7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

22 Decembrie

Discussion in 'Istorie' started by zax, Dec 23, 2006.

1. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    22 decembrie 1989, vineri
    Acum zambesc cand imi amintesc cum ne-a strans bunica la ea acasa pe toti, a inchis usa cu cheia si ne-a interzis sa iesim afara, era tambalau mare, prin centrul Brailei Militia se juca de-a razboiu' cu Armata, Ceausescu fugise si noi ne uitam la televizor ca hipnotizatii...
    Nu stiu daca bunica mea ne-a salvat viata atunci sau ne-a luat sansa de a participa la evenimente, Revolutie, poftim, spuneti cum vreti.
    Am realizat ieri 21 decembrie 2006 ca daca nu citeam ziarele pe net uitam ca acum 17 ani iesira unii in strada (care n-aveau bunici energice sau care pur si simplu erau mai curajosi) ca sa tipe doar, doar s-or darama zidurile alea urate in care eram tinuti.
    Da, am uitat ca acum 17 ani unii murisera ca sa pot eu sa emigrez in tari de-astea civilizate. Ca drept urmare azi am fost pedepsit, am pierdut 20 lire. Derizoriu? Poate, dar a adaugat si paguba la rusinea de a fi uitat.
    Oricum, trecand peste amnezia mea, sunt convins ca sunt acolo, printre romanii de pe forum niste povestiri interesante despre zilele alea de acum 17 ani...
    In ceea ce priveste bunica mea, o sa o sun sa ii urez Craciun fericit, ceea ce pot sa-mi permit sa va urez si dumneavoastra, tuturor :eek:)

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
  3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ca acusi se apropie data de 22,si,urmarind (partial,caci nu e genul meu) aseara "Te pui cu blondele",unde niste fatuci de 20-25 de ani,nu stiau sa raspunda cati copii au avut nea Nicu cu Leana lui,imi dau seama ca devin/devenim,un fel de "dinozauri",purtatori in memorie ale acelor timpuri,cand,daca macar m-as gandi sa le explic alor mei juniori ce au insemnat,probabil ca (sigur de fapt),nu vor putea intelege.
    Sunt ei deja istorie?
    Retoric vb,caci, evident ca au devenit istorie din secunda urmatoare celei in care au fost impuscati.
    Eu personal sunt din generatia "ceauseilor",adicatelea primul an cand nea Nicu a interzis avorturile.
    Experiente nefaste nu am avut cauzate de comunism (decat poate faptul ca atunci nu exista cuvantul "weekend",se mergea la scoala si sambata).
    What about you?

4. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    cand spun 22 decembrie ?spun moartea tinerilor romani care au infruntat securitatea si care au crezut in cuvantul libertate .22 decembrie a schimbat cursul Romaniei,care in "89 a fost privita cu multa simpatie si respect ,iar acum dupa 20 de ani suntem vai de capul nostru in Europa ,datorita celor care ne guverneaza ...cetateni de mana a II a in Europa .intotdeauna pe data de 22 decembrie sunt trista ...ma gandesc la mortii cazuti ,la minciunile spuse de cei care l-au condamnat pe Ceausescu la moarte (nu ca nu ar fi meritat),ma gandesc ca suntem singura tara din Balcani ,care si-a omorat conducatorul ,ma gandesc la manipularile facute de Iliescu si acolitii lui,la cum s-a furat si s-a pradat fabricile ,ma gandesc la mineriada,la momentul cum Iliescu a multumit minerilor pt ajutorul dat (umilinta bucurestenilor a fost de neimaginat),la moartea subita sau accidentala sau la sinucideri cu cantec ,a acelora care au facut parte din tribunalul care i-a condamnat pe Ceausesti la moarte ,la faptul cum a degenerat clasa politica si sociala din Ro,la lipsa de bun simt a oamenilor in ziua de azi ,la puicutele care apar la TV desi nu inspira decat o crasa lipsa de cultura si civilizatie ,dar siliconalizate pana-n talpi si cu un zambet vesnic TAMP,la baietasii de cartier sau copilasii de bani gata ,la prostul sistem de invatamant ,de pensii,de sanatate,la unii dintre cei plecati mai devreme in strainatate, care acum ii privesc pe cei noi veniti cu dispret,uitand de unde au plecat ,ma gandesc ca suntem tot mai dispusi sa ne uitam adevarata identitate nationala,pt unele favoruri ,ca trecem prea repede de la o credinta la alta ,desi poporul roman are o biserica apostolica de pe vremea SF Andrei ,care a propovaduit crestinismul pe teritoriul tarii noastre,iar prima biserica a facut-o intr-o pestera care si azi exista si ii poarta numele....am destule motive la care sa meditez pe 22 Decembrie .concluzia? tristete amara ...pt ca acei care au murit in acele zile ,nu asta si-au dorit ....ca noi cei ramasi dupa ei sa traim asa ceva ....atat avem cu adevarat palpabil :Libertatea si dreptul de exprimare .pt acestea ,noi cei ramasi si cei care vor veni dupa noi trebuie mereu sa multumim celor morti ....sa ne rugam si sa-i pomenim mereu ... D-zeu sa-i odihneasca si vesnica pomenire a adevaratilor eroi ai Revolutiei(asa cum a fost sau nu a fost)

5. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    referitor la experiente nefaste ?am avut de cand m-au facut pionier .pt ca unchiul meu ,medic cunoscut in oras ,a fugit in SUA ,eu nu am fost facuta pionier decat in ultima grupa -handlaugh2- andlaugh2- ,desi invatam bine ....dar aveam o invatatoare comunista pana-n talpi -shou....si care ne-a intoxicat la maximum cu poezii si cantece patriotice (si acum le le stiu)
    am stat la randuri de paine si lapte de la 4 dimineata
    ascultam pe furis radio "Europa Libera",iar tatal meu pt ca a dus radioul la servici si a ascultat acolo a fost chemat la militie ,parat fiind de un coleg ,care in momentul cand a murit tatal
    meu ,a venit la priveghi si si-a cerut iertare ...
    la internat a trebuit in fiecare saptamana sa scriu activitatile Tatucului si Mamichii ,pe un panou mare (doar pt ca scriam frumos ).pt ca nu am vrut la inceput ,m-au scos in fata la sedinta si m-au facut cu ou si otet ....
    spalatul in lighean ,deoarece nu era apa la dusuri ,frig si geamuri sparte in internat
    sedinte tinute de securisti si in care ne amenintau ca nu cumva sa vorbim cu strainii
    priviri graitoare aruncate de vecini si cunoscuti ,de cand unchiul meu fugise ,iar mama lui (nasa nea de botez)era chemata mereu la interogatorii.unii dintre acesti cunoscuti au intrerupt relatiile cu familia mea ....de frica probabil....cuvinte jignitoare la adresa familiei mele ,ne spuneau "anticomunisti ","americanizatii","tradatori".oricum suna mai bine decat "tiganca imputita ",nu -handlaugh- andlaugh-
    deci experiente :cu duiumul.din 17 decembrie nu am dormit aproape deloc .eram mereu cu urechile pe radio Europa Libera (oaza mea de libertate),iar dupa 22 am sta cu ochii doar pe TV .cand a fugit Ceausescu ,am fugit in bluza si papuci de casa la taica-meu la servici (nu era departe)si am strigat in gura mare "Tati ! a fugit Ceauscu...S-a uitat ca la o nebuna si pe urma a fugit sa deschida radioul ,dar nu inainte de a-mi spune "Fugi si te-mbraca !Nu vezi cum arati?"
    si acum parca vad toate momentele si retraiesc la maximum acea perioada...pacat ca unii au inteles libertatea castigata prin sange ,gresit ....

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    asa e,dupa cum am zis,mai ales aici in UK,cei din generatia noastra sunt destui de putini.
    In Iasi,a fost asa,o revolutie mai de catifea cum ar veni,dar tot s-a iesit pe strazi,ce nebunie,ce se canta,momente unice,apoi TV-ul,nopti in sir,adunati pe la colegi,il prinde,nu-l prinde??,etc.,etc.

Atatia tineri morti,dar mai revoltator,tinerii studenti omorati la mineriada,de un criminal pe care justitia recent l-a absolvit de orice vina.HALAL JUSTITIE.
    Daca minerii nu ar fi atacat atunci Bucurestiul,posibil sa nu mai fi fost condusi tot de lica comunista,probabil RO ar fi fost de mult parte UE.
    Dar asta e alta poveste decat 22.

7. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Zilele si orele evenimentelor sant mai neclare dar mi-aduc aminte exact intamplarile, si printre altele au fost asa:

Niste tineri demonstranti, 4-5, au fugit alergati de un tanc in spate la Unirea. Era o mica strada care era infundata, dar ei nu cred ca stiau asta. Au aflat imediat cand am auzit impuscaturi de mare calibru. Tancul s-a intors singur incet spre centrul pietei. Ramasesera urme si de senile si altele. Eu cu mama am urlat la ei de mai departe dar nu s-au mai sinchisit.

Am alergat cu un prieten la Palat si am "demonstrat". Era ziua prietenului meu pe 22 si cand am primit o rafala de automat langa Auto-Moto-Velo-Sport langa Hotel Bucuresti care s-a urmat de prabusirea intregului geam de la magazin, ne-am razgandit de a mai alerga ca idiotii fara arme.

Intr-un final eram la Palat cand au inceput sa vorbeasca cei noi si sa spuna ca Ceau a plecat. Am tipat toti de bucurie si cu greu ne-am intors la casele noastre spre dimineata.

Vor fi 20 ani la anul si trebuie sa recunosc ca nu s-au schimbat multe in Parlament.

De la mineriada ce sa mai spun, au ramas suficiente semne la Universitate.

Cu bine.

8. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am foarte multe de adaugat la acest subiect, eram doar un copil de 5 ani la revolutie. Dar citind toate astea si mai ales vazand abrambureala din clasa politica din Romania efectiv ma doare sufletul pentru toti cei care au murit pentru un ideal in acele zile.
    De schimbat s-a schimbat ceva in Romania, dar este departe de ceea ce ar fi putut sa fie. M-am dus saptamana trecuta la vot si mi-am exercitat un drept castigat cu greu la revolutie. Si care este mai exact rezultatul? Balamuc in Parlament. -zipped- ipped-

9. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Wow citind cele scrise de voi mi se par a fi memorii demne de pretuit si ma bucur enorm ca am apucat sa le citesc ...eu aveam 2-3 ani pe atunci si inca mai am cosmaruri cu sunetele tancurilor si a sirenelor din Iasi,inca mai simt frica mamei mele care tremura la gandul ca tatal meu era chemat la datorie si mai ales ca fratelei ei era in aceasi situatie. Sau memoria matusii mai mele care inca isi plange fiul piedut in Revolutie !Sau ca ma uitam 1-2 cel mult pe saptamana la televizor la desene animate sau la primele videoclipuri cu Michael Jackson...memorii care ti se intiparesc si nu le poti uita usor.
    E interesant insa sa auzi si alte amintiri !
    -takecare- akecare-

10. poznasul

poznasul New Member

Trophy Points:
    0
    hmmmm,revolutie-lovitura de stat, dsa dam cu banul?
    pai este revolutie pt ca oamenii si-au dorit schimbarea puterii si a formei de guvernare,
    este lovitura de stat?nu stiu daca dpdv istoric si juridic este dar atata timp, cat existat un grup ce a actionat din spate , iliescu si alti cativa +faptul ca la un moment dat si armata s-a aliat lor atunci se poate spune lovitura de stat
    cu sau fara implicatii externe?orice persoana inteligenta isi pune aceasta intrebare si gandeste ca o mai mica sau mai mare implicatie externa a fost posibila
    au fost teroristi romani, arabi sau altii?nu stiu

au facut iliescu ,stanculescu si restul un proces special cu scopul de a-l omori pe ceausescu?asta da si este usor de dovedit
    au vrut iliescu,roman si altii puterea?da absolut, din prima zi
    a fost constituirea FSN-ului ca si partid politic inceputul cel mai vizibil de mazgalire si abureala cea mai mare si manipulare a populatiei?DA CATEGORIC si inceputul sfarsitului revolutiei
    au vrut oamenii sa faca partide politice si sa faca o clasa plotica pe 2 ianuarie?da
    atunci a fost primul miting organizat de cei ce aveau sa devina PNT,PSD,PNL , miting care a fost inabusit de betivi si oameni adusi din fabrici, de aici vestita lozinca:''IMGB face ordine''

aAu vrut Iliescu,Roman si ceilalti comunisti puterea si puterea absoluta?/DA
    Au fost ei obligati sa faca CPUN-primul''parlament'' romanesc?DA
    A distrus Iliescu si clica lui orice sansa de democratie veritabila pt 20 ani si a distrus orice viitor prosper si averi oneste?DAAAAAAAAAAA
    s-au manjit cu sange n Iliescu,Chitac(ministru de interne),Stanculescu(sef al armatei in Timisoara),Iliescu ,Roman,Cozma ,Securisti si Securitatea la revolutie si mineriade?DAAAAA
    au murit acei oameni la revolutie de pomana?Categoric , daca avem in vedere ca ar fi cazut regimul ceausescu impins din spate in maxim un an si poate-poate am fi avut si noi o revolutie de catifea

AU distrus ILIESCU si ROMAN in primul rand, viitorul unei tari intregi si departarea ei de sansa de avea un start social-economic onest si rezonabil? CATEGORIC DA
    - din cauza ca u au facut nimic si nu au dorit indepartarea comunistilor si interzicerea celor din APARATUL COMUNIST(din care faceau multi din FSN parte) de la primele alegeri din 90' , de aceea s-a jefuit tara de la inceput si s-a umplut in functii la vremuri noi TOT CU EI.

ASA CA pe 17-22 si in dec. , ma intreb mereu daca a meritat ce s-a intamplat, ma intreb mereu daca romanii isi merita soarta si mocirla de 20 de ani...si eroi si oameni onorabili manjitzi iar calaii libei si stimati de multzi oameni.
    Sunt si eu trist si amarat cand ma gandesc la DECEMBRIE romanesc si inevitabil la MINERIADE...si stiu ca nu exista nici un dumnezeu pt ca asa magarie si mizerie romaneasca, asa oameni si partide plotice in Romania , nu si-ar avea sensul.Romanii nu au invatat din propria istorie nimic pozitiv, nu s-a dat o lectie de viata...ci aramas doar tristetze,amaraciune si mult,mult sange( si URA de clase si intre oameni din anii 90) ce nu o sa poata fi sterse vreodata

http://www.youtube.com/watch?v=sMiEaVk_as4

{youtube}sMiEaVk_as4{/youtube}

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/sMiEaVk_as4&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/sMiEaVk_as4&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

11. poznasul

poznasul New Member

Trophy Points:
    0
    nu reusesc sa pun youtube,am incercat cu paranteze si embeded.Poate cineva sa-mi explice cum?

