Brighton a castigat ultimul meci din campionatul Angliei prin golul lui Andone

207

Florin Andone a inscris unicul gol din meciul de astazi al echipei sale din campionatul Angliei. Brighton a castigat cu 1-0 meciul cu Huddersfield, din etapa a 29-a a Premier League.

Romanul a inceput meciul ca rezerva insa a fost introdus pe teren in repriza a doua, in minutul 57, in locul lui Glenn Murray.

Nu a durat foarte mult de la introducerea sa pe teren si romanul a inscris unicul gol al meciului in minutul 78, cu capul.

Acesta este golul cu numarul 5 al lui Andone in tricoul lui Brighton, in toate competitiile. Jucatorul a venit in vara anului trecut la echipa engleza de la Deportivo la Coruna. In ultimele trei meciuri ale echipei sale a lipsit deoarece a fost suspendat pentru comportament agresiv.

Golul lui Andone este extrem de important deoarece aduce o victorie contra unei echipe din a doua jumatate a clasamentului Premier League, foarte importanta in ecuatia evitarii retrogradarii.

Echipa romanului se afla pe locul 15, cu 30 de puncte din 28 de meciuri, la 5 puncte de primul loc retrogradabil, pe care se afla Cardiff.