9.1 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Initial raspunsul meu a fost bazat doar pe experienta proprie, dar mi-am dat seama ca poate fi o situatie singulara si-am preferat sa refac complet postarea.

Yellow card pe care il vei primi va fi valabil pe perioada cursulului, plus patru luni dupa terminarea lui. De lucrat in mod legal ca student nu poti lucra decat pe baza unui yellow card valabil, de aici ar rezulta ca ar fi nevoie sa aplici pentru un nou yellow card. Presupun ca ideea ar fi, pentru a fi sigura ca nu ai o intrerupere mai mare de 30 de zile din cauza intarzierii cu care se elibereaza yellow card, sa te inscrii si sa incepi noul curs imediat dupa terminarea primului, avand astfel la dispozitie patru luni in care poti lucra in baza vechiului card pana cand ti se elibereaza cel de-al doilea.

Cum experienta mea e diferita, ma bazez ca aceia care au fost in situatia ta vor corecta sau confirma cele de mai sus.

Numai bine.

2. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    eu as mai recomanda sa va uitati un pic dupa Tier 1, post study work... daca nu ma insel intra in vigoare in 30 iunie... 2 ani work permit dar dupa una an se poate cere blue card....

bafta

3. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumim, Dante, dar se pare ca este valabil pt cei care stiu engleza foarte bine... Cum ramane cu incepatorii?... -cry2- ry2-

4. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Luana ce intelegi prin stiu engleza foarte bine ? Dupa cate stiu eu tre sa fii absolvent de facultate in UK si IELTS 6.0 ajunge. Majoritatea universitatilor din UK cer IELTS 6.0 deci nu ar trebui sa fie o problema

Mai multe informatii pot fi gasite aici:

http://www.globalvisas.com/uk_immigrati ... _work.html

sau aici

http://www.workpermit.com/uk/uk-immigra ... y-work.htm

Eu din ainformatiile de pe aceste siteuri inteleg ca testul de limba nu este necesar pentru PSW avand in vedere ca ai absolvit o facultate.

Desi scrie ca nu e pentru membrii EEA eu am primit un email de la

Relocation Advisory Service
    Scottish Government

care zice ca este si pentru romani, noi nu trebuie sa platim taxele.

Dau copy/paste si la email in caz ca ajuta pe cineva:

Thank you for your email.
    Romanian students can only work part-time during term-time and full-time during vacation or while awaiting graduation.

Term-time means any period when you are supposed to be doing academic work, such as going to class, preparing for exams, doing coursework or writing an essay or dissertation.
    Vacation means a period when you do not have to attend classes, revise for examinations or do any academic work.
    Therefore, you cannot work full-time while working on your project.
    For further information about Romanian and Bulgarian workers, please check this document:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... nroman0408

Regarding Fresh Talent, you can apply for this scheme once you have successfully completed your MSc. Romanian and Bulgarian students do not have to pay the fee for their Fresh Talent application.

The Fresh Talent Scheme and the International Graduates Scheme (IGS) are going to be both replaced by the Post Study Work in the summer of 2008 (date still to be confirmed by the Home Office)
    The Post Study Work will enable UK graduates to stay in the UK for up to two years after completing their studies to seek and take work.
    Post Study Work applicants will have to have successfully completed a course resulting in either:
    · A recognised UK bachelor's degree.
    · A recognised UK postgraduate level degree.
    · A UK postgraduate diploma or certificate.
    · An HND qualification from a recognised Scottish institution.

At a UK institution that is either:
    · A recognised or listed UK institution.
    · Included on the tier 4 sponsors register once this is in place.

Obtained the qualification whilst in the UK as a :
    · Student
    · Dependant of someone with valid leave in the UK

Applicants will also have to apply within 12 months after obtaining their qualifications.

For more information about the Post Study Work and the new UK Points Based System in general, please check:
    http://www.scotlandistheplace.com/stitp ... Intent.pdf
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/managi ... sedsystem/
    Timetable: http://www.bia.homeoffice.gov.uk/managi ... /timetable

Dante

5. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0
    va rog nu ma injurati dar am citit atatea topicuri si postari despre studenti si am capul facut varza.... daca ma duc la acest curs apartinand unui colegiu din peterborough " C&G Carpentry & Joinery (Site) NVQ 2 Level 2" care dureaza 2 ani pot obtine yelow card ca student nu-i asa? sau imi puteti sugera un curs part time care sa nu fie de 2 ani, poate decat un an , cu care sa-mi iau acest card si sa nu-mi ceara pe mama si pe tata ca pregatire pt ca am obs ca unii cer sa ai deja experientza in anumite domenii. va multumesc si inca o data imi cer scuze fata de cei cu "experienta" care isi pierd juma de ora pe zi sa raspunda nelamuritilor ca mine , raspunsuri care stiu ca sunt deja pe aici pe site dar sunt prea aiurit sa le vad

6. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, costel de la castel.

Daca acel colegiu la care vrei sa urmezi cursul se regaseste pe lista Dfes:

http://www.dfes.gov.uk/providersregister/search.cfm

vei primi yellow card, chiar daca e un curs part-time. In lege nu scrie ca e obligatoriu sa fii inscris la un curs full-time, ci doar ca trebuie sa urmezi cursurile unei institutii de invatamant acreditate.

