FCSB a invins in Israel si e aproape de o calificare in primavara europeana

184

FCSB a invins-o pe Beer Sheva in deplasare cu 2-1, prin golurile inscrise de Gnohere, in minutele 70 si 75, dupa ce a fost introdus pe teren in minutul 69, cand l-a schimbat pe Tanase.

Israelienii au redus din diferenta in minutul 87 prin golul lui Isaac Cuenca.

Prima schimbare in echipa lui Dica a venit devreme, in minutul 25. Romario Benzar s-a accidentat si a fost inlocuit de Gabriel Enache.

Golurile marcate de Gnohere au venit din momentele splendide create de Texteira si Budescu.

La primul gol Texteira a driblat mai multi adversari si i-a pasat lui Gnohere care a protejat mingea in prima faza si a sutat din intoarcere.

La al doilea gol, Budescu a inaintat pe flancul drept si din apropiere de coltul terenului i-a plasat mingea direct pe fruntea lui Gnohere, care a indeplinit practic o formalitate.

Rezultatul din celalalt meci al grupei a ajutat-o pe FCSB. Lugano a invins-o pe Victoria Plzen cu 3-2, astfel incat FCSB se afla in prezent pe locul 1 cu 9 puncte din 9, iar celelalte echipe au cate trei puncte.

In momentul de fata FCSB se poate califica fara sa mai castige vreun punct din urmatoarele trei meciuri ramase de jucat. Matematic mai are nevoie de 2 puncte.