Begu si Niculescu s-au calificat in semifinalele de la Australian Open

172

Irina Begu a inceput perfect anul 2018 in probele de dublu ale turneelor la care a participat. Dupa ce la inceputul lunii a castigat proba de dublu a turneului de la Shenzhen, alaturi de Simona Halep, in aceasta dimineata s-a calificat in semifinalele de la Australian Open, acolo unde face pereche cu o alta romanca, Monica Niculescu.

Cele doua romance s-au calificat in penultimul act al competitiei dupa ce au trecut de perechea formata din americancele Jennifer Brady si Vania King, scor 4-6, 6-2, 6-0.

In semifinale vor juca cu rusoaicele Makarova si Vesnina, daca acestea vor trece in sferturi de perechea formata din canadianca Dobrowski si chinezoaica Yifan Xu.

Meciul romancelor a durat doua ore si 12 minute. Acestea au inceput bine primul set, conducand cu 4-1, insa in cele din urma au cedat acest set.

Niculescu si Begu nu si-au pierdut serviciul decat in primul set. In celelalte doua seturi au preluat si nu au mai cedat initiativa ca in primul set. In setul doi nu au pierdut decat doua game-uri, iar in setul decisiv au castigat la 0.

Romancele si-au asigurat un cec de 144.736 de dolari si 780 de puncte WTA in clasamentul de dublu.