desi inclin spre prima varianta), cert e ca e foarte dur.
    Ori Mungiu ori Mel Gibson cu Patimile lui Christos (sau mai recentul Apocalypto...) -nono- ono-

6. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi se pare dur, nici un film nu reflecta perfect realitatea...realitatea (real life) e mult mai dura decat orice film, incluzandu-le si pe cele horror.
    Ganditi-va ca pana la urma a fost un caz fericit, persoana ce a facut acel "avort" a trait dupa interventie, dar multe femei nu au avut acelasi "noroc", altele au fost prinse de "militie" si interogate (batute, fortate).
    In concluzie, realitatea e mult, mult mai dura. (parerea mea)

7. voxm

voxm New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate in ultimii 15 ani am vazut putine filme romanesti, dar acesta m'a impresionat extraordinar. Poate si pentru faptul ca m'a trimis inapoi in acele vremuri, cind aveam cam aceeasi virsta ca si personajele, intr'un mod foarte elegant, lipsit de imagini sablon sau limbajul pitoresc.

Ca subiect mi s'a parut foarte indraznet, dar jucat si realizat superb. Am fost intr'o tensiune continua si imaginea a jucat un rol senzational in a crea acea stare - de aceea cred ca prinde si la straini. In sala norvegiana au ramas mai mult de jumatate din spectatori lipiti pe scaune, dupa ce nu mai era nimic pe ecran...

Topici ca locul tinerei femei (studente) in societata de atunci, orizontul limitat al tinerilor in general, crashul dintre generatii (scena de la masa este extraordinar realizata - dialog si imagine), spaima fata de politie, orice autoritate, chiar si o receptionera de hotel....au fost fantastic descrise. Mi'a readus in memorie motivele pentru care am fugit din acea tara si dintre acei oameni....sper ca lucrurile sa se fi schimbat.

Trist si frumos ca viata.

VoxM -sad- ad- -aha- ha-

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  9. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    L-am vazut ieri si mi-sa parut de kkt. Un mare kkt -ahaa- haa-

10. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    Filmul este foarte bun din punctul de vedere al regiei ,subiectul este unul autentic , actorii isi intra foarte bine in roluri, in concluzie :MERITA SA CASTIGE OSCARUL LA SECTIUNEA IN CARE A FOST INSCRIS.
    Felicitarile mele regizorului, scenaristului si actorilor -congrats- ongrats-
    sa avem surpriza placuta ... -nr1- r1-

11. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    L-am vazut si eu. Mi-a lasat un gust f amar (insa nu stiu ce poate sa inteleaga un strain din el). Probabil pt multi e greu de spus ca mi-a placut filmul, pentru ca nu poate sa iti placa tema si atunci... Insa e bine jucat, bine regizat.

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Filmul nu mai este in cursa pentru premiile oscar. Am vazut aseara la stiri.
    Ma asteptam la asta.

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    S e discuta asa mult de acest film,cel putin in media romaneasca,cum poate fi vazut?Mersi.

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Trimite-mi o adresa pe pm, ti-l trimit prin posta.

15. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Ce oscar asta este buna. .... -madlol- adlol- Pai ce sa caute la oscar.

16. just looking

just looking New Member

Trophy Points:
    0
    Filmul este dur, greu, negru dar in acelasi timp de neuitat. L-am vazut duminica trecuta la un cinema din Chelsea. Sala a fost aproape plina. Din pacate noi am fost singuri romani in toata audienta. Majoritatea celor care au fost la film s-au oprit in fata cinemaului si au povestit despre film. Toti erau placut impresonati si erau de acord ca filmul este excelent. Cand au aflat ca suntem romani ne-au intrebat cat reprezinta adevarul, daca filmul ne-a transportat cu ani in urma ? etc.
    In orice caz a fost una din putinele ocazii in care am fost foarte mandrii sa spunem ca suntem romani.
    Presa engleza ( in afara de Daily Mail) a laudat filmul si il recomndau ca pe unul din filmele anului.

17. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum spunea cineva mai devreme...nu poti sa pui ca ti-a placut, insa.... m-a impresionat foarte mult!

M-au napadit amintirile dintr-o Romanie pe care nu vroiam sa mi-o amintesc: dura si urata, asa cum era acum 20 de ani.

Subiectul deosebit: a pus punctul pe i. Felicitari lui Cristian Mungiu si echipei. Au creat impactul dorit.

18. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    frumos film ... pacat ca nu mai este nominalizat pentru Oscar -shout- hout- -staycool- taycool-

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Un film extraordinar,si mai ales,extraordinar de realist.Fiecare cadru imi destepta amintiri.Toate holurile alea insalubre si neluminate ale caminelor,pana si specificatia ,la un moment dat "t 14",astea sunt caminele din Tudor,Iasi,bine ca filmul nu a lasat sa se inteleaga exact orasul,si banui ca Mungiu chiar nu a mai gasit niste tramvaie din anii aceia.Si chestia cu hotelul,cat de neverosimila pare acuma,dar cat de dureros de adevarat,cine intra ,de ce si alte astea...
    Iar scena de la masa familiei,de cate ori ,de cati dintre noi,s-au trait scene din acestea penibile.Mu ltumesc motanik pt film,a fost o experienta extraordinara.

20. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Cata eu am vazut filmul acum cateva saptamani si din cate imi aduc aminte este vorba de BUCURESTI!!!!

Share This Page