Fed Cup. Romania si Franta sunt la egalitate dupa prima zi

546

Simona Halep a adus primul punct pentru Romania in meciul de Fed Cup cu Franta, ce se joaca in faza semifinalelor. Aceasta a invins-o pe Mladenovic cu scorul de 6-3, 6-1.

In al doilea meci, Mihaela Buzarnescu a fost invinsa cu scorul de 6-3, 6-3 de Caroline Garcia, astfel ca dupa prima zi a intalnirii, Romania si Franta se afla la egalitate.

Debutul meciului dintre Halep si Mladenovici a fost unul echilibrat, astfel ca din primele sase game-uri ambele jucatoare au castigat cate trei.

Dupa game-ul sase, Simona Halep a inceput sa castige aproape fiecare game reusind sa se impuna in fata frantuzoacei.

De partea cealalta, Mihaela Buzarnescu a inceput meciul slab, fiind condusa inca de la inceput cu 3-0. Caroline Garcia a avut apoi o scadere in joc astfel incat romanca a reusit sa inceapa sa castige game-uri insa insuficient incat sa castige primul set.

Setul doi a fost inceput de Buzarnescu mai bine decat primul, insa de la scorul de 3-3 nu a mai reusit sa castige nici un game.

Buzarnescu o va intalni maine pe Mladenovici, iar Caroline Garcia va juca impotriva Simonei Halep.

Cele doua frantuzoaice vor juca si la dublu, acolo unde le vor intalni pe Irina Begu si Monica Niculescu. Cele doua echipe au insa posibilitatea sa faca schimbari.