CSM Bucuresti este la doua meciuri de a castiga din nou Champions League

388

Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti a invins sambata seara echipa maghiara Ferencvaros la Buducnost, in meciul retur ce a avut loc in sferturile Champions League.

Scorul la pauza a fost 15-14 pentru Ferencvaros, insa echipa maghiara nu a condus niciodata in meci la mai mult de un gol.

In schimb, CSM Bucuresti a condus si cu trei goluri si in ciuda publicului ostil nu a dat niciodata senzatia ca nu se va califica mai departe.

Scorul final al meciului a fost 27-26 pentru CSM Bucuresti. Echipa romaneasca nu si-a propus neaparat sa invinga ci sa apere intr-un fel avansul de la Bucuresti, acolo unde in tur a invins cu 30-25.

In meciul de la Budapesta, golurile CSM-ului au fost inscrise de Martin, Manea, Niombla, Bazaliu, Gulden, Torstensson, Mehmedovici, Curea, Saurina si Bradeanu.

CSM Bucuresti s-a calificat astfel in Final Four-ul Champions League unde mai sunt practic doar doua meciuri de castigat pentru a aduce din nou trofeul competitiei acasa.

Cele patru echipe care se vor lupta pentru trofeu sunt aceleasi de anul trecut, adica Vardar, Gyor, Buducnost si CSM Bucuresti.

Turneul Final Four se va juca la Budapesta pe 6 si 7 mai. Fiecare echipa va juca doua meciuri cu doua echipe diferite. Echipele care vor castiga in primul meci vor juca finala mare, iar cele care vor pierde primul meci vor juca finala mica, adica se vor bate pentru locul 3. Tragerea la sorti va avea loc maine.