Daca nu e vorba de un curs vocational de tip 'sandwich' , dupa primirea yellow card vei avea dreptul sa lucrezi part-time pe perioada cursurilor si full-time in vacante.

Numai bine si succes mai departe.

7. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    ella36,eu cred ca yellow cardul nu are dat de expirare si este valabil atata timp cat urmezi un curs recunoscut!sau nu?scrie undeva ca expira sau exista cineva care a primit AL DOILEA YALLOW CARD!

8. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    alexhad, eu am vazut doua tipuri de yellow card de student - si fara data limita si cu data limita. Cum cele cu data limita erau eliberate ulterior celui fara data limita, m-am gandit ca acesta din urma reprezinta exceptia. De aceea am refacut postarea, fiindca initial ma referisem la experienta mea, adica yellow card fara termen de valabilitate.

Nu pot sa-mi dau seama exact daca trebuie sau nu specificat pe yellow card de student vreun termen limita, intrucat n-am gasit nici o prevedere legala in acest sens, cum nu-mi pot da seama acum, dupa ce ai venit si tu cu aceasta observatia, daca yellow card de student pe care era trecut termen de valabilitate nu era cumva exceptia si nu regula, cum am crezut eu.

Acesta a si fost motivul pentru care am asteptat ca ceilalti sa vina sa confirme sau sa infirme cele postate de mine.

Si eu sunt curioasa sa stiu cum stau lucrurile, de fapt.

9. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor , in prezent sunt si eu inscris la un NVQ2 , care ar trebuii sa il termin in 2 ani , si astept yellow cardul . Aplicatia mea a fost depusa in urma cu o luna de zile de o companie de intermediere joburi . Are cineva vreo adresa unde sa pot vedea aplicatiile care sunt in lucru ? am inteles ca este , cea de aici de pe site nu merge , ca am incercato , sau un numar de telefon de la cei care se ocupa de yellow carduri , sau care sititi de timp cam cit , intre cit si cit dureaza , ca mai mare nebuni si habarnisti ca astia de la HO nu am vazut inca . Multumesc -shout- hout-

10. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0

salut

informatii despre cat duaza poti gasi aici:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/workin ... tingtimes/

la mine a durat un pic mai mult de 2 luni, a trebuit sa ii sun si sa le si trimit o hartie ca imi trebuie urgent la scoala. In rest ai dreptate sunt catastrofa.

Numarul de telefon daca nu ma insel poti sa il iei de pe formularul BR1.

dante

P.S.

If you require an urgent decision on your case because you need to start work, please send a faxed request to 0114 207 6710. Please also send a faxed copy of the job offer from your employer.

11. hoobabubba

hoobabubba New Member

Trophy Points:
    0
    am mai postat pe forum problema mea,dar ma tem ca nu a vazut-o nimeni. intr-o saptamana o sa incep un curs full-time,de un an de zile si vroiam sa aplic pentru yellow.dar am vazut ca se cere bank-statement...eu nu am cont in banca.intrebarea mea e...este absolut necesar sa am cont in banca sau dovada ca me intretine cineva? daca ,sa zicem am bani cash...pot face ceva? ca nu am unde-i pune,din moment ce nu lucrez,nu pot avea cont in banca. imi trebuie yellow sa mai si muncesc,putin,cat o fi,dar e munca. oare chiar nu am nici o sansa sa obtin yellow in situatia asta? ideea e ce nici nu am cine sa ma ajute. a mai fost careva in situatia aceasta?

12. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

iei frumos adeverinta de la banca... dovada ca ai unde sta, factura... sau cer la faculta sa iti trimita adeverinta acasa sa se vada ca ati avut corespondenta, mai exact o chestie in care ei declara ca ei au corespondat cu tine la adresa cutare. Cu astea te duci la banca si le zici ca vrei un cont, in max o saptamana ar trebui sa il ai. Cica la LLoyds e mai usor.

Dupa asta depui banii in cont si ceri un statement pe care ulterior o sa il trimiti la home office.

Eu nu am avut cont de 3 luni asa ca am scris pe extras cu creionul ca am deschis contul de abia o luna.

Ideea e ca toata afacerea asta nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 saptamani. La homeoffice oricum nu te poti duce decat in momentul in care ai adeverinta de la facultate... nu poti sa te duci de ex cu scrisoarea ca ai fost admis la curs.

Sper ca te ajuta ...

dante

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Cu banutii cash nu ai ce sa faci, doar sa iti cumperi tu ce vrei de ei, dar ei nu prezinta "criteriu" pentru cei de la Home Office. Dar, hai sa iti zic cum poti sa faci .

