4.9 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

10 euro pe luna, nimica toata

Discussion in 'SEZATOARE' started by TheXman, Jan 30, 2015.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Am trait sa o vad si pe asta . nemernicul de ponta care a blocat romanii sa voteze le cere bani mai nou ...

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ontopic:

http://www.zf.ro/opinii/cristian-socol- ... a-11249035

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    in 2013:
    10 euro x 3 milioane x 12 luni = 360 milioane.
    Oricum TVA-ul celor 4 miliarde depaseste suma pe care si-o doreste individul la buget de cel putin 3 ori, dar nu-i asa... vrem spitale ca'n Germania.

Si cei 1 miliard care intra in buget sub forma TVA nu inseamna nimic, pentru ca, tot individul zice:

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am mai zis asta ...psd-ul nu mai poate fura bani europeni si s-a intors cu privirea spre Romania unde dupa cum ati vazut au crescut taxele sau au aparut altele noi .

Ganditi-va la ce coruptie este in Romania cat sunt taxele reale colectate si cat sunt declarate oficial colectate , ca parere personala 50% din taxele colectate in Romania se fura de cei de la conducere indiferent de partid .

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dar unde crezi ca se duc fratica Xman banii, nu tot la buget si de acolo la scoli, la spitale, la drumuri, la pensii sau la somaj?

Uite de ex daca iei un bilet de avion cum se duc banii inainte de a zbura.
    Government, authority and airport charges
    Airport Departure Tax - Romania
    Per adult EUR14.32
    Per child EUR14.32

Security Charge - Romania
    Per adult EUR7.00
    Per child EUR7.00

Ajungi acolo, bagi o benzina, platesti o rovinieta sa pleci de la aeroport - tot la buget se duc banii. si tot asa.

dar important e ce se intampla cu banii. daca se pun borduri in loc sa se faca autostrazi e mai greu...
    apropo - inventatorul borduriadei e la DNA cu alte distractii. oare o sa se discute din nou de ele?
    http://www.gandul.info/stiri/bordurile- ... na-2443549
    http://www.luju.ro/dezvaluiri/anchete/i ... an-mar?pdf

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Fratele meu alb , doar ultima propozitie este a mea , restul este ponta .

Dan , te rog sa pui ghilimele daca ai timp sa nu existe confuzie

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Omu-i disperat, nu prea mai este de unde fura,
    la fonduri europene vede ca se lasa cu bulau,
    pe Dan Sova l-au reprimit in PSD, cu functia unica de a gasi contractul Bechtel -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -ras2- -ras2- ,
    greii care stiau mishmashurile sunt pe la mititica,
    Nastase suge din ce a pus deoparte, Iliescu e cu un picior dincolo...nu mai are musiu Ponta niciun spate,nimic.
    Cand ii vad fata aia imperba si ranjetul de tolomac...si ce nonsalant vorbea de 10 Euro/luna,
    am intrat pe pagina-i de FB si i-am urat un sincer Siktir!

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Deja a dat-o la intors speriat de reactiile oamenilor -ras2- -ras2-

,, "Nu am propus si nu cred ca ar avea cum in mod real cotiza cu 10 Euro cei din diaspora la buget, dar participarea lor la dezvoltarea tarii si la sustenabilitatea marilor sisteme de pensii, sanatate si educatie ar fi necesara".,,

Mare magar .

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu ma simt prea entuziasmat la varianta de a cotiza cu 10 E pe luna ptr RO… nu am mai folosit de vreo 15 ani acte RO, platesc taxe de imi sar capacele in UK… asadar, ce obligatie am eu fata de RO???... sa le dau bani ca sa aiba ptr frauda si coruptie?

Pot dona £10 pe luna unei organizatii caritabile responsabile din UK, dar nicidecum unui coategoale RO care doar la spaga si furtisaguri ii sta gandul.

10. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Omu' nu e in mintile lui saracul...
    Da ma gandesc cu ocazia asta.. cine a ajuns sa ne conduca!!!

Ma resemnez cu gandul ca in curand voi pleca si eu in UK, cu familie cu tot.

11. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salut
    Nu ma pot abtine , cum își permite sa vb asa este incredibil de nesimtit ; oare cand au de gând sa înceteaz3, totuși cetățenilor sa facă pt a fi demis si cum ai putem face o plângere ; chiar sunt îngrijorat ca nu se mai încadrează in meseria lui si trebuie schimbat cu unul competent ; ce se întâmpla oameni buni cum de ai permitem noi restul asa ceva , dc suntem idioti si punem la conducere oameni din partidele care nu au facut nimic pt noi nu inteleg ....

