Cosmin Contra a debutat cu dreptul pe banca nationalei

145

Romania a invins aseara Kazahstan in penultimul meci din preliminariile de la Campionatul Mondial din 2018, care va avea loc in Rusia si unde am ratat calificare.

Cosmin Contra a debutat pe banca nationalei intr-un meci care a avut loc pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, acolo unde ca antrenor a castigat Cupa Romaniei cu Petrolul.

Scorul s-a terminat 3-1. Golurile Romaniei au fost inscrise de Budescu, care a marcat de doua ori in prima repriza, si Keseru, care l-a schimbat pe Andone in repriza a doua.

Contra a inceput cu un sistem cu patru fundasi, doi mijlocasi la inchidere, trei mijlocasi si un atacant. Andone a fost folosit varf impins, iar Budescu a fost folosit in spatele lui.

Primul gol al Romaniei a venit dupa o faza personala a lui Budescu, care si-a driblat toti adversarii intalniti si a tras pe sub portar la coltul lung. Al doilea gol a fost marcat tot de el dintr-un penalty.

Romania a terminat astfel pe locul patru in grupa sa, chiar daca mai exista o etapa si un joc cu Danemarca ce va avea loc duminica. Echipa noastra are nevoie insa de un punct pentru a urca in clasamentul FIFA si pentru a avea adversari mai usori la tragerea la sorti pentru preliminariile Campionatului European din 2020.