Zici ca tu nu ai cont la banca. Pai si intrebarea mea acum este una logica? Si de ce nu iti faci cont la banca? Ce te opreste sa iti faci un cont? Iti cer cei de la banca proff of address? Nimic mai simplu. Fa-ti un permis de conducere britanic. Daca ai deja unul romanesc, preschimba-l in unul britanic, iar daca nu ai permis, fa-ti un provisional driving licence. Te duci la orice oficiu postal si ceri o aplicatie pentru driving licence. Completezi acolo, apoi, vezi ca o sa trebuiasca sa trimiti siniste bani.Sa nu care cumva sa trimiti CASH. Daca tu zici ca nu ai cont in banca, deci nuai carnet de cecuri, dar te duci la oficiul postal si le zici ca vrei sa ti se dea un MONEY ORDER, in valoare de cat iti trebuie tie. Daca n ma insel valoarea este de 45 de lire, dar nu sunt sigur ca am uitat. Dar scrie tot tot pe formularul pe care o sa il primesti gratis de la posta. Cezi ca MONEY ORDER-ul sa fie platibil pentru DVLA Ltd. Apoi pui acel money order in plicul care tot de la posta il ei, plic special, in care o sa primesti aplicatia. Se pune si aplicatia, si pasaportul daca este primul tau permis de conducere, sau pui permisul din Romania daca deja ai unul.
    In 14 zile o sa primesti acasa permis de conducere, cu adresa ta pe el. Acest permis de conducere este cea mai credibila proff of address in UK. Cu el te duci la banca si iti faci cont.

Dupa ce ai facut contul, care nu dureaza mai mult de 10-15 minute, iti depui apoi banutii in cont, apoi ceri fie sa ti se trimita un bank statament acasam fie sa ti se dea un extras de cont stampilat de catre personalul de la banca. Simple as that. Apoi mai ai nevoie doar de scrisoarea de la colegiu precum ca ai inceput cursurile si GATA ! Asta este tot ce trebuie sa faci.

14. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    He he Police, cont in 10 -15 minute... pe mine m-au tinut aproape o luna pana sa imi deschida cont...si nici nu mi-au zis de ce... m-au plimbat doar... M-am prins dupa, am semnat diferit ca intre timp mi-am schimbat semnatura in una mai lunga. Ma rog ulterior dupa ce m-am prins am revenit la aia veche.

Depinde ft mult si de omul de care dai la ghiseu. Cand am dat de tanti aia simpatica la care prefer sa ma duc ori de cate ori am ceva de rezolvat... totul a fost gata in 2 ore, dar pana atunci...

Apropo am fost in Aberdeen, fain orasul. Cel putin mi-a placut mult mai mult decat Edinburgh, iar Dundee nici nu ajunge pe urmele Aberdeenului.... Imi place ca pare aerisit... drumuri largi samd... ce sa mai zic de engleza care se vb in Aberdeen... s-ar putea sa ne mutam la anu acolo ;)

dante

15. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer -- acum am vazut ca la locatie ai Liverpool, nu stateai o vreme in Aberdeen?

Ma rog, daca nu stiu eu bine imi cer scuze.

dante

16. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor ,
    va mai deranjez si eu odata... m-am inscris la un curs part-time al unui colegiu din lista dfes, am platit prima parte din taxa de 1300 lire ( am ales sa platesc in 3 rate), m-am tras in poza sa-mi fac legitimatia si pe 17 septembrie trebuie sa ma prezint "cu un buchet de flori pt invatatoare".
    pot sa sunt acum la croydon si sa-mi fac programare pt yelow card sau tre sa astept sa incep cursurile propriu-zis????(?sper ca asa se scrie?) daca da care este nr de telefon ca oricum nu il stiu??? -kickme- ickme-
    si in cele din urma, ce trebuie sa scrie pe hartia care trebuie sa o cer de la colegiu????trebuie sa fie adresata catre HO cred...nu?
    merci -thankyou- hankyou-

17. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti inregistrat, drept student, poti aplica pt acel yellow card (cel putin asa scrie la cerinte minime).

18. hoobabubba

hoobabubba New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rand vreau sa multumesc tuturor pentru raspunsuri.mi-au fost de un real folos. acum as mai avea o micuta problema: nu pot sa iau legatura telefonic cu cei din croydon pentru un appointment,ori e tel meu de vina ori al lor si nu as mai vrea sa astept.ma gandesc sa trimit actele prin posta.intrebarea ar fi..pot sa trimit in croydon sau e neaparat in sheffield? -takecare- akecare-

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca e telefonul lor de vina. De fapt ei sunt de vina, nu telefonul. -p3- 3-

Form EEA1 should be sent to:

European applications
    UK Border Agency
    Lunar House
    40 Wellesley Road
    Croydon
    CR9 2BY

All other application forms, see the Applying section, should be sent to:

Bulgarian and Romanian applications
    Border and Immigration Agency
    North East, Yorkshire and the Humber region
    PO Box 4160
    Sheffield
    S1 9DZ

-takecare- akecare-

20. bogdan_87

bogdan_87 New Member

Trophy Points:
    0
    ..salut..
    stie cineva cum arata o scrisoare de sponsorizare pt. un student ...
    adica eu am acuma...cam...600-700 in cont ..da nu cred ca-s deasujunsi si vreau sa-mi fac yellow card cu sponsor....
    si ....daca cumva am nevoie de bank statementuri de la sponsor...
    merci mult tutor

Share This Page