Astra s-a calificat in primavara europeana. Steaua a fost eliminata!

405

Astra a reusit o remiza la 0 cu AS Roma pe National Arena si s-a calificat in primavara europeana, dupa ce Austria Viena a fost invinsa cu 3-2 de Victoria Plzen, care a revenit de la 0-2 in inferioritate. In urma egalului Astrei, austriecii aveau nevoie de o victorie pentru a le lua locul romanilor.

AS Roma era deja calificata in faza urmatoare, avand cinci puncte in avans fata de locul doi. Astra a terminat grupa E cu doua victorii, doua egaluri si doua infrangeri.

La inceputul reprizei a doua, Alibec a reusit sa inscrie in poarta italienilor insa golul a fost anulat pe motiv de fault in atac.

Steaua nu a avut acelasi noroc si a fost eliminata de Villareal. Stelistii aveau nevoie de o victorie a lui Rusescu cu Osmanlispor si de un rezultat pozitiv cu Villareal. Osmanlispor a batut cu 2-0 pe FC Zurich insa Steaua a fost invinsa cu 2-1 de Villarreal. Steaua a terminat grupa L pe locul patru.

Anderlecht a fost invinsa de Saint-Etienne cu 3-2 in Belgia insa s-au calificat mai departe de pe locul 2. Francezii s-au calificat de pe locul unu. Cele doua goluri ale belgienilor au fost inscris de Stanciu si Chipciu.

Stanciu a fost integralist, iar Chipciu a fost schimbat in minutul 60, pe cand Anderlecht conduce cu 2-0.