Europa League: Astra a invins-o pe Victoria Plzen iar Steaua a remizat cu FC Zurich

804

In cea de-a treia etapa Europa League, echipele romanesti au reusit sa ia patru puncte, in urma victoriei Astrei si remizei Stelei.

Astra a reusit o victorie importanta, prima din aceasta editie, impotriva Victoriei Plzen, in deplasare, cu scorul de 1-2.

Alibec a fost omul decisiv, marcand primul gol al meciului si provocand un autogol. Cehii au redus din diferenta in minutul 86, dupa ce au primit o lovitura de penalizare.

Astra a jucat cu trei fundasi, Sapunaru, Alves, Fabricio, cinci mijlocasi, Lazic, Takayuki, Lovin, Boubacar, si cu doi atacanti, Alibec si Budescu.

Primul gol a fost marcat in minutul 41. In minutul 64, Astra conducea cu 2-0, printr-un autogol marcat de Horova.

Cu aceasta victorie, Astra a urcat pe locul trei in grupa si are doua puncte mai putin decat primele doua clasate, AS Roma si Austria Viena, care au remizat aseara in meciul direct.

Steaua nu a reusit sa o invinga pe FC Zurich, echipa ce joaca in liga a doua din Elvetia. Meciul s-a jucat pe Arena Nationala si s-a terminat 1-1.

Primul gol a fost marcat de Steaua, prin Golubovici, in minutul 63. A fost insa egalata cu cinci minute inainte de fluierul final, dupa ce elvetienii au inscris prin Kone.

Steaua a adunat doua puncte in grupa L si se afla pe ultimul loc. Liderul grupei este Villareal, cu cinci puncte.