9.7 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Florin2011, Jul 7, 2011.

1. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut sper sa scriu unde trebuie nu ma descurc cu forumurile deloc, deci vreau sa stiu daca pot schimba locul de munca daca nu am inca Blue card va rog, sunt cu toate actele in regula am YC, NIN, sponsor ba chiar sunt inscris si la medic de familie. vreau neaparat sa plec din locul asta este in padure departe de oras si doar veverita ce imi bate in geam plus ca colegii sunt, foarte acrii

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, asta asa ca o consolare, asa sunt peste tot -nu-ma-uit- .
    iti poti schimba locul, dar trebuie sa ai acordul colegiului, si sa anunti neaparat UKBA de schimbare.
    Iar cateodata locul de munca plateste NVQ-ul (depinde de situatia ta).
    Eu nu recomand schimbarea, oricat de 'naspa' ar fi. Poti avea neplaceri pe viitor, si in loc sa te 'carpesti, mai mult te rupi' -sssst-
    Multa bafta, nervi de otel si decizii intelepte!

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Wow, bine ai venit la realitatea care inseamna anglia, cu oameni acrii si neprietenosi, veverite care iti bat in geam ( desi chestia asta cu veveritele mi se pare dulce), dar si eu te sfatuiescc sa " hang on" pina la sfirsit, asa este aici pina te obisnuiesti. Nu sint chiar acrii englezii ( desi si eu am crezut asta mult timp) dar acum lucrez in exclusivitate numai cu Englezi si multi imi sint prieteni. Mi-au trebuie citiva ani sa capat increderea in ei si sa-i inteleg, si m-am obisnuit. Probabil ca si tu te vei obisnuii. Nu schimba locul de munca daca nu este neaparat necesar.

4. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    primul motiv este ca e departe de oras masinile circula din ora in ora in timpul sapt si din 2 in 2 in week, colegii majoritatea romani cu exceptia directorului, si nu as vrea sa fac o remarca proasta insa stim cum e mentalitatea romanilor fara sa ne ascundem dupa deget si poate asa sunt toti oameni nu neaparat romani, ( intai eu si apoi restul), colegii sunt familie aici(sot-sotie, cumnat-cumnata) nu reusesc sa imi fac numarul de ore de 40 in fiecare sapt.
    si unul din lucrurile cel "mai interesante" inca nu am inceput sa achit NVQ-ul teoretic eu tre sa il platesc la fiecare, first of month care cred ca la toti se face, am trimis scrisoarea la NVQ sa inceapa sa imi opreasca bani,(137 per month) numai am contul lor bankar am primit intre timp o scrisoare de la barclays in care mi se specifica ca nu am trimis anumite date, si nu sa putut face transferul catre NVQ cum fac sa incep odata cursul ala ca nu vreau sa am vreo surpriza sa imi zica ca nu mi-am platit cursul si sa ma trezesc ca imi anuleaza YC-ul. ce sfaturi imi dati.
    PS, mi-e dor de oras si de agitatie e prea liniste si multi batrani pe aici o sa inebunesc, pana imi iau BC.

5. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    si ce ese UKBA

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Traducere 'Agentia de Frontiera a Regatului Unit'

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sincer, nu deslusesc ce vrei sa spui si nici care e intrebarea exacta. Poti sistematiza putin?

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Prima data, te-as sfatui sa te duci la banca sa dai toate datele, si dk asa dureaza prea mult, sa ai la tine conturile celor de la colegiul cu care faci NVQ-ul si sa ceri transfer de bani in contul lor direct.
    Problema asta e prea importanta sa o lasi sa astepte!
    Cat despre munca si locatie, sa stii ca multe case sunt situate astfel, cu colegii cam peste tot e asa, si mai ales la inceput!
    Banuiesc ca nu te asteptai ca te va primi cu 'covorul rosu' deci fruntea sus, spor la bani si munca usoara.
    Un an trece f repede.

9. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    sau cum era inainte numita Immigration Service, s-a transformat in UKBA si inseamna, asa cum a tradus Rebeca, United Kingdom Border Agency! Apartine de Ministerul de Interne adica Home Office. Dar Rebeca ti-a tradus deja.

10. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de incurajare, numai am contul lor bancar, numai am scrisoarea aia in care trebuie sa trec datele cu contul bancar al meu unde sa se duca bani pe data de first of month, etc.. etc..ce trebuie sa fac ?

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    ##

Nu te supara, vrei sa spui NU MAI AM sau NUMAI am? Una inseamna a nu mai avea si cealalta a avea in exclusivitate. Nu am inteles nici eu ce vrei sa intrebi, refrazeaza ca sa-ti fim de ajutor.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dar stii la ce colegiu esti?
    Suna la ei, spunele sa-ti mai trimita o data foaia, cred ca te referi la 'standing order', sau cerele direct detaliile despre cont, si vireaza-le banii.

13. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    da exact, numai am foaia respectiva

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu o ai? (nu mai am) sau ai doar aia (numai am)

Sunt doua lucruri diferite si importante, deci ai sau nu ai?

15. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    nu o mai am. am trimis la ei scrisoarea standing order cred ca se numeste in care am aprobat sa mi se ia 137 de pounds la fiecare 1 al lunii pentru NVQ lvl 2 Hospitality, si la cateva zile am primit o scrisoare de la barclays cum ca nu am completat corect. Si acum numai am contul bancar celor de la NVQ ca sa incerc sa trimit eu personal daca ei nu vor sa imi ia banii :D

16. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Florin.

Fetele mai sus incercau sa-ti explice cum sta treaba cu "nu mai" si "numai",pt ca intradevar conteaza cum le scrii intr-o propozitie.

Ex. 1: Nu mai am contul bancar....(adica ai pierdut acel lucru sau nu mai este in posesia ta).

Ex. 2: Numai tu poti spune ce-ai facut cu acel cont...(aici numai inlocuieste "doar" - avem o conditie ca si in exemplul Rebeccai)

Ex. 3: Numai tu ai acel cont bancar.... (aici fiind vorba de ce spunea mai sus agnb1 si anume exclusivitate)

17. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    imi cer scuze pentru greselile gramaticale, cea ce am vrut sa zic este ca nu o mai am pentru ca am trimis-o deja la ei si nu am completat-o corect.

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu intrezaresc aici 'binefacerile' firmelor de intermediere. -nuuu-

Florin, daca ai venit printr-o astfel de firma, ia legatura cu ei sa te lamureasca si care e colegiul ce ofera cursul NVQ, date de contact, ajutor in completarea formularelor si orice alte nelamuriri mai ai. Daca nu vor sa te ajute, spune-le si altora despre ce firma e vorba (ca nu se supara nimeni daca le faci reclama negativa - in afara de intermediari bine-nteles).

Spui ca banca iti cere anumite date. Intelegi ce fel de date iti cer? Daca nu, poti sa scrii aici ce iti cer si s-o pricepe cineva sa te lamureasca. La fel, trebuie sa afli ce colegiu ofera acel curs. Daca spui ca mai ai colegi romani e posibil ca toti sa fie in situatia ta (sa fie inscrisi la acelasi colegiu) macar la ei intereseaza-te daca nu ai alta solutie. Ai mai putea intreba un superior, un sef de-al tau - ca student NVQ care invata la locul de munca va trebui sa fii evaluat periodic de un reprezentant al colegiului. Daca reusesti sa afli la ce colegiu esti inscris cauta pe net acel colegiu (trebuie sa gasesti o modalitate de contact) si intreaba-i direct cu cine poti vorbi de la acel colegiu sa iti dea numarul contului in care trebuie sa platesti cursul.

Cat despre renuntarea la job... daca vrei sa continui in acelasi domeniu si sa beneficiezi de lunile lucrate pana acum eu as zice sa ramai acolo pana faci cele 12 luni pentru blue card. Daca vrei sa incepi alt curs(poate sa fie teoretic si esti limitat la 20 de ore de munca, sau poate fi NVQ si sa-ti ceara toti banii pt curs in avans, sau sa-ti ceara sa ai deja un job), sa iti cauti chirie in oras, sa cauti alt job, plus anuntarea UKBA despre noul curs (cu probabilitatea de a-ti cere si asigurare medicala, dupa noile dispozitii) si sa incepi de la zero numaratoarea celor 12 luni esti liber s-o faci.

Share This Page