9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

zboruri catre romania

Discussion in 'SEZATOARE' started by poujou_kick, Aug 5, 2010.

1. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    ...asa zisul "low cost" wizz air este mai scump cu £45 decat british airways si £30 decat tarom, asa ca data viitoare cand cvautati dupa un bilet luati in considerare si amaratul de tarom cat si british airways ,acestea fiind curse de linie au toate facilitatile asigurate si nu au nicio taxa ascunsa , cum au cei de la wizz. se pare ca wizz-ul nu mai e o linie low cost , sau cel putin asa se vede de aici. nu stiou daca e cazul sa zic asta dar chiar te simti insultat -nas-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ia verifica cat este biletul la Tarom si la British in ziua aia cand ti s-a parut tie ca e scump biletul la wizz. Wizz ramane inca cel mai ieftin. Incomod, dar ieftin.

3. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    u wrong
    -nas-

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    mie mi-a dat k Blue air e mai ieftin...LOL -nu-zic- -nu-ma-uit-

5. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    daca chiar incerci sa iei biletul ai sa vezi ca ajungi la un pret de nu o sa-ti vina sa crezi, ca probabil, asta e si strategia,te uiti la biletul fara taxe , sau bagaje, sau suprataxe, si zici wow, it's mine, si apoi cand trebuie sa-l platesti, constati cu stupoare ca pretul s-a cam dublat, nu e prima oara cand mi se iuntampla(aici ma refer la mine), am zburat catre ro cu klm , BA, csa, care erau mai ieftine decat wizz-ul, si bineinteles , calitatea era alta. In alta ordine de idei , daca iti iei un bilet low cost pt franta, polonia , ungaria, bulgaria sau oricare alta tara ai sa vezi ca sunt chiar low cost, mai putin romania, probabil noi suntem mai prosti, ca eu altfel nu inteleg !!!!!!!!!
    exemplui: eu am dat pe un bilet la BA £220 return iar la wizz si acum biletul pt aceleasi dati este £237 fara taxa de bagaje sau alte taxe, deci

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -hipno- -hipno- -hipno-

Sa mai zica cineva ca nu e util acest forum ... INCREDIBIL !!! ... Pentru sarbatori cu plecare 21 Dec si return 7 Ian

WIZZ 253,98 GBP (fara bagaj)
    BA 220,80 GBP

Merci mult, poujou_kick. Nu am crezut la inceput.

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    albea wrote:
    Sa mai spuna cineva ca Blue Air nu este mai ieftin!!!!!!!
    Pentru aceeasi perioada, platesti 170,15 cu tot cu taxe, cu bagaje, cu locuri alese, cu taxa de plata cu cardul -bravo- -nas- -nu-ma-uit-

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sa fii iubit(a) anouka !!!
    Pentru £50 diferenta dus intors, ma duc cu BA. Aproape ca am uitat cum e sa zbori in conditii bune. £50 e taxiul de la mine pana la Luton (one way). La Heathrow merg cu metroul.

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    nu uita insa ca BA au rata cea mai mare de pierdere a bagajelor. Ai grija!
    Din punctul meu de vedere, tot cu BA am sa continui sa ma duc, nu locuiesc in Londra sa fiu aproape de niciunul dintre aeroporturi, asa k tot cam atat dau sa ajung la oricare dintre ele.
    Numai bine si sa fii fericit si iubit in cursa BA!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    anouka wrote:
    Cu bagajele ai dreptate. Sper sa nu fie ale mele. -ras2-

11. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    fratilor, sa nu ma intelegeti gresit, eu nu vreau sa schimb mentalitatea nimanui, dar am senzatia ca low cost-ul care merge catre romania e cel mai scump low cost ever, ca in aceleasi conditii si cu aceleasi companii ,biletele catre alte destinatii chiar sunt loe cost, dar nu catre romania, ceea ce , cred eu , ca noi suntem luati de prosti, asta era tot, in rest fiecare e liber sa mearga cu cine vrea , si sa-si aleaga calitatea care doreste, dar pt 20-30, ori 50£ mai bine cu cursa de linie decat cu low cost, ca si daca ti se pierd bagajele, la cursele de linie esti acoperit pana la o anumita suma, timp in care la low cost ti se spune "sorry you knew this was a low cost ?!?!" deci,..nothing, nada zero.ei, si acum sa aveti toti o zi bunaaaaaaa -dans-

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ai posibilitatea sa iti asiguri bagajul online contra unei sume e 2 lei si la low cost

