Cristina Neagu a fost desemnata cea mai buna jucatoare a anului in Liga Campionilor

144

Cristina Neagu a fost desemnata din nou cea mai buna jucatoare a anului in Liga Campionilor, pentru al doilea an la rand.

„O singura jucatoare putea obtine aceasta distinctie. Felicitari Reginei Cristina Neagu!”, este anuntul Federatiei Europene de Handbal.

Votul a fost organizat de Federatia Europeana de Handbal. Neagu le-a multumit tuturor pentru votul acordat. „Multumesc tuturor pentru voturi! E un sentiment minunat sa vad ca sunteti atat de multi care ma sustineti de fiecare data! You rock!”, a spus aceasta.

Romanca a avut un an 2018 aproape perfect, daca scoatem din calcul accidentarea grava de la Campionatul European, care o va tine departe de teren cel putin cateva luni de zile.

In Liga Campionilor, sezonul 2017-2018, a terminat pe locul 1 in clasamentul golgheterilor. Tot pe locul 1 a terminat si in prima jumatate a acestui sezon dar din pacate accidentarea o va impiedica sa termine pe aceeasi pozitie si la finalul sezonului.

A venit accidentarea din sferturile de finala ale Campionatului European unde lucrurile au luat o intorsatura urata pentru Neagu. Desi statisticile stateau de partea ei, nu a fost nici macar printre nominalizarile pentru echipa turneului.