mai pun o versiune a lui Valeriu Sterian cu secvente de multumire alui Iliescu pt mineri

http://www.youtube.com/watch?v=GCzK-8Wj ... re=related
    si cum au gasit la PNT minerii droguri si masini de tiparit bani +multumirile pt plantat de flori ale lui iLICI

http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlA ... re=related

aici abveti onoarea sa ascultati un alt GOLAN de frunte,Cristi Patzurca:
    'mi-e greu tlul de erou caci frati noi suntem/as vrea sa-mi dati un nume nou/GOLAN POSTMORTEM!'
    HMMMMMM,UFFFF
    -cry2- ry2-
    PS:nu o sa uit niciodata zilele de la revolutie,oamenii pe strazi,RADIO EUROPA LIBERA si oamenii si spiritul UNIC din Piatza Universitatzii pana in mai dupa alegeri cand s-au retras mai multe asociatii si o parte din sprijin

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    poznasule,citindu-ti postul si vazand clipul de pe youtube,mi-a sarit toata mahmureala din cap de dupa party-ul de aseara.
    tin minte ca,premergator lui 22,ceva pe 18-19 cam asa ceva,stateam la rand in spatele alimentarii,sa ne aprovizionam cu ceva d'ale gurii pt CRACIUN,,caci asa era atunci,pt cine isi aminteste,te duceai la coada din spate pe la 3-4 dimineata,sau chiar cu o zi inainte,mancarea/bautura se dadeau printr-un gemulet mic deschis in usa de tabla,
    deci stateam acolo,si lumea discuta despre TIMISOARA,dar nimic nu era sigur,totul parea doar un zvon prea bun ca sa fie adevarat.
    si a venit apoi 22,si TV-ul,prima revolutie din istorie transmisa live.
    cred ca,in prisma celor ce au urmat,are mai putina relevanta pt noi,muritorii de rand,ca a fost revolutie autentica,sau lovitura de stat.
    mai cred ca petrica roman s-a intamplat sa faca parte din istorie,mai mult pt carisma,
    pe cand iliescu e clar ca a fost ,si este,continuATORUL bolsevismului,sper ca istoria adevarata ii va gasi exact locul si rolul lui in infundarea ROMANIEI in ceea ce a ajuns tara noastra acum.
    cat despre mineriade,imi mentin parerea ca ne-au tras inapoi din Europa cel putin 25-30 de ani,mi se face pielea de gaina cand vad cum erau batuti oamenii pe strada,am un bun prieten care a stat in Piata Universitatii,si care a scapat nebatut doar fiindca a avut la el buletinul de IASI,am mai postat pe undeva,se stie ca Moldova l-a votat masiv pe iliescu.
    Tot ce se vede acolo,pe film ,a fost adevarat,si chiar mult mai rau.
    Studente violate,care nu aveau cui sa faca plangere,caci politia le lua in ras--"pai nu vreti libertate??""

In tot acest context,la acusi 20 de ani de la evenimente,faptul ca justitia din Romania,il gaseste nevinovat,si il exonereaza de orice vina pe acest CRIMINAL,care este iliescu,spune multe din pacate despre ce este inca Romania.
    Adica,vezi Dne,minerii au ajuns in Bucuresti din simt civic.
    Miron Cozma,un alt CRIMINAL,pe care iliescu a incercat,in ultimile lui zile ca si presedinte,sa-l scoata din inchisoare,dar s-a intors inapoi,datorita oprobiului public..
    mai vb,ca as putea sa o tin tot asa la nesfarsit

13. poznasul

poznasul New Member

Trophy Points:
    0
  14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    da, da, asa este, o metafora extrem de minerita... oops, typo :)
    foarte bun filmul, intr-adevar. Merita cumparat pe DVD original si tzinut la colectie, revazut din cand in cand...

15. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    M-am gandit sa postez si eu ceva, cu riscul sa mi se urce lumea in cap. De ce mai dezgropati mortii? Chiar aveti cu totii amintiri asa de placute din acea vreme (eu unul nu stiu ca m-am nascut cu vreo 4 ani dupa)? Credeti cumva ca ce au facut cei care au murit este ceva de laudat? Cum in alte tari s-a putut si fara violenta? Dar la noi pana nu dai cu parul nu rezolvi nimic. Chiar credeti ca cei care au murit au facut asta pentru ca vroiau sa fie liberi, sau din teribilism? Si alte natiuni aveau o dorinta arzatoare de a fi liberi, dar nicaieri nu a fost mai sangeros ca la noi. Eu unul nu m-am nascut pe vremea comunismului dar nici acum nu-i mai bine , mai ales ca se reinvie fantomele trecutului si parintii mei ,si nu numai, tin cu tot dinadinsul sa aflu si eu cum au trait ei in faimoasa "epoca de aur". Cei care cu adevarat au murit pentru ca noi sa fim liberi nu sunt acestia din '89, cand se ducea si un pusti de 19 ani sa se bata parte in parte cu tancul ca asa auzise el ca salva tara, adevarati eroi sunt cei din vremurile de mult apuse, din cele doua razboaie mondiale, din razboiul de independenta si multe alte lupte duse pentru ca noi sa fim liberi. Cei care au murit in '89 au murit degeaba oricum, pentru ca pe Ceasca si nevasta-sa ii pastea o calatorie iminenta in lumea celor care nu se mai intorc. Ar trebui sa ne iasa din constinta si din memorie o data pentru totdeauna imaginea acelor vremuri daca vrem cu adevarat sa devenim ceea ce azi pretindem ca suntem: o tara democrata, cu valori si principii pentru ajutorul oamenilor si nu pentru interesele proprii. Stiu ca ceea ce spun eu aici este probabil pentru multi un stereotip, un ideal care nu va fi niciodata atins, insa tind sa cred ca macar o parte din tanara generatie gandeste la fel ca mine.
    Lasati comunisti si acele vremuri negre deoparte daca doriti cu adevarat sa ajungem sa egalam pe altii macar din punctul de vedere al mentalitatii si a conceptelor, daca nu economic sau social.

16. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    UN POPOR CARE NU-SI CUNOASTE ISTORIA ESTE CA UN COPIL CARE NU ISI CUNOASTE PARINTII!

In ultimii 20 de ani datorita atitudinii noastre, datorita inconsecventei, datorita dorintei de imbogatire peste noapte si datorita prostiei, ne-am calcat in picioare valorile si le-am trimis la export. Nu sunt putine cazurile celor care, cu toate ca au o situatie materiala buna in Romania, au preferat din varii motive sa paraseasca tara. Unii spun ca datorita marginalizarii, altii spun ca merg sa muceasca pentru a putea conserva agoniseala de pina`n prezent.
    Eu cred ca un ROMAN ADEVARAT nu se mai regaseste in mocirla politica si economica din zilele noastre. Si daca vom continua sa asistam pasivi la degradarea morala a intregii societati s-ar putea sa vorbim de o Romanie transformata intr-o Etiopie.
    Eroi la revolutie au fost si inca multi. Naivi, idealisti manati de sentimente curate au iesit in Timisoara si au aprins constiintele mii de romani. Au fost si in Bucuresti, pe multi dintre ei ii cunosc, dar au fost pervertiti cu lucruri marunte si au trecut in planul doi, lasand in fata oportunistii care la aceea vreme faceau "investitii" pe termen lung.
    Asa au aparut politicienii de azi, oameni fara coloana vertebrala, moluste. Politicienii autohtoni sunt de fapt tarabagii din trecutul comunist, carausii de jeansi si cartuse de tigari,vanzatorii de neam si tara.
    Au fost si oameni politici ce nu au cedat in fata mitei electorale. Unul a fost CORNELIU COPOSU, altul RATIU. Ce folos ca au fost ... Iar discipolii lor s-au manjit,
    Ce pot sa-ti recomand este sa mai pui un pic mana pe carte si sa mai citesti un pic istoria trecuta si sigur vei gasi raspunsuri.
    In orice caz, daca vom continua sa inghitm gogosile capitalismului salbatic din era post-decembrista, mai mult ca sigur ca ne vom exclude din categoria tarilor civilizate.
    Haideti sa ne respectam inaintasii. Kogalniceanu, Iorga, Titulescu, Bratienii s.a.m.d.. Haideti sa recitim teoriile lor si sa invatam sa redevenim ROMANI!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!

17. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    angel 93, ma cutremura pur si simplu modul cum gandesti
    de la cei care n-au fost decat profitori si tortionari in vremea lui Ceasca si poate a lui Iliescu,nu am pretentii dar de la cei tineri care se considera romani si eventual zic ca-s mandrii sa fie romani , nu m-as fi la astfel de comentariu si mod de a gandi.e jale mare cu tara aia daca-s multi asa.
    asa cum ti-a spus cineva mai sus, istoria este parte din neamul tau si influenteaza traseu tau de azi, faptul ca traiesti intr-un capitalism inca salbatic si democratie implementata cu forta , dupa ce unii au murit in 89 pt asta iar alti cativa in iunie 90 la mineriada este rezultatul acestor evenimente si a istoriei
    um popor este obligat sa-si stie istoria si sa vada cum s-au constituit evenimentele , cu bune si cu rele

faptul ca nu a existat imediat dupa revolutie Legea Lustratiei si condamnarea oficiala a comunismului, sunt premizele raului si stagiului in care ne aflam azi.Iliescu si ai lui prieteni au furat 10 ani din posibilitatea unei vieti mai bune, cam situatia tarii de azi , economic-social , ar fi trebuit sa o avem prin 95
    avem o clasa politica construita pe cadavre si sacrificiu ce nu trebuia sa existe
    eu inteleg ca aveai doar 5 ani, sigur nu scoteai aceste ineptii daca aveai macar 14 ani atunci
    azi folosesti un drept elementar, cel al liberei exprimari si nici nu ii cunosti valoarea,intradevar ca sunt si unii ar vinde acest drept pt ceva mancare sau bani, in ziua de azi