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vineri, 26 noiembrie 2010.
    A fost o zi de cosmar. A trebuit sa plec in Romania pentru o problema urgenta miercuri si m-am intors vineri. M-am considerat norocos sa gasesc bilete de avion cu 3 zile inainte de plecare, la Wizzair, pe la vreo £135 dus-intors. Drumul dus a fost ok, m-am dus la Luton cu masina mea si am lasat-o in parcare la aeroport. Am gasit un deal on-line la £19.99 la airparks. Ei bine, a urmat, inevitabil, intoarcerea: aeroportul(autogara) Baneasa, vineri la ora 7 dimineata (avionul decola la 9). Aproape ca nu am putut intra in aerogara da cata lume se imbulzea acolo. Puhoi de lume, nu altceva, plus bagaje gramada, copii care tipau, parinti nervosi care tipau la copii, lume stresata, tuciurii carpatini o gramada, staff nervos ca nu putea controla situatia, ce sa va spun, era un haos total. M-am intrebat, firesc, ce se intampla? In prima faza nu am gasit raspuns la intrebarea mea, dar, dupa circa 30 de minute m-am dumirit. Nu era nici un motiv special, era proasta organizare, traditionala, specific romaneasca. Noroc ca nu am avut bagaj de cala si am scapat de o coada.
    Problema era la control pasapoarte unde se lucra pe 3 linii de scannere. Se miscau ingrozitor de incet. Erau, sa zic, vreo 5-6 zboruri intr-un interval de o ora, iar in sala de imbarcare (dupa control pasapoarte) nu puteai arunca un ac. La un moment dat, crainica aeroportului a inceput sa dea ultimile apeluri pentru imbarcare la zborurile carora li se apropia ora decolarii, dar nimeni nu mai putea trece de pasapoarte, ca sala de imbarcare era plina de pasageri. Aici a inceput cosmarul: imbranceli, injuraturi, nervi, transpiratie. Au adus staff de prin birouri care au inceput sa strige prin aerogara cine este pentru cursa cutare sau pentru cursa cutare, si plecau in serii de 5-6 persoane pe undeva pe la iesire catre control pasapoarte. Imi venea sa inebunesc, se facuse ora 9 si nu ajunsesem inca la pasapoarte. Ca sa fie tacamul complet, au zis ca au prioritate pasagerii Wizz, pentru ca compania nu asteapta sa se imbarce toti pasagerii si ca avionul va decola la ora stabilita. Pana la urma au asteptat. In final, am ajuns in avion pe la ora 09.15 si avionul a decolat imediat. Credeti ca s-a terminat? Nuuu! Avionul era un model mai nou de A320, proiectat sa ia mai multi pasageri, cu distanta dintre scaune foarte redusa. Plus de asta scaunele nu erau rabatabile. Pur si simplu, nu aveam loc suficient sa stau pe scaun. Noroc ca langa mine era locul liber si am tinut picioarele intr-o parte, foarte incomod.

A fost cea mai nenorocita experienta a mea de zbor cu avionul. De acum incolo voi fi mult mai atent cu alegerea companiei, se pare ca low cost-ul ne rezerva surprize foarte neplacute pe viitor. Dupa cum stiti, Ryanair va lansa in curand locurile "in picioare". Le recomand atentie si prudenta celor care calatoresc cu copii, in special.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bine spus de aceasta autogara care este Baneasa, albea...

Sunt surprins sa aud ca rynair vor ofer locuri in picioare,
    crdeam ca asa ceva este practic imposibil dar, cine stie, cum umbla astia dupa profit...

nu m-ar mira in doi/trei ani sa aud ca poti sta legat de aripa avionului, da..., ai 10% discount-ras2-

British Air au niste preturi asemanatoare macar celor de low cost, pt ianuarie, pt cine este interesat!

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    dromaderu wrote:
    Bine spus de aceasta autogara care este Baneasa, albea...

Sunt surprins sa aud ca rynair vor ofer locuri in picioare,
    crdeam ca asa ceva este practic imposibil dar, cine stie, cum umbla astia dupa profit...

nu m-ar mira in doi/trei ani sa aud ca poti sta legat de aripa avionului, da..., ai 10% discount-ras2-

British Air au niste preturi asemanatoare macar celor de low cost, pt ianuarie, pt cine este interesat!
    Eu mi-am luat pentru Craciun la British, si acum ma bucur pentru alegerea care am facut-o.

16. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc de cateva zile sa fac "check in online" la blue air pentru un zbor de saptamana viitoare si imi da "error" la finalizare . -nervos-

Ati intampinat in ultimele zile aceasta problema ? -trist-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai ce cauti omule la astia????? -nervos- -nervos- -nervos-

Deja sufar eu pt tine... -nu-ma-uit-
    Trei ore si ceva cu genunchii la gura...bagate si tu repede in fata la imbarcare si cere loc la aripa, acolo mai poti respira... -ras2-

Despre ceck online, cred ca e doar o metoda sa te incalte de ceva euroi la aeroport,
    drum bun!

18. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pentru urari "drum bun" , dar nu plecam nicaieri vara asta (stii ca am alte planuri "financiare " pentru acest an) -plans- .
    Deci daca vrei sa suferi pentru mine asta ar fi un motiv intemeiat

Am cumparat bilet pentru un nepot care vine in vizita cateva saptamani .

"Din cauza cerintelor suplimentare de securitate, serviciul de check-in online nu este disponibil pentru cursele care au ca destinatie Marea Britanie"

asta am primit astazi pa mail

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Blueair nu face check in on-line pentru UK. Se face numai la aeroport.

20. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti idee cumva daca am cumparat biletul de avion ( blue) pot sa mai adaug apoi inca un bagaj de cala? normal platit.
    repet, ma intereseaza doar daca pot sa mai adaug un bagaj
    multumesc

Share This Page