FCSB s-a calificat in primavara europeana dupa un egal cu Hapoel Beer Sheva

125

FCSB nu a reusit sa o invinga pe Hapoel Beer Sheva in Europa League insa nu avea nevoie de victorie pentru a se califica mai departe ci de un punct pe care l-a si obtinut dupa ce scorul s-a terminat 1-1.

Echipa din Bucuresti a devenit astfel una din primele cinci echipe din actualul sezon al Europa League care s-au calificat in saisprezecimi.

Arsenal, Lazio, Zenit si Dinamo Kiew sunt celelalte echipe care au reusit sa se califice mai departe aseara. Arsenal s-a calificat tot dupa un egal pe care l-a obtinut in meciul cu Steaua Rosie Belgrad.

FCSB a deschis aseara scorul prin Florinel Coman care in minutul 31 a profitat de neatentia fundasilor adversi. Hapoel a egalat in minutul 37 prin golul inscris de Ben Sahar. In repriza a doua nu s-a mai inscris nici un gol astfel ca scorul de la pauza a ramas si cel final.

In celalalt meci al grupei, Victoria Plzen a invins Lugano cu 4-1, astfel ca FCSB nu are asigurat locul 1 in grupa. Poate cadea pe locul doi dar nu mai poate matematic sa coboare mai jos de atat.

Celelalte trei echipe se lupta in momentul acesta pentru a obtine cel de al doilea loc spre primavara europeana. Plzen are 6 puncte, Hapoel 4, iar Lugano are 3.