eu ma intreb ce istorie , general vorbind, ai studiat tu in scoala si mai ales cat de multe reportaje cu evenimentele din Dec 89 din Timisoara si Bucuresti dar si alte orase, ai vazut tu!
    dar mineriada, dar constituirea noii republici numita simplu Romania, constituirea FSN ca organ de stat ce a inlocuit PCR iar la presiunea celor ce au reinfiiintat partidele istorice ( Ratiu, Coposu,Campeanu si Cunescu) si cerea a ctorva zeci de mii de manifestanti pe 12 ian si 18 feb s-a dat drumul la inregistrarea noilor partide si in sfarsit s-a admis constituirea unui parlament temporar CPUN ( asta dupa ce Iliescu i-a facut pe toti legionari, vanzatori de tara, le-au inscenat o farsa cu betivi,oameni care ziceau ca i-a platit Ratiu personal in dolari sa vina in piata si mai ales ne-a invrajmit treptat pe noi romanii, cei ce ne-am trezit mai devreme, cei ce s-au trezit mai tarziu, dupa mineriada din iunie si mai ales cei ce s-au trezit f tarziu sau deloc)
    am fost colegi de clasa, rude, frati, surori copii cu parinti invrajbiti si influentati de aceste nimicuri de Roman, Iliescu si gasca care mare parte se heseste si azi in toate partidele mari din Ro-PSD,PDL si PNL

sa vezi oameni ( pensionari, muncitori, toti tot din Bucuresti, nu doar mineri) care te iau la bataie ca ai ochelari , ca arati a intelectual, ca esti intelectual, ca esti student

nu trebuie sa uitam ci trebuie sa invatam ceva din trecut
    pt mine Romania e o tara moarta, o tara care nu a stiut sa-si cinsteasca eroii, o tara in care au murit mii de oameni si abia au fost cativa arsetati si au facut inchisoare un pic ( stanculescu, chitac, nicu ceausescu. postelnicu,bobu)

18. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, angel93

Fac parte dintre pustii aia de care zici tu cu dispret ca s-au dus sa se bata pe strazi la Revolutie. Aveam 17 ani pe atunci – cred ca tot atatia ai si tu acum - si parintii mi-au interzis sa ies din casa dar eu totusi am iesit. Am auzit gloantele suierand, am vazut un tip impuscat in picior (n-am sa uit niciodata cum i s-a umplut piciorul de sange, a fost impuscat undeva sus, in partea inghinala si blugul – prespalat, cum se purta pe vremea aia – i s-a inrosit instantaneu cum a cazut la pamant). L-au tras niste oameni mai la fereala, eu recunosc ca am fugit de frica sa nu o patesc si eu. Fugeam pe stradute, in zig-zag, cu frica in suflet, insa nu m-am dus acasa. Am ramas pe strazi, strigand impreuna cu ceilalti “vom muri dar vom fi liberi” si “veniti cu noi.” Cand incepeau sa traga in multime, fugeam care incotro, ca iepurii, dar dupa aia gaseam alte multimi de oameni si iar ne puneam pe strigat. Am vazut multi pusti ca mine morti pe strazi, am vazut mai tarziu parinti in biserici plangandu-si copiii intinsi in cosciuge ieftine, cu urme de sange pe obraz. La Biserica Coltea era o fata tanara imbracata in mireasa, cu o rana pe obraz, si mama ei plangea sfasietor, plangeam toti in biserica desi nu o cunosteam prea multi pe fata aceea. Am avut noroc ca nu m-a nimerit nici un glont atunci. Am avut noroc ca nici macar o rana n-am avut. Altii n-au avut acest noroc si intotdeauna voi avea o admiratie si un respect profund pentru eroii Revolutiei din 1989. Nu m-am dus, ca multi dintre falsii eroi gen Bebe Ivanovici, sa imi scot certificate de revolutionar ca sa beneficiez de terenuri, scutiri de impozite si alte astfel de tampenii. Eu am iesit in strada pentru ca nu se putea altfel – si acum cred acelasi lucru, ca daca nu am fi iesit noi, prostii aia, in strada, nu ar fi existat libertate de exprimare in Romania. Ei, vezi tu, de aia am iesit eu. “Vom muri dar vom fi liberi” nu a fost, pentru pustii aia pe care ii dispretuiesti tu acum, un slogan gol. Noi chiar credeam ca e mai bine mort decat sa traiesti in minciuna de atunci inca un minut. Iesirea tinerilor in strada a fost o rabufnire de sinceritate, de revolta impotriva unui sistem in care nu puteai fi tu insuti. Am iesit pentru ca stiam ca numai aratand ca nu ne e frica de represiune putem opri represiunea – chiar cu pretul vietii. Si n-am dat inapoi nici cand ma kkm pe mine de frica pentru ca stiam ca un om mai putin pe strazi inseamna o sansa in plus pentru represiune sa se intoarca.
    Bineinteles ca dupa aceea idealurile Revolutiei au fost furate. Dar cu concursul cui? Cu concursul celor care au stat in spatele perdelelor, al celor care spuneau ca “e o prostie” sa iesi in strada, ca nu rezolvi nimic. Al celor pasivi.
    Am fost si la manifestatiile din ianuarie si am fost si in Piata Universitatii in fiecare zi, chiar si cand au venit minerii. Atunci, din nou, am avut noroc. Unui miner batran i s-a facut mila de mine si le-a zis celor care ma inconjurasera “lasati mai ca noi nu cautam copii, cautam din aia, studenti.”
    In Piata Universitatii se cerea aplicarea punctului 8 al Proclamatiei de la Timisoara, care stipula ca fostele cadre de conducere din partidul comunist sa nu aiba acces la functii politice. Daca s-ar fi implementat acest punct, Romania ar fi avut alta soarta istorica – nu ar fi fost sub cizma comunistilor din esalonul doi, asa cum este si in zilele noastre. Insa, in loc ca oamenii sa vada adevarul privind manifestatia din Piata Universitatii, au preferat din nou sa stea in spatele perdelelor si sa creada minciunile difuzate de TVR. Nici macar cei din Bucuresti, cu exceptia intelectualilor, nu s-au obosit sa se deplaseze pana in Piata si sa vada ca acolo nu se vand droguri asa cum zicea TVR ci se canta pentru libertate.
    Ce ma mira – si ma doare - pe mine este ca la 20 de ani de la aceste evenimente un om care are varsta pe care o aveam eu atunci are o viziune atat de distorsionata si cinica asupra a ceea ce s-a intamplat. Poti te rog sa imi explicit si mie cum ai ajuns la concluzia ca “cei care cu adevarat au murit pentru ca noi sa fim liberi nu sunt acestia din '89, cand se ducea si un pusti de 19 ani sa se bata parte in parte cu tancul ca asa auzise el ca salva tara” si “Ar trebui sa ne iasa din constiinta si din memorie o data pentru totdeauna imaginea acelor vremuri daca vrem cu adevarat sa devenim ceea ce azi pretindem ca suntem: o tara democrata, cu valori si principii pentru ajutorul oamenilor si nu pentru interesele proprii.”
    Personal cred ca doar amintindu-ne ca au murit niste oameni, majoritatea tineri, pentru ca noi sa fim liberi azi, putem fi o tara democrata, cu valori si principii. Eu nu neg eroismul celor care au luptat in razboaiele de independenta. Dar nu uita ca ei aveau arme – tinerii de la Revolutia din 89 nu aveau.
    In final, ca si asa e mult prea lung mesajul asta, uite o poezie de-a lui Nichita Stanescu, poate te lamuresti ce se intampla cu tinerii... din ziua de azi, ca sa zic asa. Adica cu voi :)