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    parerea mea e ca nu ar fi o idee asa de rea, in conditiile in care cei 10 eur ar oferi niste servicii celor plecati care doresc asa ceva. pana la urma tot platesc asig de calatorie cand merg in romania (vreo £13/an), asa ca pt servicii similare sau chiar mai multe banii ar ramane in tara.

de ex:
    - acoperirea cheltuielilor in caz de repatriere (cateva cazuri au fost dezbatute aici pe forum / in media)
    - ceva servicii medicale / poate asig sociale
    - intrare gratuita la muzee, castele samd - ar genera si ceva venituri din turismul asociat;
    - alte "atractii" - lasam imaginatia sa-si spuna cuvantul.

privind asa de la departare lucrurile - cei de afara sunt obisnuiti cu plata taxelor, evident plata online e destul de facila, CNPul "se stie", statul ar putea face rost de ceva banuti, cheltuielile ar fi mici si usor de estimat (lumea vine destul de rar in tara, oameni in general tineri, samd).
    relatia cu disapora s-ar imbunatati, poate ar ajuta si pt viitoarele voturi, deci sincer cred ca ceva bine gandit si mai ales de implementat ar avea numai beneficii pt toata lumea.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    De la Inno.

Am catve nelamuriri domnule Ponta
    - ca sa platim cei 10 euro pe luna cum va organizati ? facem coada la Ambasada cate 10 ore ca la vot ? sau de data asta va organizati cu mai multe ghisee ?
    Sau poate chiar electronic ? Paypal acceptati sau nu pentru in cazul acesta acesta trebuie schimbata schimbata amenda in cazul donatilor primite de Monica Luisa Macovei
    - Cum rezolvam cu cei care au dubla cetatenie ? dau doar 5 euro pe luna ? Dar cei care stau doar 3 luni in strainatate si lucreaza sezonieri ? ei cat trebuie sa plateasca ?
    - O alta intrebare ( pe ton comunist , cum este de alfel toata ideea ) : Platim toti egal ? De ce sa plateasca toti egal ? Sa dea cei care au mai multi bani mai mult de 10 euro pe luna . De ce sa plateasca domnul George Iacobescu ( dati un google daca nu stiti cine e ) tot atat cat un muncitor de la cafenea angajat pe salar minim pe economie ? Cum facem cu cei care lucreaza in strainatate dar sunt de fapt platiti de statul Roman ? Angajatii ambasadelor vor plati ? Din cate imi aduc aminte D-l Jinga este in Uk de ... cam peste 5 ani , deci nu e doar .. in trecere , deci va rog sa nu uitati sa ii trimiteti factura .
    - ultima data cand am fost sa imi reinoiesc pasaportul in tara mi s-a spus ca ( desi le-am adus dovezi ca locuiesc de aproape 15 ani in UK la data aceea ) eu de fapt locuiesc inca in tara . Conform legislatiei Romaniei , eu figuram ca locuiesc in tara si trebuia sa imi fac "cerere de expatriere " pentru a "fi intr-adevar cu domiciul in Uk , deoarece Romania nu imi recunoaste cei 15 ani de serviciu , taxe platite in Uk , facturi , ipoteca la casa , etc . Avand in vedere aceste puncte , eu va trebui sa platesc cei 10 euro pe zi ? sau nu , pentru ca eu inca locuiesc in casa parintilor , nu ?!
    - In cazul intarzierlor de plata , sau chiar a neplatii ce veti face ? veti organiza o firma de recuperari cu autoritate ( in cazul meu ) in Uk ca sa recupereze cei 10 euro pe care ii datorez statului roman ?
    In speranta ca ma veti lamuri putin , va multumesc
    I Brezeanu
    detinator de cetatenie Romana si Irlandeza domiciliat in Marea Britanie

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ma uit cata inteligenta pot emana unii. sau cum si-o irosesc in loc s-o foloseasca pt ceva util -nu-ma-uit-

oare la HMRC cere tot asa de vocal sa platesca taxele prin paypal?

oare nu s-a auzit de situatia lui Boris Johnson care trebuie sa completeze un tax return doar pt ca e cetatean american?!
    http://www.theguardian.com/politics/201 ... s-tax-bill

cred ca omu' nostru ar trebui sa citeasca legea inainte sa comenteze... cred ca cei de la Pasapoarte nu stiau cu ce vedeta au de-a face!! -ras2- -ras2-

Share This Page