Din nou, noi

Bun, dar cu noi cum rămâne?
    Ei au fost mari, tragici, sfinţi...
    Ei au mâncat pâine,
    părinţilor noştri le-au fost părinţi.

Dar noi, dar cu noi?...
    Lor le-a fost frig, au pătimit,
    au mers prin zăpadă, prin noroi,
    au murit şi s-au nemurit.

Noi trăim, cu noi cum rămâne?
    S-a hotărât ceva? S-a hotărât?
    Când anume şi ce anume?
    Suntem, dar ne este urât!

Ideea – finala, ca e tarziu si pun pariu ca i-am plictisit pe toti – este ca pentru ca un popor sa fie mandru si demn fiecare generatie trebuie sa lupte pentru principiile si valorile sale si trebuie sa nu isi uite istoria. Sper, sper ca pana la urma in Romania principiile si valorile vor prevala.

19. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    @angel93

Nu as spune ca ti-ai furat-o cum spunea prietenul vali b.
    As spune ca trebuie sa citesti putin mai mult deoarece nu ai trait si nu ai simtit acele vremuri. Dar perceptia "libertatii" din zilele noastre ar trebui sa-ti dea de gandit. Baniuesc ca ai conditiii de trai bune, ca te`mpresoara fetele si toate acestea iti dau un sentiment de siguranta si incredere in propriile forte. Un drum scurt catre - cum spun eu - catre cultura " valoarea mea, valoarea mea" sau " am bani, am masina, sa moara dusmanii de ciuda"!
    Copii ai vremurilor tulburi fara de orizont! Mi-e mila de voi caci atunci cand veti da piept cu realitatile cumplit de dureroase veti ingrosa randurile celor care vor abandona competitia. Caci viata e o competitie, o competitie cu selectie nenaturala ( in Romania ). Nativitatea paleste in fata parsivismului si in urma raman parinti cu obrajii scaladti de lacrimi.

As dori sa ai rabdare si putere sa-i intelegi pe cei ce vorbesc dincolo de morminte. Sa ai discernamatul necesar sa distingi discursul retoric al unei pramatii de al unui necajit ce pledeaza din suflet.( cam rar in zilele noastre )
    Eu sper in indreptarea "pacatosului" si stiu ca orice constiinta castigata e un plus pentru noi ca natiune!
    In rest sa-ti dea Dumnezeu sanatate si minte sa poti intelege de ce au murit altii pentru tine!
    Cu drag

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Angel93 o sa-ti spun si eu doua vorbe, dar nu de dragul de a-ti confirma ideea ca ti se urca lumea in cap, ci pentru a te face sa te gandesti si la unele aspecte ce poate ti-au scapat - ca am observat ca esti baiat istet.

Mi-ar placea sa cred ca ce vrei tu sa spui e "sa iertam, dar sa NU UITAM". Apropo, stii cine spune mai mereu "De ce mai dezgropati mortii?"? Tovarasul Ion Iliescu. El insa are "scuza" unei relatii cu anumite structuri foste(un termen interpretabil) sovietice. Dezgroparea mortilor la figurat pentru el ar insemna sa faca cunostinta cu ei la propriu.

De ce spun sa nu uitam? Pentru ca istoria are o caracteristica: se cam repeta(in diverse feluri). Ca sa poti sa treci cu bine prin anumite momente mai grele, e important sa intelegi similitudinile dintre perioadele istorice. Stii, in momentul in care rusii (pardon, sovieticii, sa nu-i jignim pe acei cetateni rusi care au fost si mai sunt Oameni) au pus stapanire pe Romania, s-a intamplat un lucru care aduce suferinta si acum: s-au inversat ierarhiile, s-a distrus o societate (nu era perfecta, insa se dezvoltase intr-un mod cat de cat natural). Stii, in satele(si nu numai) romanesti preotul, invatatorul, primarul reprezentau niste repere(de intelepciune, de bun simt, de civilizatie, de responsabilitate), la ei se uitau oamenii cu respect - respect provenit din meritele pe care acesti oameni le aveau(mai erau si exceptii desigur). In multe cazuri aceste repere au fost inlocuite cu niste indivizi al caror singur merit era adulatia (de multe ori de fatada) fata de partid sau fata de tatuca de la Moscova. Acum, ce sa zic, lasa pe mana unui om oarecare(de fapt de multe ori se intampla ca acesti indivizi sa n-aiba nici capacitati intelectuale, nici morale) formarea unor copii sau responsabilitatea mentinerii valorilor etice intr-o comunitate. Intelegi ce se poate (s-a) intampla(t)?

Ajungand la momente mai recente iata inca un motiv pentru care n-ar trebui sa uitam:
    http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/s ... 3hnr/print
    Asta apropo de o posibila dezvoltare economica(e drept intr-un singur domeniu, dar cate astfel de exemple n-or mai fi?).

Si ca sa ajungem la o perioada si mai recenta, e un filmulet mai sus in care un miner da interviu la TVR "dupa dictare" - nu stiu daca reusea "performanta" sa si scrie dupa dictare. Ai ascultat cu atentie ce zice? "Am gasit la PNT-eu, droguri, armament, munitie, masina de scris automata ..." Stii ce reprezinta masina de scris automata? E condeiul modern (ma rog, mai nou e calculatorul). E tarnacopul sau bata intelectualului. Ti-aduci aminte ca-ti spuneam de istoria care se repeta? De inteleptii satului si de inversarea reperelor? In '90 prin Bucuresti, daca aveai ochelari sau/si barba (asa vedeau ei intelectualii) erai dusman al poporului si cadorisit cu un pamflet in forma de bata pe spinare. Pentru ca exista "riscul" ca prea multi oamenii sa inceapa sa gandeasca liber si nu dupa dictarea de la centru. Revin si la prezent si iti dau o tema de gandire: cam unde se ajunge cand scoti in fata cu obstinatie "modele de succes" - oieri sau bisnitari care devin parlamentari sau oameni de seama in tara asta, curve de lux sau de duzina, si orice alt individ care prin hau-hau si avand la dispozitie o sala care rade si striga la comanda le spune privitorilor ca se distreaza (ba ajunge sa creada chiar el ca are succes si e spiritual, sau "lider de opinie").

Ai dreptate si tu pe undeva. La orice manifestatie, printre cei insufletiti de anumite idealuri, se infiltreaza tot felul de indivizi(teribilisti, anarhisti, profitori, "revolutionari cu certificat"). Stirbeste asta din eroismul celor ce au un ideal si mor pentru acel ideal - chiar daca gandind la rece pare un gest prostesc sa te arunci cu pieptul gol in fata unui tanc? Spuneai de cei ce au luptat in razboi. Crezi ca toti se duceau la razboi de dragul de a elibera tara? Si chiar dintre cei ce erau insufletiti de idealuri de libertate, crezi ca aveau idealurile astea din proprie initiativa, sau le erau insuflate de altii(din diverse motive)? Crezi ca soldatii romani "au intors armele" pe 23 august pentru ca au fost strafulgerati in masa de un drag de rusi nemaipomenit?

Iar despre cat de sangeros a fost la noi comparativ cu altii, gandeste-te ca scenariul evenimentelor nu a luat in calcul reactia oamenilor (practic s-a vrut o lovitura de stat dar peste ea s-a suprapus o reactie populara), iar marea majoritate a victimelor "a fost nevoie" sa fie "inventate" pentru ca rescrierea scenariului sa iasa bine pentru scenaristi. Practic s-au ciocnit doua curente: ce-am vrut noi cu ce-au vrut ei. S-a intamplat ca un numitor comun al celor doua curente sa fie inlaturarea lui Ceausescu, dar in esenta era inlaturarea comunismului vs perestroika romaneasca.

Tot respectul pentru parintii tai care "tin cu tot dinadinsul sa afli", cred ca nu fac asta pentru a se plange de cum au dus-o ei, ci mai ales ca tu sa inveti sa recunosti un pericol inainte de a fi prea tarziu. Oare si profesorii tai tin la fel de mult sa afli?

P.S. Ce inseamna pentru tine "sa reinvii fantomele trecutului"? Dar cu cuvintele tale nu ce ai auzit la altii.

Share This Page